Cestovní doklady do Makedonie 2020/2021

Cestovní doklady do Makedonie 2020/2021

Chystáte se na dovolenou v Makedonii a zajímá vás, jaké doklady potřebujete na cestu? Pas ani víza už nejsou potřeba. Nezapomeňte ale na doklady pro děti.

Pas nebo občanský průkaz pro dospělé

Makedonie patří mezi země bývalé Jugoslávie, které v roce 2017 uzavřely s ČR dohodu, díky níž mohou naši občané vstupovat do země pouze na občanský průkaz se strojově čitelnými údaji. Také vízum do Makedonie není potřeba, pokud v zemi nepobýváte déle než 90 dnů.

Jediné, čemu musíte věnovat pozornost, je platnost dokladu, která musí být minimálně stejně dlouhá jako délka vašeho pobytu v Makedonii. Zkontrolujte také stav svého pasu či OP. Nesmí být poškozený, natržený nebo mít ustřižený roh.

V případě, že plánujete cestovat s OP, na hranicích budete velmi pravděpodobně vyzváni k vyplnění formuláře, tzv. průvodky, na kterou dostanete vstupní razítko. Formulář při opouštění Makedonie zase odevzdáte hraniční kontrole.

V případě, že platnost vašeho cestovního dokladu není dostatečná a nestíháte si nechat vystavit nový, můžete si nechat udělat občanský průkaz bez strojově čitelných údajů na počkání.

Pas nebo OP pro děti

Všechny děti bez rozdílu věku musejí cestovat na svůj vlastní doklad. Dětem cestovní doklady do Makedonie před odjezdem raději zkontrolujte a ujistěte se, že fotografie je odpovídající věku dítěte. Pokud má vaše čtyřletá ratolest v dokladu fotku z doby, kdy jí byly dva měsíce, zřejmě vám ho neuznají. Více v článku o cestování s dětmi.

Děti do 18 let, které cestují do Makedonie bez doprovodu rodičů, by s sebou měli mít od obou oficiální písemný souhlas. Nejedná se o povinný dokument, ale je lepší jej mít pro všechny případy.

Cestovní doklady pro domácí mazlíčky

Makedonie nepatří mezi země, kam by se běžně cestovalo se psem nebo kočkou. Nicméně pokud se tak rozhodnete, není to problém. Pro Makedonii platí stejná pravidla jako pro zbytek Evropy. Zvíře musí být očipované, naočkované proti vzteklině a mít svůj vlastní cestovní doklad od veterináře, který se pro běžná zvířata zájmového chovu pohybuje kolem 500,- Kč. V případě, že zvíře muselo být znovu očkováno, je potřeba dodržet lhůtu 22 dní, než s ním můžete vycestovat do ciziny.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Kosovo - Srbsko

Ahoj, jak je to s prechodem z Kosova do Srbska, kdyz vstoupim do Kosova z Makedonie? Na netu pisou, ze me nepusti, ale ze to jde prubnout namisto s… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce