Čím platit v Makedonii 2020/2021 – makedonský denár, kurz měn Makedonie, ceny a další užitečné info

Čím platit v Makedonii 2020/2021 – makedonský denár, kurz měn Makedonie, ceny a další užitečné info

V Makedonii nespoléhejte na platební karty. Vždy s sebou mějte dostatečný obnos v eurech, která směníte za denáry na místě po příjezdu do země. Čtěte dál, známe aktuální ceny a víme, jak ušetřit!

Měna

V roce 1992 zavedla Makedonie jako své oficiální platidlo makedonský denár (MKD), který v českých bankách běžně neseženete. Na cestu do Makedonie si vezměte eura, která na místě snadno vyměníte v jakékoli bance či směnárně. Ve větších městech se s možností zaplatit eury čas od času setkáte, ale rozhodně to není běžná věc.

  • Měna: Makedonský denár (MKD), množné číslo denari, se dělí na 100 deni
  • Hodnota mincí: 50 deni a 1, 2, 5, 10, 20 a 50 denárů
  • Hodnota bankovek: 10, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 a 5000 denárů
  • Kurz: 100 MKD se pohybuje s odchylkami v řádu pár korun kolem 40 Kč.

Platby kartou / výběry z bankomatu

Na platbu kartou ani výběr z bankomatu se nedá moc spolehnout. Síť bankomatů není moc hustá a kartu akceptují pouze velké obchody, kvalitní restaurace nebo dobré hotely. Pozitivní je, že s ní zaplatíte alespoň mýtné. V odlehlejších nebo horských částech země s platební kartou nepořídíte často vůbec nic.

Ceny v Makedonii

Ceny v Makedonii jsou podobné jako v ČR. Ve vnitrozemí, mimo města a turistická centra jsou dokonce nižší. Běžné věci denní spotřeby, potraviny či suvenýry pořídíte levněji (místy až o 25 %) než v ČR. Za oběd či večeři v restauraci zaplatíte podobný obnos jako u nás. V turističtějších oblastech mohou být ceny, zvláště služeb, lehce vyšší než v ČR.

  • Cena nafty a benzinu: aktuální cena nafty, aktuální cena benzinu
  • Cena makedonské dálnice / mýtné: viz článek o cestě autem do Makedonie
  • Cena dopravy: makedonská hromadná doprava vychází levněji než v ČR, stejně tak cestování taxíky. 1 kilometr vyjde v přepočtu asi na 15 Kč.
  • Cena ubytování: Nízkorozpočtové bydlení typu hostel (200 Kč), tříhvězdičkový hotel / penzion (760 Kč), luxusní hotel (2000+ Kč).
  • Cena jídla: v pouličních stáncích a jídelnách se dá dobře najíst za 70–120 Kč, v kvalitní restauraci od 200 Kč, luxusní oběd či večeře vyjde na 800 Kč a více.
  • Cena potravin: obecně trochu nižší než v ČR, přibližně: 1 l mléka – 21 Kč, bageta – 10 Kč, 500 g sýra – 62 Kč, ceny za alkohol odpovídají cenám v ČR, cigarety jsou levnější

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce