Tipy na aktivity na Cookových ostrovech – bílé pláže a oceán plný delfínů a velryb

Tipy na aktivity na Cookových ostrovech – bílé pláže a oceán plný delfínů a velryb

Hlavním turistickým lákadlem a předním důvodem návštěvy Cookových ostrovů je velice krásná příroda, zejména pak moře nad i pod hladinou a pláže. Po nespočtu aktivit na pobřeží jako je opalování, potápění, rybaření a obdivování krás vodních živočichů, nabízejí ostrovy i další zajímavosti. Pojďte se podívat na ty nejlepší tipy, jak zde dovolenou prožít, kam vyrazit, jaké nakoupit suvenýry, jaké místní delikatesy ochutnat a co dalšího určitě nevynechat.

Pláže

Bezkonkurenčně nejvíce turisticky vyhledávaným místem jsou pláže. Díky členitosti ostrovů jich zde najdete opravdu dostatek, a proto nehrozí, že budou přeplněné k prasknutí, jak to bývá v evropských letoviscích. Nejznámější pláží Cookových ostrovů je Muri Beach na ostrově Rarotonga. Z ní můžete doplavat na nedaleké drobné ostrůvky s palmami nebo si k tomu zapůjčit kajaky či paddleboardy.

Též u Aitutaki jsou nezapomenutelné pláže, které rozhodně stojí za vidění. Dostat se na ně můžete s organizovaným výletem nebo díky water taxi. Je to ideální místo pro opalování a koupání. Západní pobřeží nabízí také velice krásné pláže, které jsou lákavé především navečer při západu slunce. Do vody si kvůli přítomnosti krásných avšak ostrých korálů nezapomeňte přibalit boty na koupání.

Šnorchlování a potápění

Pobřeží samozřejmě nemá své kouzlo jen nad mořskou hladinou, ale i pod ní, kde se vám otevře unikátní podmořský svět. Šnorchlování a potápění je ideální aktivitou, kterou byste si měli na Cookových ostrovech vyzkoušet. Pokud nemáte vlastní šnorchlovací vybavení, lze si jej na místě zapůjčit za poplatek od 10 NZD, a pokud vás tato zábava opravdu zaujme a nadchne, najdete zde i nabídku různých potápěčských kurzů.

V laguně kolem ostrova lze pozorovat mnoho nádherných barevných rybiček a mořských živočichů. Zkušenější potápěči pak mohou vyrazit i mimo lagunu na otevřené moře, které přináší další zajímavé zážitky a krásy podvodního světa.

Velryby

Kromě barevných rybek můžete pozorovat na Cookových ostrovech i další mořské živočichy, jako jsou například barakudy, tuňáci, delfíni nebo obří želvy. Nejoblíbenější jsou však u turistů jednoznačně velryby. Ty se každý rok vydávají z chladných vod k rovníku, kde rodí svá mláďata. Právě u Cookových ostrovů a jejich okolí máte jedinečnou možnost je pozorovat na otevřeném moři. K vidění jsou v období od července do října. Oblíbené a tradiční místo, kde můžete velryby spatřit, je Rarotonga.

Nakupování – perly

Samozřejmostí je, že si každý chce z výletu z dovolené jako vzpomínku na jedinečné zážitky přivézt domů nějaký hezký suvenýr. Skvělým tipem na nakupování jsou místní trhy, kde pořídíte nejen jídlo, ale i mnoho zajímavostí na památku pro vás i pro vaše blízké jako dárek z cest.

Typickým a opravdu působivým suvenýrem jsou místní vyhlášené perly. Jejich zajímavostí je originální černá barva. K zakoupení jsou v každém obchodě s dárkovými předměty. Seženete mořské (takzvané originální) za přibližně $45 za kus a pak sladkovodní (takzvané čínské) za $15 za kus. Můžete je koupit samostatně i jako součást šperku, doplňku, dekorace do domácnosti nebo jiné drobnosti. Pokud chcete zjistit více detailů o jejich vzniku a tradici, místní prodejci vám rádi podají zajímavé informace.

Rybaření

Jak každý správný rybář dobře ví, moře není určené jen na koupání a potápění se. Na Cookových ostrovech lze díky všudy přítomnému podmořskému životu i skvěle rybařit. V lagunách najdete hned několik druhů ryb, které vás zaujmou, jako je například bonefish neboli albula liščí, jež je vyhledávána milovníky muškaření, nebo různé druhy kranasů a to včetně kranase obrovského – Giant Trevally. Rybaření na Rarotonga je možné volně a bez povolení, na Aitutaki už nikoliv. Tam je třeba si povolenku zajistit. Její vyřízení je zpoplatněno.

Treky

Na Cookových ostrovech jsou sice velice oblíbenými místy známá pobřeží, ale určitě stojí za to si udělat výlet i do jiných lokalit. Navštívit můžete například třetí největší ostrov Atiu, kde poprvé přistál James Cook. Najdete zde k procházení skalní útvary a jeskyně, z nichž nejznámější je Anatakitaki. Za návštěvu také stojí Mitiaro, což je méně známý ostrov, na kterém budete mít nerušený prostor k toulkám přírodou. Nachází se na něm nejen krásné pláže i sladkovodní jezera Rotonui a Rotoiti.

Mezi nejznámější a nejoblíbenější treky rozhodně patří Cross Island Track na ostrově Rarotonga. Trvá zhruba tři hodiny, má náročný terén a neměli byste jej podceňovat. Místy je kluzký povrch nebo je nutné šplhat pomocí lan. Poněkud méně náročný trek vhodný i pro malé děti a fyzicky méně zdatné jedince můžete zkusit na ostrově Aitutaki. Jedná se o výstup na nejvyšší vrchol ostrovů, který má však výšku pouhých 124 metrů nad mořem, takže se jedná spíše o kopeček. Přesto zde získáte krásný výhled do okolí.

Gastronomie

Součástí poznávání dané země nejsou jen zajímavá místa, ale i kuchyně. Gastronomie vám skvěle představí místní kulturu a zvyky, proto rozhodně nezůstávejte u rychlého občerstvení a vyzkoušejte nějakou ze specialit. Každý turista by měl určitě ochutnat Umu – pečené kuřecí, vepřové nebo jiné maso s tarem nebo salátem z tara, s majonézou, místním špenátem a jako dezert banánový pudink. Jídlo je pečené na kamenech a zabalené v banánových listech.

Tradiční jsou také ryby na různé způsoby – syrové, pečené nebo smažené. Ti největší dobrodruzi, milovníci specialit a gurmáni si nesmí nechat ujít Ika Mata, což je místní tradiční pokrm ze syrové ryby naložené v citronu, se zeleninou a kokosovým krémem, který se podává s rýží.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce