Čím a jak platit na Fidži

Čím a jak platit na Fidži

Na Fidži se setkáte s fidžijským dolarem. Ve větších městech a turistických oblastech můžete bez problémů platit kartou i vybírat peníze z bankomatů. Do odlehlejších oblastí se ale raději vybavte hotovostí.

Měna na Fidži

Hlavní měnou Fidži je fidžijský dolar s mezinárodním označením FJD. Jeden dolar se dělí na 100 centů. V oběhu jsou bankovky v hodnotách 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. Mince mají hodnotu 5, 10, 20 a 50 centů, 1 a 2 dolary.

Směna peněz

Jak vyměnit peníze za místní měnu? V českých bankách tuto měnu nezískáte, proto si směňte české koruny za americké dolary nebo eura. Po příletu na Fidži můžete přímo na letišti nebo později ve větších městech své peníze směnit za fidžijské dolary. Před odletem si zkontroluje, jaký má aktuální kurz fidžijský dolar. Ten se však dlouhodobě pohybuje těsně pod hranicí 11 Kč za 1 FJD.

Platby kartou a výběry z bankomatů

Bankomaty najdete ve větších městech na všech velkých ostrovech. Pokud se chystáte navštívit menší ostrůvky a odlehlé oblasti, vybavte se hotovostí. To samé platí o bezhotovostních platbách. Karty akceptují obchody, restaurace, cestovní kanceláře a hotely jen na větších ostrovech.

Ceny potravin na Fidži

Jaké má Fidži ceny potravin? V supermarketech panují podobné ceny jako u nás. Hodně peněz můžete ušetřit nákupem potravin na trzích. Místní točené pivo stojí cca 6 FJD (65 Kč), šálek espressa 4 FJD (42 Kč), 1 kg pomerančů 9 FJD (93 Kč) a bochník chleba v průměru 1,30 FJD (14 Kč). Za jídlo v levnějším podniku dáte kolem 10 FJD (108 Kč). Tzv. street food a lokální bufety nabízí jídlo kolem 5 FJD (54 Kč). Pokud si budete chtít dopřát tříchodové menu v restauraci střední kategorie, za jídlo pro dvě osoby dáte asi 60 FJD (646 Kč).

Ceny ubytování

Ceny na Fidži za ubytování jsou poněkud vyšší. Přenocování v hostelu stojí kolem 75 FJD (811 Kč). Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu stojí v průměru 108 FJD (1 162 Kč) za noc. Za hotel se 3 hvězdami dáte cca 190 FJD (2 060 Kč).

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce