Gruzie: očkování, zdravotní rizika a bezpečnost

Gruzie: očkování, zdravotní rizika a bezpečnost

Abyste se mohli vydat do Gruzie, nepotřebujete absolvovat žádná povinná očkování. Některé očkovací vakcíny se vám ale můžou hodit. Na co všechno si dát v Gruzii pozor?

Doporučená očkování

  • Žloutenka typu A – doporučuje se každému bez rozdílu. Tento typ žloutenky se nejčastěji přenáší vodou a jídlem. Potkat ji můžete ve městě i v horských oblastech, kde hrozí kontaminace říční vody dobytkem.
  • Žloutenka typu B – očkování je vhodné při dlouhodobém pobytu.
  • Vzteklina – pokud hodláte kempovat ve volné přírodě, zvažte očkování proti vzteklině.
  • Malárie – pouze v případě, že se budete pohybovat na jihovýchodě u hranic s Ázerbajdžánem.
  • Než vyrazíte do Gruzie, nechte si u lékaře překontrolovat také platnost očkování proti spalničkám, tetanu a záškrtu.

Povinné očkování pro cestu do Gruzie neexistuje.

Zdravotní rizika v Gruzii

Asi jedinou běžnější zdravotní komplikací při cestě do Gruzie je cestovatelský průjem. Nepijte nepřevařenou vodu z vodovodu, která může obsahovat bakterie. Jistější je pít vodu balenou. Účinnou prevencí průjmů je užívání probiotik.

Bezpečnost v Gruzii

  • Kriminalita Gruzie patří mezi poměrně bezpečné země. Ve větších městech a turistických centrech se občas vyskytují kapsáři, na které je dobré si dát pozor. Proto si pečlivě hlídejte své věci a peněženku, mobilní telefon i cennosti noste na bezpečném místě nebo přímo na těle. V nočních hodinách se doporučuje nechodit do odlehlých oblastí.
  • Konflikty na hranicích V každém případě se vyhněte hraniční oblasti jižní Osetie a Abcházie, kde dochází ke konfliktům.
  • Počasí Pokud se chystáte do horských pásem, sledujte pečlivě předpověď počasí a buďte dobře vybavení. Počasí se tu může velmi rychle změnit. Do odlehlých horských a vysokohorských oblastí je lepší vstupovat s místním průvodcem, který krajinu dobře zná.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce