Malta od 8 990 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity na Maltě – památky, pláže, potápění a šnorchlování

Tipy na aktivity na Maltě – památky, pláže, potápění a šnorchlování

Plánujete dovolenou na Maltě? Čtěte dál a dozvíte se, kde najdete ty nejkrásnější pláže a historické památky, kam vyrazit za potápěním a kde strávit zábavný den s dětmi.

Pláže

Ať už se plánujete opalovat, šnorchlovat nebo sjíždět vlny, ostrovy Malta, Gozo a Comino mají pláže pro každého od divokých skalnatých břehů po klidné písčité laguny. Větší pláže na severním pobřeží mají v letních měsících nabídku občerstvení, kaváren a různých vodních atrakcí a sportů. V hlavní sezóně se vyplatí najít si malou klidnou zátoku, nebo vyrazit na pláž až k večeru, kdy je tam méně lidí.

Jemný zlatý písek obklopený průzračnou vodou Středozemního moře, to je oblíbená pláž Golden Bay, na severozápadním pobřeží Malty. Až vás přestane bavit válení se na pláži, můžete vyrazit na výlet na lodí nebo ochutnat místní speciality do jedné z okolních restaurací.

Dlouhá písčitá pláž Mellieha Bay, nacházející se na severním pobřeží Malty, nabízí nejširší výběr vodních sportů. Můžete zde vyzkoušet windsurfing, kitesurfing, vodní lyže, jízdu na kanoi a samozřejmě potápění a šnorchlování.

Malá přírodní písčitá pláž Paradise Bay má kromě průzračné vody také krásné výhledy na sousední ostrovy Gozo a Comino. Zátoka je rovněž skvělým místem pro šnorchlování a potápění.

Vyhledávaným místem pro rodiny s dětmi je rozlehlá pláž Ramla Bay na ostrově Gozo. Tato krásná pláž s načervenalým pískem a pozvolným vstupem do vody je dobře dostupná autem i autobusem. Přilehlé kavárny a restaurace nabízejí pronájem lehátek a slunečníků.

Pláž Blue Lagoon na malém ostrůvku Comino je bělostná písčitá pláž, obklopená skalami a azurovým mořem, a jedna z nejoblíbenějších pláží vůbec. Pokud se chcete vyhnout davům, navštivte pláž mimo sezónu. Nebo zde můžete strávit noc a užít si tak pláž brzy ráno.

Potápění a šnorchlování

S celoročně příznivým počasím, bohatým podmořským životem a viditelností 25–30 m je Malta jedním z nejoblíbenějších potápěčských míst v Evropě. Hlavní atrakcí jsou především vraky lodí, najdete tu ale také korálové útesy a jeskyně. Pod hladinou potkáte kraby, humry, chobotnice, sépie, mečouny, murény, barakudy, hejna sardinek, makrel a když budete mít štěstí i mořského koníka. Sezóna trvá od dubna do listopadu, potápět se zde ale můžete po celý rok. Najdete tu široký výběr potápěčských center, kurzů a půjčoven vybavení. První ponor s instruktáží vyjde asi na 1 250 Kč, základní 2–3 denní potápěčský kurz stojí 7 000 Kč.

Mezi oblíbená potápěčské lokality patří vrak lodi P29, ležící v hloubce 30–37 m v zátoce Paradise Bay, nebo nenáročný ponor k vraku torpédoborce HMS Maori, potopeného v roce 1942 nedaleko města Valletta. Více informací o potápění na Maltě najdete zde.

Na ostrově Gozo leží malá zátoka Xatt l’Ahmar s průměrnou hloubkou 9 m, která je skvělým místem pro šnorchlování a pozorování různých druhů ryb a jiných živočichů nebo také krásná jeskyně Coral Cave s písečným dnem a barevným podmořským životem. Mořská úžina Wied il ghasri je jedním z nejlepších míst pro šnorchlování a jízdu na kajaku.

Památky

Dominantou přímořského hlavního města Valletty je především mohutné městské opevnění z 16. století. Za hradbami na vás ve spleti uliček čekají historické stavby po boku příjemných kaváren, lákavých obchodů a zajímavých muzeí. Při návštěvě si nenechte ujít zdobenou barokní katedrálu sv. Jana, Velmistrovský palác z 16. století, krásné divadlo Manoel nebo pevnost St. Elmo. Zajímá vás historie? Navštivte Národní muzeum, muzeum umění nebo námořní muzeum.

Bývalé hlavní město Mdina sloužilo jako sídlo bohatým a vlivným rodinám. Dodnes zde uvidíte honosné paláce a měšťanské domy, ale také barokní kostely a bohatě zdobenou katedrálu sv. Pavla. Pokud máte čas, navštivte paláce Falzon a Vilhena. V celém městě platí zákaz vjezdu motorových vozidel. V těsné blízkosti Mdiny leží historické město Rabat. Zde byste neměli vynechat románský komplex a muzeum Domus Romana, palác Casa Bernard nebo středověké katakomby.

Na ostrovech Malta a Gozo se nachází několik megalitických chrámů zapsaných na seznamu UNESCO. Nejstarší z nich, chrám Ggantija na ostrově Gozo, pochází z doby 3 600 př. n. l. Ħal Saflieni Hypogeum je zachovalý několikapatrový podzemní labyrint starý 5 000 let, který sloužil nejdříve jako místo k uctívání bohů a později jako pohřebiště. Počet návštěvníků je omezen a vstupné stojí 900 Kč pro dospělého a 380–500 Kč pro dítě.

Rodinné aktivity

Pláže, moře, šnorchlování, bezpečná města, vstřícní lidé a malé vzdálenosti dělají z Malty příjemnou destinaci pro cestování s dětmi.

Prozkoumejte Maltu netradičně při zábavné honbě za pokladem. Ceny jsou 380 Kč za dospělého a 300 Kč za dítě. Máte rádi rébusy? Zahrajte si napínavou únikovou hru. Esplora je interaktivní vědecké centrum s množstvím zajímavých expozic, které vás zabaví na několik hodin. Zábavný den strávíte také ve vesničce Popeye Village na severu Malty, která byla postavená jako kulisa pro stejnojmenný muzikál z roku 1980. Dnes je zde tématický zábavní park pro děti i dospělé.

Mají děti moc energie? Vyrazte se potápět, půjčte si kajak a prozkoumejte tajné zátoky, skočte si do trampolínového parku nebo do zábavního parku a aquaparku.

Divy podmořského světa uvidíte nejen při šnorchlování, ale také v rozlehlém národním akváriu. Duck village na pobřeží v Il Gzira je malé městečko vybudované pro kachny, slepice, králíky, kočky a jiná zachráněná zvířata, která svou návštěvou podpoříte.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Malta - tipy na nejkrásnější pláže a koupání

Pěkné odpoledne, chystáme se koncem jara využít levné letenky a strávit na Maltě několik dní, dokud tam nebude tolik turistů. Chtěl bych, aby to už… Zobrazit více
Amy
Amy

Malta výlety - co doporučujete vidět?

Dobrý den, začátkem listopadu letíme na Maltu. Budeme tam týden a chci si půjčit auto. Máte nějaké rady a tipy, co vidět, navštívit, ochutnat? … Zobrazit více
MalejAVelkej
MalejAVelkej

Potápění a šnorchlování na Maltě

Hezký den celý den, dotaz pro zkušené. Chceme zkusit potápění a šnorchlování na Maltě. Kam jet?
Leona456
Leona456

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce