Indonésie od 20 876 Kč
Zobrazit zájezdy

Očkování do Indonésie: Jaké podstoupit?

Očkování do Indonésie: Jaké podstoupit?

Před cestou do Indonésie nemusíte podstupovat žádná očkování. Na pozoru byste se však měli mít před ostrým sluncem, nebezpečnými zvířaty a pouličními zloději.

Očkování

Povinné očkování

Žádné povinné očkování není.

Doporučená očkování

  • žloutenka typu A
  • žloutenka typu B – v případě delšího pobytu
  • břišní tyfus – hrozí při konzumaci kontaminovaného jídla a pití
  • japonská encefalitida

Před cestou si ověřte, zda vám platí všechna rutinní očkování, a to hlavně spalničky, tetanus, černý kašel, příušnice a záškrt. Další možná očkování je dobré konzultovat s odborníkem na cestovní medicínu. Pomohou vám v očkovacích centrech i na krajských hygienických stanicích.

Zdravotní rizika v Indonésii

Střevní potíže – pijte pouze balenou vodu. Pokud si budete chtít koupit nápoj s ledem, ujistěte se, že led je vyrobený z balené vody.

Malárie a horečka dengue – zejména při pobytu mimo turistická centra existuje riziko nákazy malárií nebo horečkou dengue. Obě nemoci jsou přenášené komáry a neexistuje proti nim očkování. V noci proto spěte pod moskytiérou a přes den se chraňte tropickým repelentem. Když si ho koupíte až na místě (v supermarketu nebo lékárně), bude vás chránit spolehlivěji a navíc na něm i podstatně ušetříte.

Stonožky – pro určité oblasti Indonésie jsou typické jedovaté stonožky. Jejich kousnutí sice není smrtelné, ale je velice bolestivé.

Hadi – mimo velká města si dávejte pozor na hady. Nejvíce jich najdete na ostrově Flores, který je známý pod přezdívkou ostrov hadů. Hadi ale žijí i na mnoha dalších ostrovech. Dávejte proto neustále pozor, kam šlapete a během chůze se snažte dupat. Hadi ucítí otřesy a sami se vám raději vyhnou. Pokud se vydáte do džungle, oblečte si dlouhé nohavice a nazujte pevnou obuv.

Úpal a úžeh – slunce může být v Indonésii velmi zrádné. Nezapomínejte proto na pitný režim, pokrývku hlavy a krémy s vysokým UV faktorem.

Bezpečnost v Indonésii

Kriminalita – míra kriminality je v Indonésii poměrně nízká. Násilné trestné činy jsou zde vzácné, dochází zde spíše k drobné kriminalitě. Nejčastěji se zde turisté setkávají s krádežemi peněz, dokladů, fotoaparátů a dalších cenností. Pokud si ale budete dostatečně hlídat své osobní věci, nic se vám nestane.

Konflikty mezi občany – největším rizikem jsou náboženské, politické a etnické konflikty. Účastníci bývají v drtivé většině případů ozbrojení, ale turisté většinou nebývají hlavním cílem. I přesto si raději před cestou ověřte, jak je na tom aktuálně cíl vaší cesty s bezpečností. Informace vám podá MZV ČR nebo Indonéská ambasáda.

Terorismus – teroristické útoky jsou v oblasti Indonésie na vzestupu. Obezřetní buďte zejména během náboženských svátků, kdy radikální skupiny běžně provádějí zastrašující akce.

Přírodní katastrofy – Indonésie leží na okraji tří tektonických desek a nachází se zde 150 činných sopek. Často zde dochází k zemětřesením, která mohou vyvolat vlnu tsunami. Jestliže se dostanete do přímého ohrožení, ihned kontaktujte Velvyslanectví ČR v Jakartě nebo honorární konzulát na Bali, v Surabayi nebo v Makassaru.

Kultura – Indonésie je z větší části muslimskou zemí. Respektujte proto její kulturu a vyvarujte se krátkých sukní, tílek, kraťasů nad kolena a výrazných výstřihů (platí pro ženy). V turistických centrech jsou místní lidé k turistům většinou shovívaví, ale v ostatních oblastech můžete narazit na radikální názory. Pozor si dejte zejména v provincii Aceh na severní Sumatře, kde ženy musí chodit zcela zahalené.

Komunikace s místními – dávejte si pozor i na styl komunikace s místními obyvateli. Indonésanům nikdy nesahejte na hlavu (hlava je posvátná), neukazujte na ně levou rukou ani nohama (levá ruka a obě nohy jsou považovány za nečisté) a nedávejte najevo svůj hněv. Zapomeňte raději i na vášnivé debaty o náboženství a veřejné objímání a líbání s partnerem.

Chystáte se do Indonésie a nechcete zůstat jen u turistických destinací? Pak nezapomeňte využít systém Dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí (DROZD). Pokud se dostanete do úzkých, bude k vám vyslána pomoc.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Nevybrali jste si?

Podívejte se na

Další akční nabídky

Nebo si nastavte hlídač akcí, výhodné nabídky Vám neuniknou

Hlídač akcí

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce