Maledivy od 29 380 Kč
Zobrazit zájezdy

Čím a jak platit na Maledivách – měna, směnárny, platby kartou a ceny 2020/2021

Čím a jak platit na Maledivách – měna, směnárny, platby kartou a ceny 2020/2021

Máte před sebou cestu na Maledivy a zajímají vás podmínky placení? Oficiální měnou je maledivská rupie, ale jako turista si tu bohatě vystačíte s americkými dolary.

Měna na Maledivách

Měnovou jednotkou je maledivská rupie. Nejčastěji se setkáte s mezinárodním označením MVR nebo místní zkratkou Rf. 1 rupie se dělí na 100 lárí. V oběhu jsou bankovky v hodnotách 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 500. Mince mají nominální hodnotu 1 a 2 Rf a 10, 25 a 50 lárí. Kurz se pohybuje kolem 1,30 Kč za 1 MVR a v průběhu času rupie pomalu oslabuje. Většina hotelů a obchodů ale běžně přijímá americké dolary. Často se tak stane, že turista s rupiemi za celou dobu pobytu nepřijde ani jednou do styku.

Směnárny

Přesto, že si na Maledivách vystačíte s dolary, místní měnu máte šanci využít v menších kavárnách, některých obchůdcích a při výletech po okolí. Pokud u sebe chcete mít pár maledivských rupií, můžete si určitý obnos směnit přímo na letišti, kde vás čeká celkem výhodný kurz. Kromě USD tu lze vyměnit také eura. S méně výhodnými kurzy je možné peníze směnit také ve všech letoviscích. Před odletem do ČR si nezapomeňte rupie zase směnit zpátky. Vývoz i dovoz maledivské rupie je nelegální.

Bezhotovostní platby a bankomaty

Na Maledivách je bankomatů pro výběr hotovosti mezinárodními kartami velmi málo a není dobré se na ně spoléhat. Po celém souostroví jsou však běžně akceptovány platební karty American Express, MasterCard, VISA, EuroCard a Diners. K placení můžete použít i dolarové cestovní šeky.

Ceny na Maledivách

Na Maledivách je na naše poměry celkem draho, protože se musí většina potravin na ostrovy dovážet. Hotely a rezorty mají své ceny často nadsazené. V hlavním městě Malé jsou však výrazně nižší než v okolí.

  • Za jedno pivo zaplatíte kolem 5 USD, kávu cca 2 USD, 1,5 l vody 3–5 USD. Pozor, Maledivy jsou muslimská země, je zde prohibice a alkohol je dostupný jen ve vybraných rezortech.
  • Menu v průměrné restauraci vyjde přibližně na 15–30 USD
  • Půldenní výlet (šnorchlování se žraloky / sandbank) stojí cca 35 USD a jednodenní výlet na neobydlený ostrov včetně plné penze stojí asi 100–200 USD.
  • Doprava je tu záludná. Levný trajekt (ferry), který vás za 1–10 USD doveze téměř kamkoliv, je pomalý a na většinu ostrovů jezdí jen v některé dny. Dalšími možnostmi už jsou jen rychloloď (speedboat, +- 100 USD/osoba), hydroplán (+- 300 USD/osoba) a na vybrané ostrovy potom vnitrostátní lety, ale většina turistických rájů letiště nemá.

Spropitné

Dýška jsou na Maledivách běžnou záležitostí. Počítá se s tím, že v hotelu či restauraci necháte zaměstnancům pár drobných, za úklid třeba jeden dolar.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Kolik hotovosti s sebou na Maledivy?

Dobrý den,chtěl bych se zeptat, kolik je potřeba mít s sebou dolaru na osobu na den? Nejsem zastánce hotovosti, preferuji platbu kartou. V diskuzích… Zobrazit více
LenkaJank
LenkaJank

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce