Kypr od 9 579 Kč
Zobrazit zájezdy

Kyperská kuchyně – nejznámější jídla, pití a jejich ceny

Kyperská kuchyně – nejznámější jídla, pití a jejich ceny

Kyperská kuchyně je směs řeckých, tureckých a anglických tradic. Používají se často místní suroviny a vaří se převážně zdravé pokrmy. Pochutnáte si na výborně upravených zeleninových či masových jídlech, rybách a mořských plodech. Kypr má i své vlastní speciality, jako jsou sýry, moučníky, nápoje a způsob stravování.

Kyperská kuchyně je z větší části podobná té řecké. Setkáte se ale i s vlivy turecké a anglické kuchyně, které zde zanechaly své stopy. Příkladem je anglická snídaně a velmi sladké dezerty. A přeci jen má Kypr něco svého, co nikde jinde nenajdete. Místní jídla si získají rozhodně vaši oblibu díky kvalitnímu zpracování, dobrému ochucení a pestrosti výběru. Čerstvé bylinky a používaná zelenina dodá navíc pokrmům svěží chuť.

Na Kypru se obědvá až okolo 14. hodiny a večeří po 21. hodině. Existuje zde unikátní systém podávání jídel, které se nazývá meze. Díky tomuto stravování ochutnáte spoustu místních specialit a najíte se dosyta. Jedná se o výběr až ze 30 různých jídel, které se v malých porcích přinesou na stůl. Od předkrmu až po dezert přes různé jednohubky. Každý si vybere to, na co má chuť.

Jako předkrm se podávají malé saláty, pyré, olivy, naložený česnek, pita chléb, sýry, plněné vinné listy atd. Pokračuje se hlavními chody jako jsou chobotnice, masové rolky, jehněčí maso, kuřecí maso nebo třeba speciality z hovězího masa. Na závěr dezerty. K tomu všemu si vychutnáte skvělé kyperské víno, které se pěstuje až ve výšce okolo 1 000 m n. m.

Místní speciality

Kypr má svá vlastní originální jídla, která jinde nenajdete. Začneme vynikajícím sýrem halloumi z ovčího nebo kravského mléka, který chutná obzvlášť výborně, když je smažený. Specialitou jsou také tzv. shieftalies, což jsou tradiční párečky, které jsou grilované na dřevěném uhlí. Ochutnat byste měli i tradiční hovězí kostky naložené v kořeněném nálevu stifado. Netradičně může působit pokrm loukoumades – pečené těstovinové kuličky v medovém sirupu. Tady už je také poznat vliv Turecka. Ale kombinace sladkého a slaného vůbec není k zahození.

V rámci zmiňovaného meze se vám dostanou jistě na stůl jídla jako uzené maso lounza, plněná rajčata dolmades, rolky ze smažených brambor keftedes, masové rolky v hroznových listech koupepia nebo vynikající vepřové maso na červeném víně afélia. Národním jídlem je ofto kleftiko pečené skopové nebo jehněčí maso s brambory. Člověk neví, po čem dříve sáhnout. Všechno je skvělé.

Dezerty

Typickým kyperským moučníkem je loukoumi – sladké želé s oříšky obalené v cukru moučce. Připravte se na to, že je to velmi sladké. Po hlavním jídle je zvykem podávat místní ovoce nebo nakládané sladké plody v sirupu. Netradičním dezertem jsou mandle soutzioukos, které se po dvaceti hodinách ve vodě navlékají na šňůru, suší se a poté se namáčí ve vinné šťávě.

Místní nápoje

Kypeřané milují kávu. Ovšem pěkně silnou, stejně jako v Řecku nebo Turecku. Podává se buď hodně slazená (glyko) nebo bez cukru (sketo). Na Kypru se vyrábí vynikající víno a tento ostrov je i proslulý jeho produkcí. Vinice najdete v oblasti kolem Limassolu a Pafosu. Nejvíc se tady daří vínu ve vyšší nadmořské výšce. Místní specialitou z vína je aperitiv Commandaria, který pochází už z antiky.

Milovníci piva tady narazí na tuzemské značky Leon a KEO. Po jídle si místní rádi dopřejí místní lihoviny. Ochutnejte například výborný likér Farfal z rudých pomerančů. Oblíbená je i pálenka Zivania ze zkvašené hroznové matoliny (stopky a slupky zbylé po vylisování ovoce). Zvláštností je, že se podává nejen s kandovaným ovocem, ale i třeba kandovanou mrkví. Na Kypru mají i vlastní brandy – Five Kings.

Obvyklé ceny v restauracích

  • jídlo v levnější restauraci: 307 Kč
  • tříchodové menu v lepší restauraci: 500 Kč
  • meze pro 2 osoby: 1 000 Kč
  • menu McDonald: 154 Kč
  • 0,5 l piva: 77 Kč
  • 0,33 l vody: 17 Kč
  • 0,3 l Coca Cola: 36 Kč
  • káva: 54 Kč

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce