Kypr od 6 559 Kč
Zobrazit zájezdy

Severní vs. jižní Kypr – měna, ceny a jak zde platit

Severní vs. jižní Kypr – měna, ceny a jak zde platit

Není Kypr jako Kypr. Jedete-li na sever, budete potřebovat turecké liry. Na jihu jste v eurozóně. Přiletět na Kypr s eury je ale jistota, liry si kdekoliv vyměníte. Bankomaty i platby kartou jsou velmi rozšířené. Ceny jsou v průměru jen o trochu vyšší než v ČR.

Pokud se nevyznáte v rozdělení Kypru, přečtěte si článek o cestovních dokladech.

Jižní Kypr

Měna

Když Kypr vstoupil v roce 2004 do EU, zavázal se změnit svou kyperskou libru (CYP) na euro. V roce 2008 se stalo euro oficiální měnou.

Směna, bankomaty, platba kartou

Do země přijeďte už se směněnými eury nebo si je po příjezdu můžete vybrat z bankomatu. Výběr z bankomatu je bez problémů ve všech městech, jen pozor na poplatky vaší banky. Platební kartou na Kypru zaplatíte ve větších obchodech, hotelech a restauracích.

Ceny

Ceny jsou v Kyperské republice většinou vyšší než v ČR a rozdíl je nejvíc patrný, když se podíváte na ceny potravin a zboží, které se na Kypr musí dovážet. Oproti tomu například doprava a ceny jízdenek jsou nižší. Kolik co stojí?

  • Bochník chleba: 1,5 eura
  • 1,5 l balené vody: 0,80 eura
  • 1 l vína: 10 eur
  • Večeře v taverně střední kategorie: 15 až 20 eur za osobu
  • Pouliční občerstvení (gyros, souvlaki): asi 2 eura

Severní Kypr

Měna

V severní části ostrova je oficiální měna turecká lira, kterou se platí v Turecku. Na ostrově proběhla v roce 2005 měnová reforma, při které se do oběhu dostala nová série mincí i bankovek. Turecká lira se značí TL a oficiální kód je TRY. Jedna lira je 100 kurušů a mince jsou v hodnotách 1, 5, 10, 25, 50 kurušů a jedna lira. Liry pak pokračují v bankovkách v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100 a 200.

Platba kartou, bankomaty

Platba kartou není problém ve větších obchodech, restauracích, hotelech a na čerpacích stanicích. Také výběry z bankomatů jsou běžné a poplatky se odvíjejí jen od ceníku vaší banky.

Směna

Buďto si vyměňte liry už v ČR (některé banky a směnárny je nabízejí, hlavně v sezoně), nebo si vezměte s sebou hotovost v eurech. Ve směnárnách, které najdete na každém rohu, vám vymění i dolary a britské libry. Kurz turecké liry se pohybuje kolem 5 – 6 Kč, dlouhodobě se propadá. Kurz turecké liry k euru je zhruba 1 TRY = 0,20 EUR.

Ceny

Obecně platí, že ceny jsou na severu Kypru o něco nižší než na jihu, ale postupně se jim začínají přibližovat. Například ceny v restauracích a hotelech jsou přibližně stejné, zatímco základní potraviny, cigarety a alkohol jsou na severu levnější. Ušetřit se dá dobře při nákupu lokálních potravin na trzích, které jsou v každém městě.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Měna na severním Kypru

Ahoj. Už tu padlo hodně o severním kypru ale nikdo se nezmínil jak se tam platí. Jde to eurem jako na jihu nebo se platí tureckýma lyrama?… Zobrazit více
Wincenzzo
Wincenzzo

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce