Dominikánská republika od 25 180 Kč
Zobrazit zájezdy

Jak platit v Dominikánské republice: hotovost, výběry z bankomatu a bezhotovostní platby

Jak platit v Dominikánské republice: hotovost, výběry z bankomatu a bezhotovostní platby

Dominikánská republika je stále ještě rozvojovou zemí a jako taková má nestabilní kurz měny. Druhou - neoficiální - domácí měnou je zde americký dolar, kterým se dá platit téměř všude a navíc se tak vyhnete nevýhodným nákupům, rizikovým výměnám peněz a zákazu vývozu domácí měny, pokud nestačíte peníze utratit.

Měna v Dominikánské republice

 • V Dominikánské republice je oficiální měnou dominikánské peso.
 • Zkratka používaná pro dominikánské peso je DOP (Peso Oro Dominicano), RDS, nejčastěji RD$. Peso se dělí na centávy (1DOP = 100 centávů).
 • Mince jsou v hodnotách od 50 centávů do 25 pesos, bankovky od 50 do 2000 pesos.
 • Kurz dominikánské měny je nestabilní, v průměru se ale pohybuje v rozmezí 0,35 - 0,70 CZK za 1 DOP.
 • Ceny bývají uvedeny jak v pesos (u obchodníků značeno RD$) , tak v USD ($). Obvykle je výhodnější platit v dolarech, pokud to jde.

Kde vyměnit peníze, bezhotovostní platby a výběry

 • Eura zde můžete bez problému vyměnit, pro platbu se ale ještě moc nevžila. S dolary to budete mít jednodušší. Dovézt si můžete libovolnou částku (pokud přesáhne hodnotu 10.000 USD, musíte ji při příletu nahlásit pomocí formuláře o dovozu finančních prostředků, statisíce po kapsách ale moc z nás nenosí :-)).
 • Nejvýhodněji a nejbezpečněji vyměníte peníze v bance. Bezpečné a vcelku výhodné jsou i hotelové a letištní směnárny.
 • Bankomaty jsou ve větších městech v bankách a nákupních i turistických centrech. Fungují většinou trošku jinak, než jsme zvyklí: bankomat vám kartu vrátí a teprve potom můžete vybírat. Při výběru volte variantu 'výběr z běžného účtu'. Použít v bankomatu, nebo zaplatit můžete kartami Visa i MasterCard (platit kartou lze běžně ve všech větších obchodech).

Na co si dát pozor

 • Vyhněte se pouličním překupníkům a směnárníkům. Mohou vás okrást nebo vám prodat neplatné bankovky. Výměna peněz na ulici je zde navíc zákonem zakázána.
 • Pokud budete kupovat dominikánská pesa, uděláte lépe, když je všechny utratíte. Vývoz i dovoz místní měny je zakázán, zpětná výměna na dolary je velice nevýhodná (dostanete maximálně 30 % původní částky) a navíc potřebujete doklad od předchozího nákupu pesos v bance nebo směnárně (ten si vždy uschovejte).
 • I v Dominikánské republice si dejte dobrý pozor na krádež kreditní karty nebo bankovních údajů. Bezpečné je použít anonymní platební kartu (předplacená karta, nevázaná na váš účet). Vždy dbejte na zásady základní bezpečnosti při výběrech z bankomatu a bezhotovostních platbách.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Dominikánská republika - jaké jsou ceny?

Ahoj, byl jste někdo v Dominikánské republice? Už dlouho se nám Dominikánská republika líbí, ale ceny nás trochu odrazují. Co se týká potravin a… Zobrazit více
DanaDianaNoymi
DanaDianaNoymi

Čím se platí a kolik peněz s sebou?

Dobrý den, čím se platí v Dominikánské republice? Jaká měna je lepší směnit euro nebo dolary? A kolik peněz si mám přibližně směnit na 11 denní… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce