Tipy na aktivity v Makedonii – památky, jezera i lyžování

Tipy na aktivity v Makedonii – památky, jezera i lyžování

Makedonie není příliš vyhledávaná turistická destinace, přesto má mnoho co nabídnout. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších národních parků, jezer, historických míst a památek. V létě si zde užijete turistiku a vodní sporty, v zimě pro změnu lyžování.

Národní parky

Národní park Galičica se rozkládá na 227 km2 mezi Ohridským a Prespanským jezerem. Nejvyšší hora, Magaro, měří 2 254 m a na její vrchol vede nenáročná 9 km dlouhá okružní trasa s krásnými výhledy na jezera v údolí. Oblíbenými výchozími body pro treky jsou město Ohrid a vesnice Velestovo. Turistické značení a infrastruktura v oblasti není vždy nejlepší, doporučujeme na cestu vyrazit s offline mapami a svačinou.

Národní park Mavrovo je s rozlohou 780 km2 největší ze tří makedonských národních parků. Kromě kaňonů, borovicových lesů, krasových oblastí, vodopádů a ledovcových jezer se zde nachází také nejvyšší hora celé Makedonie, Velký Korab (2 764 m). Výstup na ni je nenáročný jednodenní trek, který má 17 km.

Národní park Pelister se rozkládá na 171 km2 v oblasti pohoří Baba a je domovem pro množství vzácných a endemických druhů rostlin a živočichů. Při procházkach zdejšími borovicovými lesy můžete potkat kamzíky, ale i vlky nebo medvědy. Oblíbený je trek, který vede na nejvyšší horu Pelister (2 601 m) a kolem dvou blízkých ledovcových jezer.

Jezera

Ohridské jezero, nazývané také Ohridské „moře“, je jedním z největších krasových jezer na světě. Rozpíná se na ploše úchvatných 363 km² na albánské hranici. Když se oteplí, místní pláže a pobřežní vesničky ožijí s příjezdem letních rekreantů. Jezero je také oblíbené mezi rybáři. 

Dojranské jezero leží na jihovýchodě země na řecké hranici. Zdejší voda pomáhá při léčbě revmatismu a různých kožních onemocnění. Místní rybáři, kteří křižují jezero na svých dřevěných pramicích, a rybářské chatky, jenž stojí na kůlech podél břehů, dodávají místu jedinečnou atmosféru.

Prespanské jezero odděluje od Ohridského jezera pohoří Galičica, jehož vrcholky na jeho pobřeží vytváří překrásná panoramata. Chráněná oblast kolem jezera se pyšní panenskou přírodou, průzračnou vodou a více než 200 druhy ptactva.

Vodní sporty

Pokud si chcete část Makedonie sjet na kanoi nebo na kajaku, doporučujeme vyrazit do kaňonu Matka, západně od hlavního města Skopje. Nebo se vydejte na průzkum pobřeží a objevte tajné zátoky Ohridského a Prespanského jezera. Cena za celodenní výlet je asi 600 Kč.

Potápěčské centrum u Ohridského jezera organizuje ponory a kurzy pro začátečníky i pokročilé, šnorchlování a půjčuje vybavení. Jedním z oblíbených míst pro potápění je Zátoka kostí, kde se nachází pozůstatky osídlení z doby 1 200–700 př. n. l. V hloubce 5–8 m zde můžete vidět kosti, přívěsky a kusy keramických nádob. Cena za ponor je asi 1 400 Kč.

Lyžování

Nejlepším makedonským lyžařským střediskem je Zare Lazarevski u městečka Mavrovo. Pro lyžaře a snowboardisty je zde připraveno 25 km sjezdovek a 14 vleků. Denní skipas vyjde na 460 Kč. Dalších 20 km sjezdovek najdete v zimním středisku Popova Šapka v pohoří Šar na severu země. Více informací najdete zde.

Památky

Hlavní město Skopje nabízí návštěvníkům nespočet historických památek a kulturních atrakcí. Mezi nejdůležitější památky patří kamenný most přes řeku Vardar, Náměstí Makedonie, Kostel sv. Spase nebo Chrám Matky Boží. Ve spletitých uličkách starého bazaru nakoupíte tradiční výrobky a jiné suvenýry. Nejlepší výhled na město se vám naskytne z pevnosti Kale.

Klášter Treskavec, obklopen vysokou skálou, leží nedaleko města Prilep, odkud sem vede středně náročná turistická trasa. Za námahu stojí nejen samotná stavba ze 13. století, ale i krásný výhled.

Město Ohrid, postavené na břehu stejnojmenného jezera, se pyšní římským amfiteátrem a kostelem sv. Sofie z 11. století. Za návštěvu stojí také Samuelova pevnost s dlouhými kamennými hradbami, věžemi a dechberoucím výhledem.

Bitola je příjemné historické město, ležící na řecké hranici. Prohlédněte si městské domy z 18. století, hodinovou věž a pozůstatky osmanské kultury v podobě starého bazaru a mešit Yeni, Gazi Haydar Kadi a Ishak Bey. Nedaleko města se nachází Heraclea Lyncestis, ruiny starověkého řeckého města.

Zátoka kostí je skanzen pravěké vesnice, postavený na kůlech nad hladinou Ohridského jezera. Součástí vesnice jsou modely domů z doby bronzové a železné a muzeum s artefakty, které byly nalezeny v původním zatopeném osídlení.

Klášter Sveti Naum, vystavěný na skále u Ohridského jezera, byl založen v 9. století. Původní stavba se nedochovala a na místě dnes stojí byzantský kostel z 16. století. Jeho interiér je bohatě zdobený freskami.

Město Tetovo se nachází u kosovských hranic. Jeho nejlákavější památkou je Malovaná mešita neboli Šarena Džamija postavená v roce 1459. Kromě jiných mešit zde uvidíte také dervišský klášter Arabati Baba Tekke nebo pozůstatky osmanské pevnosti.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Jezero Ohrid

Pěkný den všem, má někdo zkušenosti s jezerem Ohrid v Makedonii? Jakou pláž vybrat? Jak to tam chodí? Nemáte někdo i třeba fotky? Díky
Kristýna
Kristýna

Skopje Makedonie - co vidět?

Dobrý den. Pojedeme vlastním autem do Makedonie, takže si chceme naplánovat co kde kam. Byl jste někdo ve Skopje? Zajímalo by mě jestli je tam co k… Zobrazit více
Tomek
Tomek

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce