Německo od 549 Kč
Zobrazit zájezdy

Jak a čím platit v Německu

Jak a čím platit v Německu

Německo je jako náš západní soused velmi dostupnou zemí. Ať už se chystáte na dovolenou v přírodě, velkých městech nebo jedete na služební cestu, Cestolino má informace, jaké jsou ceny v Německu a jaký je kurz eura.

Německo měna

Německá měna je, stejně jako ve většině států západní Evropy, euro. Před cestou si zjistěte aktuální kurz.

Bankomaty a platby kartou

  • Eura bez problémů směníte před odjezdem z ČR v každé směnárně nebo bance. V Německu české koruny za eura směníte jen v příhraničních oblastech. Některé obchody v městech u hranic s ČR umožňují i platbu v českých korunách.
  • Bankomaty najdete ve městech na každém kroku a platební kartou zaplatíte v drtivé většině obchodů, restaurací, na čerpacích stanicích apod.
  • Pozor! Někteří obchodníci můžou mít minimální limit na platbu kartou a vždy je dobré mít u sebe hotovost v mincích a menších bankovkách. Například i na toaletu na čerpacích stanicích.

Ceny v Německu

V Německu jsou ceny o něco vyšší než v ČR především za služby. Potraviny, drogerie a další zboží se dají sehnat za stejné nebo mírně vyšší ceny než v ČR. Vyšší cena je ale vyvážena podstatně vyšší kvalitou, a to i v případě, že se jedná o stejnou značku. Studenti do 26 let, děti a senioři mohou získat slevu na vstup na turistické atrakce nebo na dopravu.

  • Cena nafty a benzínu: aktuální cena nafty, aktuální cena benzínu
  • Mýtné v Německu: Pro osobní auta nejsou v Německu zpoplatněné dálnice, mosty ani tunely. Jak se do Německa dostat autem, vlakem nebo autobusem, čtěte v článku Německo – cesta autem/autobusem.
  • Ceny ubytování: Hotely jsou v Německu ve srovnání s ostatními západoevropskými zeměmi o něco lacinější, ale záleží na turistickém ruchu v dané lokalitě. V průměru se dá hotelový pokoj střední kategorie sehnat za 1000 korun na noc. V akci je možné najít nejlevnější ubytování od 250 korun, zvláště v hostelech ve velkých městech. Luxusní bydlení se může vyšplhat přes 4000 Kč za noc.
  • Ceny jídla v Německu (restaurace): Německé restaurace jsou ve srovnání s ČR dražší, ale je možné si je dovolit. Menu ve fast foodu nebo ve stánku s rychlým občerstvením (především tureckým) začíná na 150 korunách a levné restaurace se zvýhodněným menu na 200 Kč. Levně jídlo pořídíte v pouličních stáncích na vánočních trzích a nejrůznějších festivalech. Oběd v lepší restauraci pro dva se skleničkou vína či piva stojí v průměru 1000 korun. Za půl litru točeného německého piva zaplatíte od 70 do 100 korun. Spropitné bývá běžně zahrnuto v ceně.
  • Ceny potravin v Německu: Ceny potravin v Německu jsou srovnatelné nebo mírně vyšší než v ČR, zvláště v supermarketech jsou potraviny levné. Zboží mívá obvykle výrazně vyšší kvalitu než v ČR. Kilo masa pořídíte v průměru za 300 Kč, bochník čerstvého chleba za 30 Kč a kilo brambor za 25 korun. V Německu se vyplatí nakoupit drogerii.
  • Cena cigaret: Krabičku cigaret Marlboro koupíte za cca 160 Kč.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce