Kypr od 6 819 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity na Kypru – rozmanité pláže, památky a nákupy

Tipy na aktivity na Kypru – rozmanité pláže, památky a nákupy

Plánujete dovolenou na Kypru? Sepsali jsme pro vás výběr těch nejkrásnějších míst a nejlepších aktivit, od slunečných písečných pláží a potápěčských lokalit přes turistická města a archeologické památky až po národní přírodní parky a aktivity vhodné pro rodiny s dětmi.

Pláže

Kypr je třetí největší ostrov ve Středozemním moři. Více než 300 slunečných dní v roce, písčité pláže a čistá a teplá voda od jara do podzimu jsou ideální kombinací pro letní dovolenou.

Pláž Makronissos leží blízko oblíbeného letoviska a bývalé rybářské vesnice – Agia Napa. Najdete tu 400 metrů zlatého písku, klidné moře, lehátka a slunečníky. Na konci pláže můžete navštívit pozůstatky několika starověkých hrobek. Vstup je zdarma.

Jen 2 km západně od Agia Napa se nachází asi nejoblíbenější pláž na Kypru vůbec – Nissi Bay. Rušná pláž s průzračnou, mělkou vodou a jemným pískem přiláká ročně tisíce turistů. Při odlivu můžete dojít na krásný nedaleký ostrůvek.

Poblíž klidného letoviska Protaras leží malá písečná pláž, Fig Tree Bay, která své jméno získala díky pobřeží lemovanému fíkovníky. Díky mělké vodě a dobré vybavenosti je pláž vhodná i pro rodiny s dětmi. 

Pláž v zátoce Coral Bay leží jen 6 km severně od města Pafos a díky své chráněné poloze je skvělým a bezpečným místem především pro rodiny s dětmi. Na pláži jsou k dispozici lehátka, slunečníky, různé vodní aktivity a nedaleko je i několik restaurací a kaváren.

Potápění a šnorchlování

Teplota vody 25 °C v létě a 17 °C v zimě, viditelnost až 30 metrů, množství vraků lodí a podvodních archeologických míst dělají z Kypru jednu z nejlepších evropských potápěčských destinací. Místní potápěčská centra a kluby nabízejí ponory, kurzy i pronájem vybavení. Cena za jeden ponor začíná na 1 200 Kč.

Hlavním lákadlem je vrak lodi Zenobia, který se v roce 1979 potopil nedaleko přístavu v Larnace spolu s více než 100 nákladními vozy, které měl na palubě. Dnes leží v hloubce 16–42 m a je domovem pro mnoho mořských živočichů. Vidět jej můžete také z lodi se skleněným dnem.

Mezi další oblíbené vraky patří britská válečná loď HMS Cricket nebo Copper Wreck, který je vhodný i pro začátečníky. V oblasti Amphorae Caves uvidíte jeskyně se starými hliněnými nádobami, pro bohatý podmořský život vyzkoušejte lokaci Valley nebo populární Amphitheatre.

Jedním z nejlepších míst pro šnorchlování je přírodní rezervace Cape Greco s křišťálovou vodou, korálovými útesy, skalami a pestrobarevným životem. Na západním cípu ostrova můžete navštívit zátoku Manolis Bay v národním parku Akamas.

Památky

Hlavní a největší město Kypru, Nikósie, leží uprostřed ostrova a prochází jím Zelená linie – hranice, která město i celý ostrov rozděluje na dvě rozmanité oblasti – Kyperskou republiku a Severokyperskou tureckou republiku. Hlavními památkami jsou mešita Selimiye, původně katedrála sv. Sofie ze 13. století, Arcibiskupský palác, katedrála sv. Jana nebo původní městské opevnění. Nachází se zde také Národní archeologické muzeum.

Historie bývalého hlavního města Pafos sahá až do roku 320 př. n. l. Největším lákadlem jsou podzemní Královské hrobky, archeologický park s antickými mozaikami, středověký hrad nebo římské divadlo Odeon. Celé město je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Dominantou města Lemesos je hrad ze 13. století, kde se nachází Kyperské středověké muzeum. Navštívit můžete také antický amfiteátr a archeologické naleziště v Kourionu nebo nedaleký hrad Kolossi. Koncem léta se zde každoročně koná Festival vína.

Kostel sv. Lazara je hlavním turistickým cílem pobřežního města Larnaka. Za návštěvu stojí také turecká pevnost, akvadukt Kamares z 18. století a poutní mešita Hala Sultan Tekke, postavená nedaleko solného jezera, kde sídlí kolonie plameňáků.

Parky a rezervace

Krásnou přírodou parku Cape Greco na jihovýchodě ostrova vede několik turistických tras včetně dálkové evropské trasy E4 a cyklostezek. Cesty vás vedou podél skalnatého pobřeží lemovaného borovicemi, schladit se můžete v průzračných vodách Středozemního moře. Z vesnice Agia Napa sem jezdí autobusy 101 nebo 102.

Nejvyšší hora Kypru, Olymp (1 952 m), se nachází ve středu ostrova v pohoří Troodos. Dobrým výchozím bodem pro pěší i cyklistické výlety je vesnice Troodos. V oblasti najdete také několik krásných byzantských kostelíků. Zimu si užijete v jednom z lyžařských středisek.

Národní park Akamas s panenskou přírodou leží na stejnojmenném poloostrově na západě ostrova. Nejznámější z několika značených turistických tras jsou 7,5 km dlouhý Aphrodite Trail nebo 5 km dlouhý Smigieas Trail s vyhlídkami na zátoku Hrysohou. Oblíbenými místy jsou také soutěska Avgas a Modrá laguna.

Rodinné aktivity

Na severu Pafosu navštivte pěknou zoologickou zahradu a nedaleko také ranč nabízející aktivity a vyjížďky pro děti i dospělé. Malou zoologickou zahradu a dětské hřiště najdete také v městské zahradě v Lemesosu. Milujete kočky? Tak to si nenechte ujít kočičí park severně od Pafosu. Ve městě Agia Napa můžete navštívit lunapark s více než 40 atrakcemi a jen o několik kilometrů dále stojí veliký aquapark. Další aquaparky najdete v Pafosu a Lemesosu. Spoustu sportovního vyžití nabízí hřiště v Nikósii, kde na děti čekají trampolíny, horolezecká stěna, skluzavky a prolézačky. Minikurz potápění pro děti od 8 let vyjde na 1 150 Kč.

Klidný kreativní den si užijete během workshopu v rodinné keramické dílně v Larnace. Se staršími dětmi si zahrajte napínavou únikovou hru, kterou najdete v každém větším městě. 

Nakupování

Nejlepšími místy, kde nakoupit lokální výrobky a suvenýry, jsou trhy a obchody ve starých částech měst nebo ve vesnicích, kde můžete vidět i proces výroby. Mějte na paměti, že většina obchodů dodržuje siestu. Pro krásný rukodělný dárek se vydejte do vesnice Lefkara, kde místní ženy vyrábějí tradiční krajky a výšivky, nebo si pořiďte originální zlatý či stříbrný šperk.

Vesnici Phini proslavily umělecké výrobky z keramiky. Oblíbeným suvenýrem jsou také kožené výrobky, oblečení a doplňky. V horské vesničce Agros rostou tisíce keřů damašské růže a můžete zde také koupit růžovou vodu, z níž se vyrábí kyperský dezert Loukoumi. Milovníky jídla a pití potěší kvalitní lokální víno, tradiční pomerančový likér Filfar, olivy a olivový olej, výborný sýr halloumi nebo ovčí sýr feta.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Máte zkušenosti Kypr a internet? Wifi, datová SIM karta

Ahoj, chystám se na Kypr. Kamarádka mi říkala, že tam měla často problém chytnout na mobilu 4G, někde šlo jen 3G a LTE. Podobně i wifi je tam prý… Zobrazit více
anonym
anonym

Nejkrásnější pláže na Kypru

Dobrý den, jaké jsou podle vás nejkrásnější pláže na Kypru a nejlepší, když jsme pár, co touží spíše po soukromí? Díky
Wincenzzo
Wincenzzo

Pafos - výlety. Co vidět?

Co byste nám poradili, když navštívíme Kypr a město Paphos za výlety? Chtěla bych nějakou romantiku, památky? Co nevynechat?
Sally
Sally

Co vidět na Kypru

Ahoj, v říjnu chceme poprvé vyrazit na Kypr a prodloužit si tak léto? Bude tam opravdu ještě na koupání? Poraďte kam na Kypru na výlety? Co… Zobrazit více
Sally
Sally

Pronájem lodi na Kypru

Dobrý den, má někdo zkušenost s půjčením lodi na Kypru (Larnaka a okolí)?Loď bych rád řídil sám, jaká je cca cena za jednodenní pronájem?
Kristýna
Kristýna

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce