Měna, výměna peněz a kreditní karty při cestách po Indii

Měna, výměna peněz a kreditní karty při cestách po Indii

Chystáte se za dobrodružstvím do Indie? Indické rupie neseženete jinde než v Indii - jejich dovoz i vývoz je zakázán. Přibalte si eura, dolary nebo britské libry. Při výměně si ale dejte pozor na platnost indických bankovek!

Indická měna

  • V Indii platí indická rupie.
  • Zkratka měny je INR nebo Re (v množném čísle Rs.)
  • Jedna rupie se dělí na 100 paisa.
  • Bankovky existují v hodnotách od 10 do 2 000 Rs. Mince s menší hodnotou než 1Re se moc nepoužívají.
  • Kurz indické rupie je kolísavý, průměrně je však 100 Rs. v přepočtu za 30-40 Kč.

Jakou měnu do Indie a kde ji směnit

Na cestu do Indie si rozhodně přibalte hotovost. Nejlépe směnitelné jsou eura a dolary, vyměnit se ale dají i britské libry. Nejlépe směníte peníze v pouličních směnárnách. Nejenom, že vás zde většinou nečekají poplatky, o ceně můžete navíc smlouvat - smlouvání se však vyplatí až pokud měníte více než 100 USD nebo EUR. Ve městech je zpravidla směnárna na každém rohu, doporučujeme jich obejít víc a vybrat tu, která má nejvýhodnější kurz. Bankám se vyhněte už proto, že pro výměnu peněz musíte předložit pas, prokázat se platným vízem a směna je zpoplatněna. Stejně tak nedoporučujeme letištní směnárny, nemívají výhodný kurz. Doklad od výměny peněz si schovejte pro kontrolu a zpětnou výměnu rupií před odjezdem. Nelekejte se balíčků bankovek sešitých sešívačkou, je to poměrně běžný jev. 

Výběry z bankomatu a kreditní karty

Bankomaty jsou v Indii už vcelku běžnou součástí i menších měst. Částka výběru je často omezena na maximálně 10 000 Rs. Některé bankomaty mohou požadovat poplatek za výběr, na ten vás ale bankomat upozorní ještě před vydáním peněz - můžete tak výběr stornovat a najít si jiný bankomat. Stejnou věc udělejte i v případě, že vám bankomat odmítá kartu. I když musíte počítat s poplatkem vaší bance, je výběr z bankomatu poměrně výhodnou alternativou k výměně dolarů nebo eur ve směnárně, hlavně pokud vyberete větší částku.

Platba kartou v Indii není všude samozřejmostí. Většinou tak zaplatíte jen ve větších obchodech, nebo obchodech s dražším turistickým zbožím. Často je možné platit jen od určité částky a navíc vám naúčtují za bezhotovostní platbu poplatek.

Ceny

Ceny v Indii jsou ve srovnání s ČR většinou nízké, v turistických oblastech se ale můžou klidně vyšplhat i na mnohonásobek normální ceny, vyplatí se smlouvat. To platí v turistických oblastech jak u cen za ubytování, tak i za turisticky zajímavé zboží, například textil a suvenýry.

Na co si dát pozor

  • Dejte si pozor na pravost, platnost a počty bankovek, které dostanete při platbách a výměnách peněz. Ke konci roku 2016 prošla indická rupie tzv. demonetizací, změnou vzhledu velmi používaných bankovek 500 a 1000 Rs. Dobře si prohlédněte a spočítejte obdržené bankovky, pozdější reklamaci vám nikdo neuzná.
  • Věčným problémem při cestách po Indii jsou drobné na rozměnění. Počítejte s tím, že v obchodech, restauracích a například rikšách nebudou mít na vrácení a obstarejte si dostatek bankovek do 50 Rs. Rozměnit můžete ve větších obchodech, hotelích a turistických centrech.
  • Děravé, špinavé, popsané a často i natržené bankovky nejsou nic výjimečného a většinou je nebudete mít problém udat.
  • Tak jako všude na světě, ani v Indii se nevyplácí lehkovážnost při nakládání s doklady a penězi. Mějte peníze, doklady a platební karty co nejblíž u těla, oddělte si drobné na běžné placení, větší hotovost a cizí měny.
  • Při výběrech z bankomatu buďte obezřetní a mějte přehled o okolním dění.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce