Indonésie od 8 144 Kč
Zobrazit zájezdy

Očkování do Indonésie: Jaké podstoupit?

Očkování do Indonésie: Jaké podstoupit?

Před cestou do Indonésie nemusíte podstupovat žádná očkování. Na pozoru byste se však měli mít před ostrým sluncem, nebezpečnými zvířaty a pouličními zloději.

Očkování

Povinné očkování

Žádné povinné očkování není.

Doporučená očkování

  • žloutenka typu A
  • žloutenka typu B – v případě delšího pobytu
  • břišní tyfus – hrozí při konzumaci kontaminovaného jídla a pití
  • japonská encefalitida

Před cestou si ověřte, zda vám platí všechna rutinní očkování, a to hlavně spalničky, tetanus, černý kašel, příušnice a záškrt. Další možná očkování je dobré konzultovat s odborníkem na cestovní medicínu. Pomohou vám v očkovacích centrech i na krajských hygienických stanicích.

Zdravotní rizika v Indonésii

Střevní potíže – pijte pouze balenou vodu. Pokud si budete chtít koupit nápoj s ledem, ujistěte se, že led je vyrobený z balené vody.

Malárie a horečka dengue – zejména při pobytu mimo turistická centra existuje riziko nákazy malárií nebo horečkou dengue. Obě nemoci jsou přenášené komáry a neexistuje proti nim očkování. V noci proto spěte pod moskytiérou a přes den se chraňte tropickým repelentem. Když si ho koupíte až na místě (v supermarketu nebo lékárně), bude vás chránit spolehlivěji a navíc na něm i podstatně ušetříte.

Stonožky – pro určité oblasti Indonésie jsou typické jedovaté stonožky. Jejich kousnutí sice není smrtelné, ale je velice bolestivé.

Hadi – mimo velká města si dávejte pozor na hady. Nejvíce jich najdete na ostrově Flores, který je známý pod přezdívkou ostrov hadů. Hadi ale žijí i na mnoha dalších ostrovech. Dávejte proto neustále pozor, kam šlapete a během chůze se snažte dupat. Hadi ucítí otřesy a sami se vám raději vyhnou. Pokud se vydáte do džungle, oblečte si dlouhé nohavice a nazujte pevnou obuv.

Úpal a úžeh – slunce může být v Indonésii velmi zrádné. Nezapomínejte proto na pitný režim, pokrývku hlavy a krémy s vysokým UV faktorem.

Bezpečnost v Indonésii

Kriminalita – míra kriminality je v Indonésii poměrně nízká. Násilné trestné činy jsou zde vzácné, dochází zde spíše k drobné kriminalitě. Nejčastěji se zde turisté setkávají s krádežemi peněz, dokladů, fotoaparátů a dalších cenností. Pokud si ale budete dostatečně hlídat své osobní věci, nic se vám nestane.

Konflikty mezi občany – největším rizikem jsou náboženské, politické a etnické konflikty. Účastníci bývají v drtivé většině případů ozbrojení, ale turisté většinou nebývají hlavním cílem. I přesto si raději před cestou ověřte, jak je na tom aktuálně cíl vaší cesty s bezpečností. Informace vám podá MZV ČR nebo Indonéská ambasáda.

Terorismus – teroristické útoky jsou v oblasti Indonésie na vzestupu. Obezřetní buďte zejména během náboženských svátků, kdy radikální skupiny běžně provádějí zastrašující akce.

Přírodní katastrofy – Indonésie leží na okraji tří tektonických desek a nachází se zde 150 činných sopek. Často zde dochází k zemětřesením, která mohou vyvolat vlnu tsunami. Jestliže se dostanete do přímého ohrožení, ihned kontaktujte Velvyslanectví ČR v Jakartě nebo honorární konzulát na Bali, v Surabayi nebo v Makassaru.

Kultura – Indonésie je z větší části muslimskou zemí. Respektujte proto její kulturu a vyvarujte se krátkých sukní, tílek, kraťasů nad kolena a výrazných výstřihů (platí pro ženy). V turistických centrech jsou místní lidé k turistům většinou shovívaví, ale v ostatních oblastech můžete narazit na radikální názory. Pozor si dejte zejména v provincii Aceh na severní Sumatře, kde ženy musí chodit zcela zahalené.

Komunikace s místními – dávejte si pozor i na styl komunikace s místními obyvateli. Indonésanům nikdy nesahejte na hlavu (hlava je posvátná), neukazujte na ně levou rukou ani nohama (levá ruka a obě nohy jsou považovány za nečisté) a nedávejte najevo svůj hněv. Zapomeňte raději i na vášnivé debaty o náboženství a veřejné objímání a líbání s partnerem.

Chystáte se do Indonésie a nechcete zůstat jen u turistických destinací? Pak nezapomeňte využít systém Dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí (DROZD). Pokud se dostanete do úzkých, bude k vám vyslána pomoc.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce