Gruzie od 26 949 Kč
Zobrazit zájezdy

Jak a čím platit v Gruzii – místní měna, výběry z bankomatů a ceny

Jak a čím platit v Gruzii – místní měna, výběry z bankomatů a ceny

V Gruzii se setkáte s gruzínským lari. Místní měnu zde jednoduše získáte za eura nebo dolary. Ve velkých městech si bez potíží vyberete hotovost z bankomatu. Placení kartou je možné jen na určitých místech.

Měna Gruzie

Místní měnou je gruzínské lari označované mezinárodní zkratkou GEL. 1 lari se dělí na 100 tetri. V oběhu jsou mince v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20 a 50 tetri a 1 a 2 lari. Bankovky mají hodnotu 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 lari. Kurz gruzínského lari se pohybuje mezi 8 a 10 korunami za jedno lari.

Směnárny

Ke gruzínské měně se v ČR nedostanete. Proto si s sebou vezměte dostatek eur nebo dolarů, které směnárny v Gruzii běžně přijímají. Vyměnit peníze můžete hned po příletu na letišti, kde vás ale čeká méně výhodný kurz. Další možností jsou směnárny, které najdete ve větších městech téměř na každém rohu. Ve vesnicích a malých městech narazíte na pouliční směnárníky.

Bankomaty a bezhotovostní platby

Hotovost si můžete vybrat v některém z bankomatů, které se nachází ve všech větších městech. Většina bankomatů má však nastavený limit pro výběr na 2000 GEL. V některých nákupních centrech, supermarketech, hotelích a restauracích ve velkých městech můžete platit kartou. Menší města a vesnice nejsou ale na bezhotovostní platby připravené. Proto mějte po ruce vždy dostatek hotovosti.

Ceny potravin, ubytování a místní dopravy

V porovnání s ČR jsou ceny v Gruzii o něco nižší. Konkrétní ceny však závisí na oblasti, do které se vydáte. Velká města a turistická centra jsou podstatně dražší než vesnice a odlehlé oblasti. Pivo pořídíte za 1 – 3 GEL, litr vody kolem 1 GEL a místní chléb za cca 1 GEL. Hlavní jídlo v restauraci vás bude stát přibližně 5 – 7 GEL.

Ceny levnějších hotelů se pohybují mezi 60 a 80 GEL za osobu na noc.

Místní mikrobusy zvané maršrutky jsou levné a ideální k přepravě na kratší i delší vzdálenosti. Za cestu z Tbilisi do města Kazbegi nebo Kutaisi dáte asi 10 GEL. Vlak na stejné trase vyjde ještě levněji, a to na cca 9 GEL.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce