Jaká měna je na Filipínách a jaký má kurz filipínské peso

Jaká měna je na Filipínách a jaký má kurz filipínské peso

Chystáte se jet na Filipíny a chcete vědět, jak je to s místní měnou? Oficiálně se používá filipínské peso. Pojďte se podívat, jaký je jeho kurz, kde si ho vyměnit či jak je to s platbou kartou. Víme, jaké jsou místní ceny v porovnání s Českou republikou, na kolik vás vyjde nakupování a kde můžete nejvíce ušetřit.

Měna na Filipínách

  • oficiální měnou na Filipínách je filipínské peso
  • filipínské peso se dle ISO značí jako „PHP“
  • svůj kurz filipínské peso drží přibližně na 2,5 PHP na 1 Kč
  • dílčí jednotka filipínského pesa je setinově dělena do centimů
  • mince mají nominální hodnotu 5, 10 a 25 centimů, 1, 5 a 10 peso
  • bankovky jsou v nominální hodnotě 20, 50, 100, 200, 500, 1 000 peso

Výměna peso

Ačkoliv jsou dnes velké možnosti elektronických plateb, při žádném cestování se nevyhnete používání místních bankovek a mincí. Proto by jedna z prvních otázek, když jedete navštívit exotickou destinaci, měla být, jaká měna se zde používá a jak ji směnit. Pro Filipíny měna peso představuje základ plateb a jen s kartou si zde rozhodně nevystačíte. Výměna je tedy nutností.

Filipínské peso je méně častou měnou, proto jej v malých bankách a ve směnárnách v České republice neseženete. Směnu je nutné provést na místě. Za peso na Filipínách samozřejmě nejsou přijímány koruny, ale jen dolary nebo eura. Všeobecně lépe jsou akceptované dolary. Možností, jak vyměnit peso, je na Filipínách celá řada. Můžete využít banky, směnárny na letištích nebo oficiální směnárny v nákupních centrech. Pouličním směnárnám se raději vyhněte kvůli nepříznivému kurzu a častým podvodům, při pokusech turisty okrást.

Platba kartou

Platba kartou je nejsnadnější způsob transakce, při které nemusíte řešit kurz, měnu a ani fyzicky manipulovat s neznámými penězi. Na Filipínách jsou karty přijímány ve velkých nákupních centrech, v lepších hotelech a restauracích. Běžně je však používané peso jakožto měna na Filipínách a platbě v hotovosti se určitě nevyhnete především v běžných obchodech, stáncích a na tržnicích, kde obvykle nemají zařízení pro přijímání karet.

Výběr z bankomatu

Síť bankomatů není na Filipínách tak rozsáhlá jako v České republice. Pokud se zrovna nepohybujete v hlavním nebo jiném velkém městě, je doporučováno vzít si hotovost. Pro výběr z bankomatu je dobré mít mezinárodní typy karet jako Visa nebo Master card. V případech, kdy nemáte mezinárodní platební karty, se může stát, že banka vyhodnotí místní bankomat jako rizikový a neumožní vám výběr peněz. Dalším problémem bankomatů je, že si za výběr účtují 100 – 200 PHP a i ze strany české banky bývá stanoven poplatek za zahraniční služby.

Ceny na Filipínách

Filipíny jsou pro turisty z České republiky nejen cestovatelsky přitažlivou, ale i finančně přijatelnou zemí. Všeobecně se ceny na Filipínách velice liší podle toho, v jaké lokalitě se nacházíte. Turisticky málo vyhledávané oblasti jsou velice levné. V těch častěji navštěvovaných jsou ceny stále o něco nižší, než je tomu u nás, a v hlavním městě Manile jsou srovnatelné s Českou republikou. V obchodech se nesmlouvá, u pouličních služeb (například masáže) a na tržnicích, kde bývají ceny nižší, už ano.

  • Doprava: Hromadná doprava na Filipínách je levná, ale také obvykle málo kvalitní. Především v rámci spojení mezi menšími městy chybí dostatečná infrastruktura a přeprava je řešena opravdu lacinými jeepney – náhodně jezdícími vozidly bez pevných zastávek, které vás za malý poplatek svezou po trase, kterou mají obvykle na sobě napsanou. Oficiální autobusy jezdící po hlavních linkách jsou pohodlné a klimatizované, zatímco autobusy provozované ve městech již příliš luxusní nejsou. Cenově se vyplatí využívání taxíků, jež jsou na Filipínách levné. Startovní cena se pohybuje kolem 20 Kč a cestovné 13 Kč za ujetý kilometr. Další možností přepravy je pronájem aut a motorek. Podívejte se na aktuální ceny nafty a ceny benzínu. V hůře dostupných lokalitách bez silničního pokrytí pak funguje letecká přeprava a mezi ostrovy i lodní. O cenách se u oficiálních linek nesmlouvá, u soukromých přepravců a půjčoven je to možné.
  • Ubytování: Filipíny nabízejí celou řadu možností ubytování od laciných pokojů až po drahé nadstandardní hotely. Ceny ubytování jsou srovnatelné s Českou republikou až mírně vyšší. Nejlevnější ubytovny seženete za 250 Kč na den za osobu. Ty však nebývají klimatizované. Pokoj střední třídy s klimatizací i se snídaní vyjde na 1 000 Kč, lepší hotely pak od 2 500 Kč výše. Nejluxusnější ubytování se vyšplhá až na desítky tisíc.
  • Jídlo a potraviny: V porovnání s Českou republikou mají Filipíny ceny potravin značně nižší, zvláště v neturistických oblastech. V pouličním bufetu a na tržnici se najíte za 20 Kč a v lepších restauracích se vejdete do 100 Kč na osobu. Při návštěvě restaurací je třeba k ceně na jídelním lístku připočítat i 12% daň, která bude účtována. Nakupovat a vařit si vlastní jídlo je dražší, než stravování v levných restauracích. Ovoce a zelenina vás vyjdou lacině a to především na trzích. Cena za mléčné výrobky je srovnatelná nebo vyšší než v ČR. Plechovka limonády stojí cca 10 Kč, pivo San Miguel 20 Kč a litr balené vody 12 Kč.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce