Víza Japonsko – podmínky, bezvízový vstup a další užitečné info

Víza Japonsko – podmínky, bezvízový vstup a další užitečné info

Občané ČR, kteří jedou do Japonska jako turisté nebo na návštěvu rodiny a přátel a jejich pobyt nepřesáhne 90 dní, víza nepotřebují. Pokud cestujete pracovně, potřebujete pracovní vízum. Čtěte dále, v jakých případech si musíte víza zařídit.

Bezvízový vstup do Japonska

Do Japonska můžete vycestovat bez víz, pokud splníte několik podmínek.

  • Pobyt nepřesáhne 90 dní po sobě jdoucích.
  • Jedete na nevýdělečnou cestu – tzn. turistika, návštěva přátel, známých a příbuzných, účast na konferenci, kongresu nebo na obchodním jednání.
  • Máte zpáteční letenku, na které je jasně uvedené datum odjezdu ze země, a platnost pasu je po celý pobyt v Japonsku.

Po příjezdu musíte na imigrační kontrole odevzdat vyplněný formulář o vstupu do země a celní prohlášení. Imigrační úředník vám následně odebere biometrická data – otisky obou ukazováčků a digitální fotografie obličeje. Dále přijde na řadu pohovor, při kterém předložíte zpáteční letenku a budete dotázáni na účel vašeho pobytu. Je tedy dobré mít připravený harmonogram cesty po jednotlivých dnech.

Může se stát, že imigrační úředník bude chtít potvrzení o ubytování či adresu vašeho hostitele a doklad, že máte přiměřené množství finančních prostředků. Japonsko je velmi formální země, proto se doporučuje chovat se při rozhovoru seriózně. Po vstupu do země v bezvízovém režimu nevzniká přihlašovací povinnost.

Vstupní víza

Bezvízový vstup do Japonska se netýká občanů ČR, kteří do této země jedou, aby tam získali zaměstnání, trvalý pobyt, nebo budou pracovat pro japonského zaměstnavatele. Dále potřebují vízum do Japonska osoby, které se budou účastnit honorované kulturní nebo sportovní akce, nebo plánují pobyt v zemi delší než 90 dní. Podle účelu cesty pak potřebujete diplomatické, specifické či pracovní vízum.

Jak získat pracovní vízum – co potřebujete?

  • Vyplněný formulář žádosti o vízum (k dispozici na Velvyslanectví Japonska v Praze)
  • Pasová fotografie stará maximálně 6 měsíců (45 x 45 mm)
  • Platný cestovní pas
  • Certifikát o způsobilosti (Certificate of eligibility), případně další dokumenty, které prokážou účel vaší cesty, potvrzení o odletu a bydlení, zvací a garanční dopis (kompletní seznam a formuláře naleznete ZDE)

Vyřízení žádosti o vízum do Japonska obvykle trvá asi 5 pracovních dní. V případě, že nemáte certifikát o způsobilosti, může se celá procedura protáhnout až na několik měsíců. Také cena není vždy stejná, ale obecně stojí jednovstupové vízum cca 3 000 jenů (cca 600 Kč, poplatky se vždy platí v japonské měně).


Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Dobrovolnictví v Japonsku - vízum

Dobrý den,rád bych příští rok vyjel do Japonska za účelem dobrovolnictví přes organizaci Workaway. Vzhledem k tomu, že mi již bylo 30 let, nemůžu se… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce