Mexiko od 20 590 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity v Mexiku – tajemné cenoty, pyramidy i rozmanité pláže

Tipy na aktivity v Mexiku – tajemné cenoty, pyramidy i rozmanité pláže

Aztécké a mayské ruiny, kaktusy, sombrera, tequila nebo tango, to všechno by se dalo považovat za synonyma snad nejoblíbenější destinace ve Střední Americe. V Mexiku najdete řadu starobylých památek, bohatý kulturní život a písčité pláže, kde můžete šnorchlovat, potápět se nebo lenošit na pláži s koktejlem v ruce. Aktivní turisté tu zase mají možnost provozovat celou škálu outdoorových aktivit.

Pláže

Mexiko má díky své poloze velmi dlouhé pobřeží a najdete tu téměř 500 pláží, které omývají vody Tichého oceánu, Karibského moře a Mexického i Kalifornského zálivu. Díky tomu vám Mexiko nabídne nejrůznější typy pláží, z nichž některé patří mezi nejkrásnější na světě. Záleží jen na vašem vkusu, jestli dáte přednost odlehlým místům, které obklopuje prales a starobylé ruiny, poklidným písčitým plážím stvořeným ke koupání a lenošení nebo pobřežním vodám vhodným pro surfování.

Ikonická mexická pláž leží ve městě Cancun a nabízí snad všechny možnosti, co u moře dělat. Klid, jemný písek, křišťálově čisté moře a mayské ruiny jsou na pláži Tulum. Na pláži Akumal jsou díky nádherným korálům optimální podmínky pro potápění a šnorchlování. Pro rodiny s dětmi je zase vhodná hlavní pláž na Isla Mujeres s možností bezpečného koupání i pro ty nejmenší. Volnomyšlenkářská atmosféra a dobré podmínky pro surfování panují na pláži Zipolite.

Šnorchlování a potápění

Příbřežní vody Mexika jsou v podstatě Mekkou pro potápění a šnorchlování. Téměř 6 000 kilometrů dlouhé pobřeží, bohatý podmořský život a celoročně příznivé podmínky vytvářejí ideální prostředí. Mezi nejoblíbenější destinace pro šnorchlování a potápění patří pláž Las Gatas, kde budete ve vodě přímo obklopeni pestrobarevnými rybkami a jsou tu jedny z nejkrásnějších korálů.

La Entrega je díky mělkým vodám ideální pro děti a začátečníky. Zkušení potápěči zase vyhledávají podmořský svět kolem Cenote Dos Ojos. Mexiko se dokonce pyšní podmořským muzeem Subacuático de Arte s podvodními sochami, mezi kterým můžete proplavat na Isla Mujeres. Podmořský svět je možné prozkoumat také v národním parku Reef Park of Puerto Morelos, kde se běžně vyskytují delfíni a lachtani. Pokud máte dobrodružnější povahu, vyzkoušejte potápění mezi žraloky a velrybami u Cancunu.

Historické památky

Dvě tajuplné civilizace, Mayové a Aztékové, po sobě v Mexiku a okolních státech zanechaly řadu dechberoucích památek, které dodnes obestírá řada tajemství. Po celé Latinské Americe najdete necelých 5 000 starobylých staveb, z nichž velká část se nachází právě v Mexiku. Existují lidé, kteří jejich objevování zasvětili celý život. My jsme pro vás připravili přehled těch nejzajímavějších, abyste je stihli navštívit během dovolené.

Asi nejznámější a nejoblíbenější je mayská pyramida Chichen Itza na Yucatanském poloostrově, kam můžete z nedalekého města Cancun pohodlně vyrazit na jednodenní výlet. Za vidění také rozhodně stojí džunglí obklopené ruiny Palenque s řadou chrámů, hrobek a pyramid, mezi nimiž vyniká Temple of the Inscriptions. Pokud se chcete vyhnout davům turistů, a přesto na vlastní pěst prozkoumat mayské ruiny, zamiřte na Calakmul.

O tom, že starobylé stavby se nenacházejí jen v pralese, vás přesvědčí město Tulum se svými ruinami přímo na karibském pobřeží. Teotihuacan jsou největší aztécké ruiny, kde se nachází dvě obrovské pyramidy. Toltéckou kulturu můžete prozkoumat ve městě Tula, které bylo centrem toltécké říše. Zde si prohlédněte pyramidu Quetzalcoatl, na jejímž vrcholu stojí čtyřmetrové sochy toltéckých válečníků.

Outdoorové aktivity

Ve všech velkých střediscích najdete vybavení pro golf, tenis, jachting, cyklistiku, surfování, potápění a rybolov na otevřeném moři. Na některých místech můžete dokonce vyzkoušet i jízdu na koni. Sportovní rybolov je nesmírně populární v regionu Baja California a ve velkých letoviscích na pobřeží Tichého oceánu. Sladkovodní rybolov je zde také oblíbený zejména díky velkým přehradám na severu země. Potápění a šnorchlování se těší velké oblibě mezi turisty po celém Mexiku, nejvíce na karibském pobřeží, kde jsou světoznámá místa pro potápění v Cozumelu a na útesech dále na jih. Pobřeží Tichého oceánu se zase stalo rájem pro surfování a surf si půjčíte v jakémkoli turistickém středisku. 

Velkým lákadlem pro turisty jsou tzv. cenotes. Jedná se o podzemní labyrint řek a zatopených jeskyní s jezírky, který vznikl erozí vápencového podloží. Průzračná voda nasvícená slunečními paprsky i bohatý podvodní svět jsou ideální ke koupání, šnorchlování a potápění. Cenotes se nacházejí hlavně na Yucatánu a ty nejkrásnější najdete ve vnitrozemí kolem Valladolidu. Další vyhledávanou oblastí jsou cenotes mezi Tulumem a Playa del Carmen.

Pokud se raději pohybujete na souši než ve vodě, není problém si na většině míst půjčit kolo. Cykloturistika kvete především na ostrovech, které se na kole dají pohodlně prozkoumat na vlastní pěst. Na své si v Mexiku přijdou také milovníci golfu. Najdete tu více než 150 golfových hřišť, která jsou jak na pobřeží u moře, tak ve vysokých nadmořských výškách s krásným výhledem do krajiny.

Kohoutí a býčí zápasy

K mexické tradici neodmyslitelně patří býčí zápasy neboli corrida. Kromě Mexika existuje na světě pouze dalších sedm zemí, kde je tento sport legální. Největší býčí arénu na světě La Monumental najdete v Mexiko City a hlavní sezóna je na přelomu října a listopadu. Cena lístků se odvíjí nejen od místa, ale i toho, zda budete ve stínu nebo na sluníčku. V současné době jsou býčí zápasy čím dál tím víc kritizované ochránci zvířat a jejich popularita postupně upadá.

Ještě o něco kontroverznější než býčí zápasy jsou kohoutí zápasy, kdy se kohoutovi připevní žiletka a kohout se snaží, aby jeho soupeř vykrvácel. Souboje obvykle trvají 5 – 10 minut a jsou zcela legálním diváckým sportem, se kterým se obvykle pojí i sázky. Na severu Mexika se stále těší velké oblibě mexická rodea známá jako charreadas.

Muzea

Co se počtu muzeí týče, Mexiko City drží na světě druhou příčku. Zorientovat se v tak velkém množství může být komplikované. Proto jsme pro vás vybrali ta nejzajímavější, která by neměla uniknout vaší pozornosti. V Museo Nacional de Antropología najdete jednu z nejvýznamnějších sbírek prehispánského umění. Museum Fridy Kahlo se nachází v rodném domě této slavné mexické umělkyně, která zde žila a tvořila celý svůj život.

Na rozsáhlé expozice moderního umění se můžete podívat v Museo Universitario de Arte Contemporáneo. Zajímavá muzea se ale nacházejí po celém Mexiku a poblíž významných archeologických nalezišť v drtivé většině bývají muzea, která se věnují danému regionu, historii, kultuře nebo místní fauně a flóře. Pro mexickou kulturu hraje významnou roli smrt a v Aguascalientes najdete muzeum smrti. Nechybí ani muzeum tequily, mexických hraček, významných mexických osobností, revoluce, drog a mnoho dalších.

Nakupování a trhy

Po celém Mexiku najdete řadu obchodů a trhů, kde nakoupíte suvenýry, typické mexické produkty, lidové umění nebo tradiční tequilu. Největší trh v Mexiko City se jmenuje La Lagunilla a koupíte zde vše od oblečení, nábytku, umění, suvenýrů, až po autentické potraviny a nápoje. V Juarezu v jedné z nejvyšších budov v Mexiku se nachází obrovské nákupní středisko, ve kterém pořídíte vše od nejluxusnějších značek oblečení, kosmetiky až po další zboží.

Za nákupem uměleckých předmětů, rukodělných výrobků a tradičních suvenýrů vyrazte do Leonu do galerie ArteS Galeria y Antiguedades. Nejkrásnější šperky z mexického jantaru koupíte ve vyhlášeném obchodě Ambarte v Cancunu. Jak bývá zvykem, nejlevněji nakoupíte na trzích a ve stáncích podél silnic. Téměř v každém městě narazíte na lokální trh, kde pořídíte zajímavé suvenýry pro své blízké a přátele.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Výlety v okolí Playa del Carmen

Můžete mi doporučit nějaké výlety v okolí Playa del Carmen, kam by si mohl zajet starší pár. Zařizuji dovolenou pro rodiče a zatím mě napadá výlet na… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Pyramidy v Mexiku

Hezké pondělí, můžu se zeptat, navštívil jste někdo pyramidy v Mexiku? Vždy mě fascinovala mayská kultura a mým snem je navštívit Chichen Itza.
Prosecký
Prosecký

Výlety v oblasti Cancún v Mexiku

Letím 25.listopadu do Mexika a prosím kdo byl v Mexiku jaký výlet je krásný. Budu v oblasti Cancún. I cca cenu v dolarech. Děkuji
Kristýna
Kristýna

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce