Autem do Makedonie: S našimi tipy snadno a levně!

Autem do Makedonie: S našimi tipy snadno a levně!

Plánujete dovolenou v Makedonii a zajímá vás, jaká trasa je nejlepší a kolik zaplatíte za dálniční poplatky? Zvažujete cestu autobusem do Makedonie? Čtěte dál a dozvíte se všechny potřebné informace.

Autem do Makedonie přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko

Pokud se rozhodnete jet autem do Makedonie, existuje v podstatě jediná vhodná trasa přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko, která je dlouhá cca 1 327 km. Teoreticky je možné překročit hranice Makedonie i z Kosova, ale cesta je delší.

Trasa: Praha – Brno – Bratislava – Budapešť – Bělehrad – Niš – Kumanovo – Skopje

Pokud už jste někdy jeli autem do Řecka, nebude pro vás tato trasa novinkou. Jedná se o nejkratší a nejrychlejší trasu do Makedonie, na které pojedete téměř celou dobu po dálnicích nebo dvouproudých silnicích. Výjimku tvoří 50kilometrový přejezd v Srbsku. Podle aktuální dopravní situace vás čeká zhruba 13 až 14 hodin jízdy. Cestou se nachází dostatečné množství čerpacích stanic a motorestů, kde můžete zaplatit kreditní kartou. Díky novým mezinárodním dohodám můžete přes všechny země cestovat bez pasu, pouze na OP (více v článku o cestovních dokladech)

Dálniční poplatky a mýtné

Slovenská dálniční známka
Na Slovensku musíte mít na dálnicích a některých rychlostních silnicích elektronickou dálniční známku, kterou lze zakoupit i online. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Maďarská dálniční známka
Maďarská dálniční známka existuje pouze v elektronické podobě. Můžete si ji tedy velmi snadno pořídit z domova už před odjezdem prostřednictvím SMS nebo online. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Srbské mýto
Cesta přes Srbsko vychází na cca 500 Kč. Platit můžete v hotovosti srbskými dináry či eury, nebo platebními kartami Visa, MasterCard a Diners Club.

Makedonské mýto
100 km placených úseků stojí zhruba 180 MKD (cca 80 Kč). Platit je možné v hotovosti makedonskými denáry či eury, nebo platebními kartami Visa a MasterCard.

Pohonné hmoty

Pohonné hmoty jsou v Makedonii o něco dražší než u nás. Rozdíl však není velký. Ceny benzínu a nafty si zjistěte před cestou.

Povinná výbava

 • platný řidičský průkaz
 • technický průkaz
 • zelená karta (doklad o platném mezinárodním pojištění vozu)
 • automapa Makedonie/GPS
 • lékárnička
 • reflexní vesta
 • výstražný trojúhelník
 • hasicí přístroj doporučeno

Maximální povolená rychlost v Makedonii

 • v obci: 50 km/h
 • mimo obec: 80 km/h
 • rychlostní silnice: 100 km/h
 • dálnice: 120 km/h (osoby s praxí do 2 let 100 km/h)

Autem po Makedonii

Cestování po vlastní ose po Makedonii má své výhody i nevýhody. Než se rozhodnete jet autem, měli byste zvážit, kde se budete pohybovat. Mezi velkými městy jsou silnice kvalitní a provoz bezproblémový. Mimo hlavní trasy a na venkově jsou cesty ve špatném stavu. Zvláště do horských oblastí se nedoporučuje vjezd s obyčejným osobním autem.

Hlavní tranzitní komunikace s několika dalšími úseky (Kumanovo – Skopje – Tetovo) má status dálnice a v některých místech je zpoplatněná. Dálniční poplatky se platí v mýtných branách a mapu placených úseků naleznete ZDE. Ve většině případů je mýtné možné platit pouze v makedonských denárech, výjimečně i eury. Platba kartou je možná jen zřídkakdy. Dobrá zpráva pro řidiče je, že v Makedonii se neplatí za průjezd tunely a mosty.

Vlakem / autobusem do Makedonie

V současné době neexistuje z ČR do Makedonie žádné přímé spojení, ať už vlakem, nebo autobusem. Pokud chcete cestovat autobusem do Makedonie, budete se muset nejprve dopravit do jedné z okolních zemí. Pravidelné autobusové linky do Makedonie jezdí z Bulharska (Sofie), Srbska (Bělehrad) a dokonce i Chorvatska (Záhřeb). Vlakem jsou možnosti stejné jako autobusem a přidává se varianta jet z Lublaně. V obou případech se připravte na mnohahodinové cestování (delší než 24 hodin).

Po samotné Makedonii se lze dobře dopravovat autobusem, protože zde najdete velmi hustou síť vnitrostátních linek. Dálkové spoje je nutné rezervovat dopředu. Železniční síť je o poznání méně rozvinutá než autobusová, ale cestování vlakem po Makedonii vyjde výrazně levněji.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Nová dálnice z Niše do Makedonie - je otevřená?

Je už otevřená nová dálnice z Niše do Makedonie?
japin
japin

Skopje Makedonie - co vidět?

Dobrý den. Pojedeme vlastním autem do Makedonie, takže si chceme naplánovat co kde kam. Byl jste někdo ve Skopje? Zajímalo by mě jestli je tam co k… Zobrazit více
Tomek
Tomek

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce