Nizozemsko od 2 399 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity v Nizozemsku – historická místa, slavná muzea a nákupy

Tipy na aktivity v Nizozemsku – historická místa, slavná muzea a nákupy

Chystáte se do Nizozemska? Tato malá země nabízí řadu možností, co dělat. Můžete se vykoupat v moři, vyrazit na cyklovýlet nebo se toulat mezi větrnými mlýny. Poradíme vám, které památky stojí za to navštívit a kde strávit dovolenou s dětmi.

Rodinné aktivity

Holanďané jsou vyhlášení svým kladným vztahem k dětem, a tak je většina míst uzpůsobená k tomu, aby se v nich malí návštěvníci dobře zabavili. Seznam míst, která můžete s vašimi ratolestmi navštívit, je velmi dlouhý a my jsme pro vás vybrali ta nejzajímavější. V samém srdci Amsterdamu najdete nejstarší zoologickou zahradu v zemi Artis Royal Zoo, která patří mezi nejnavštěvovanější atrakce. Mají tu akvárium, planetárium, spoustu hřišť a světově unikátní muzeum mikrobů Micropia. Další světově vyhlášenou atrakcí je vědecké muzeum NEMO. Expozice čítá přes 17 000 interaktivních exponátů, díky kterým mohou děti objevovat fascinující svět vědy. 

Muzea jsou obvykle pro děti nudná, ale Van Goghovo muzeum pro ně připravilo honbu za pokladem, prostřednictvím které se seznámí s tvorbou tohoto nizozemského malíře. V Den Haagu se nachází Madurodam, miniaturní město, kde máte jako na dlani všechny významné holandské památky, stavby a další zajímavosti. Na jihu Nizozemska se nachází zábavní park Efteling, kterému se po právu přezdívá holandský Disneyland. Zábava tu čeká jak na úplně ty nejmenší návštěvníky, tak na dospělé, kteří si můžou dopřát pořádnou dávku adrenalinu na velké horské dráze. V zábavním parku Duinrell se můžete vyřádit také v aquaparku. V Nizozemsku najdete také řadu venkovních expozic, jako je například námořní muzeum v přístavu v Amsterdamu nebo Open Air museum v Arnhemu.

Historická místa

Celé Nizozemsko je v podstatě jedno velké historické místo. Asi největší koncentrace je ve větších městech, kde najdete řadu historických domů, mostů, církevních staveb a dalších pamětihodností. Prvenství drží hlavní město Amsterdam. Zde můžete navštívit Královský palác na vyhlášeném náměstí Dam Square, kde občas přebývá královna Beatrix. Dále pak dům Anny Frankové, kde se ukrývala jedna z nejznámějších obětí holocaustu. Velmi oblíbený je také Rembrandtův dům, kde slavný malíř žil a tvořil.

Za historické místo se může směle považovat i Rotterdam, který byl za války srovnaný se zemí, a z trosek původního místa vyrostlo moderní město se signifikantním Erasmovým mostem a otočnou věží Euromast. Celé Holandsko je poseté tradičními větrnými mlýny a protkané původními i nově vybudovanými vodními kanály. Velmi půvabné jsou malé vesničky kolem zátoky Ijsselmeer s tradičními domy, které připomínají slavnou minulost Nizozemska jako koloniální a obchodní velmoci.

Pokud byste si chtěli zavzpomínat na ještě hlubší historii, zamiřte na středověký hrad Valkenburg nebo k Utrechtu, kde se nachází největší městské opevnění Kasteel De Haar. Pokud máte rádi folklor a lidovou kulturu, zajeďte do města Groningen a jeho okolí, kde někteří lidé stále chodí v tradičních krojích a typických holandských dřevácích.

Přírodní parky a turistické stezky

Nizozemsko je, co se přírody a krajiny týče, značně unikátní. Na velmi malém prostoru je koncentrována řada nejrůznějších biotopů od téměř pouštního rázu po zalesněné kopce. V národním parku Hoge Veluwe se pořádají safari, noční pozorování přírody a je to ráj pro cyklisty. Můžete si zde zdarma zapůjčit kolo a vyrazit na více než 40 kilometrů cyklostezek. Národní park De Alde Feanen zase ocení milovníci vody. Přes 4 000 hektarů vodní plochy v podobě jezer, kanálů a průplavů můžete brázdit na plavidlech podle svého gusta. Národní park Meinweg je vyhledávaný mezi pěšími turisty, na které tu čekají tři značené trasy odstupňované podle náročnosti. Na rozdíl od zbytku Nizozemska je tu totiž kopcovitý terén.

V národním parku Lauwersmeer můžou pěší i cyklisté pozorovat divoké orchideje, zvířata a ptactvo. Přírodní parky se neomezují jen na pevninu. Jeden z nejzajímavějších najdete na ostrově Schiermonnikoog, kam vás nepustí s autem a jehož písečné duny a pláže se staly dějištěm románu Ostrov šedých mnichů od české autorky Michaely Klevisové. Národní park De Loonse en Drunense Druiden má pouštní ráz a přezdívá se mu Brabantská Sahara. Také zde najdete cyklostezku, která vás celým parkem provede.

Muzea

Nizozemsko je zemí zaslíbenou pro milovníky muzeí. Jednoznačně nejnavštěvovanějším je Muzeum Van Gogha, kde najdete největší sbírku děl významného holandského umělce, jehož jméno galerie nese. Komplexní představu o holandském výtvarném umění napříč všemi dobami si můžete udělat ve státním muzeu Rijksmuseum v Amsterdamu. Pokud jste nikdy neměli příležitost navštívit Ermitáž v Petrohradě, v hlavním holandském městě můžete navštívit její pobočku Hermitage Amsterdam.

Největším technickým a vědeckým muzeem v Nizozemsku je již zmiňované centrum NEMO. Za příznivého počasí nevynechejte Open Air Museum v Arnhemu, kde na 44 akrech krásné přírody najdete historické domy, továrny, větrné mlýny a další artefakty z holandské historie. Vše o námořní historii bývalé koloniální velmoci, včetně repliky starého korábu, uvidíte v Národním námořním muzeu v Amsterdamu. Milovníci železnice a vlaků by zase neměli minout Železniční muzeum v Utrechtu.

Nakupování a trhy

Holandsko je mekka nakupování a v každém větším městě najdete celou třídu, kde je jeden obchod vedle druhého. Kouzlo nakupování v Nizozemsku spočívá v tom, že tu seženete velmi kvalitní výrobky, často za nižší ceny než ve stejných obchodech v České republice. V oblíbených a frekventovaných outletových centrech mají navíc slevy téměř po celý rok. Dvě největší centra jsou Batavia Stad Fashion Outlet a Designer Outlet Roermond a jednoduše se do nich dostanete z Amsterdamu nebo Maastrichtu. 

Holandsko je sýrovou velmocí a i v těch nejmenších městečkách se minimálně jednou týdně koná trh, kam místní farmáři vozí své produkty. Pokud budete trh hledat, stačí se kohokoli zeptat na „kaasmarkt“ a místní už vás nasměrují. V případě, že se zrovna netrefíte do dne, kdy se trh koná, takzvané sýrárny najdete ve městech na každém rohu. Kromě sýrů milují Holanďané také grilovačky, a tak čerstvé maso, uzeniny a naložené speciality koupíte jak v obchodech, tak na trhu.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na tulipány, které jsou vedle větrných mlýnů symbolem Nizozemska. Tulipánové cibule koupíte opravdu úplně všude, od obchodů se suvenýry až po specializovaný Květinový trh Singel v Amsterdamu nebo tulipánové farmy. Kromě tulipánů patří mezi tradiční suvenýry také dřeváky, modrobílý delftský porcelán a v podstatě cokoliv s motivem marihuanového listu.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Květinový park Keukenhof

Ahoj, navštívil někdo květinový park Keukenhof v Holandsku? Teď už je asi blbost tam jezdit ale ráda bych tam jela s přítelem příští rok a chtěla… Zobrazit více
Lubošák
Lubošák

Festival světel 2019 - Amsterdam

Dobrý den, navštívil jste někdo během adventu v Amsterdamu i festival světel? Vždy jezdíme na Vánoce do Rakouska nebo Německa, letos zvažujeme… Zobrazit více
MéďaBéďa
MéďaBéďa

Co vidět v Amsterdamu

Ahoj, v září jedeme s kamarádkou do Amsterdamu. Jedeme navštívit hlavně dům Anny Frankové a Van Goghovo muzeum. Poradíte co dalšího navštívit v… Zobrazit více
Janek
Janek

Holandsko na lodi

Dobrý den, letos bysme nechtěli jet k moři, ale právě do Holandska. Manžel by si přál vyzkoušet řídit loď a projet takto část Holandska. Máte s tím… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce