Bezpečnost a očkování na Cookových ostrovech – rady a tipy

Bezpečnost a očkování na Cookových ostrovech – rady a tipy

Ani do tak pro nás vzdálené destinace, jako jsou Cookovy ostrovy, se nemusíte bát vyrazit na příjemnou dovolenou. Země patří mezi jedny z nejvíce bezpečných míst na zemi, co se týká kriminality. Žádné povinné očkování není stanoveno, ale takzvaný cestovatelský základ byste měli mít, ať jedete kamkoliv. V období dešťů jsou přírodní podmínky méně příznivé kvůli hmyzu, jež může přenášet nemoci, a také kvůli možným bouřím a cyklonům.

Očkování na Cookovy ostrovy

Při cestování do zahraničí je vždy dobré mít informace o dané oblasti. Určitě si teď kladete otázku, zda je nutné očkování. Máme pro vás dobrou zprávu. Žádná povinná vakcinace zde nebyla stanovena. Přesto je dobré, stejně jako při jakémkoliv výletu do zahraničí, mít takzvaný cestovatelský základ proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu. Celosvětově možnou nákazou je tetanus, zkontrolujte si tedy platnost pro toto povinné očkování.

Je třeba říci, že kvůli hmyzu na Cookových ostrovech hrozí nakažení nemocemi jako je dengue nebo chikungunya. Nejúčinnější ochranou je používání repelentu a to i mimo období dešťů.

Při každé cestě do exotické destinace je třeba dbát na zvýšené hygienické návyky. Určitě se vyplatí mít doporučené očkování na Cookovy ostrovy, jakožto cestovatelský základ. Díky změně prostředí a například vyšším teplotám mohou lidé reagovat na některé věci citlivěji než jindy. Vyhýbejte se proto jídlům, která vám nedělají všeobecně dobře a také si před konzumací dobře omyjte ovoce a zeleninu. Potraviny jevící známky zkažení nekonzumujte. Voda určená k pití je zde nezávadná. Dobré je používat již zmíněný repelent a také krém na opalování.

Lékařská péče

  • Úroveň zdravotnictví na Cookových ostrovech nedosahuje evropského standardu, přesto je v případě potřeby dostačující.
  • Poplatky za zdravotní ošetření se hradí rovnou a v hotovosti.
  • Před cestou se důrazně doporučuje sjednat si kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění platné pro oblast Oceánie, které vám zpětně pokryje případné náklady za lékaře.
  • Dobré je si s sebou vzít lékárničku se všemi základními léky a zdravotními pomůckami.

Bezpečnost na Cookových ostrovech

Na Cookových ostrovech může někdy dovolenou narušit tropická bouře nebo cyklon. Období cyklonů je od listopadu do dubna, ale objevit se mohou i v průběhu roku, stejně jako klasické bouřky. Ale není se čeho bát – silný cyklon přijde zhruba jen jednou do pěti let a menší nepřízně počasí během krátkého času odezní. U Cookových ostrovů najdete i silné mořské proudy – laguny jsou klidné, na otevřeném oceánu však dbejte opatrnosti. Při vstupu do moře mějte dobrou obuv do vody kvůli ostrým korálům na jinak písčitém dnu. Co se týká kriminality, je bezpečnost na Cookových ostrovech jednou z nejlepších na světě. Doporučená je proto jen zdravá preventivní turistická obezřetnost.

  • Pořiďte si kopii všech dokladů včetně letenek.
  • Noste u sebe dostatečnou hotovost, ale určitě ne všechny peníze, které máte – zbytek můžete nechat například v hotelu nebo alespoň ve vnitřních kapsách.
  • Při pohybu ve větším počtu lidí si dávejte pozor na své cennosti, jako jsou nejen peníze, ale i šperky nebo elektronika.
  • Svá zavazadla ani jiné osobní věci nenechávejte bez dozoru a to jak ve veřejné části hotelu, tak na letišti, na pláži nebo kdekoliv jinde.
  • Mějte pro případ problému zaznamenané možnosti kontaktu na složky jako je velvyslanectví, ambasáda a policie.
  • Na letišti Rarotonga se můžete zdarma připojit k internetu na půl hodiny (jinak jsou hotspoty placené), po vyčerpání časového limitu se nepřipojíte několik dní – nechte si tuto možnost pro případ potřeby.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce