Peníze na Novém Zélandu – měna, ceny, směnárny a bankomaty

Peníze na Novém Zélandu – měna, ceny, směnárny a bankomaty

Jakou měnu si vzít na Nový Zéland a jak je to na místě se směnou peněz, bezhotovostními platbami a bankomaty? Máme pro vás odpovědi na vše, co vás zajímá.

Měna na Novém Zélandu

Místní měnou je novozélandský dolar, který nese označení $ nebo NZ$ kvůli odlišení od ostatních dolarů. Nejčastěji se však setkáte s mezinárodním kódem NZD. 1 NZ$ se dělí na 100 centů. V oběhu jsou mince v hodnotách 10, 20 a 50 centů a také 1 a 2 dolarů. Bankovky existují v hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. Kurz novozélandského dolaru se pohybuje kolem 15 Kč za 1 NZD.

Směna peněz

Novozélandské dolary si můžete směnit ještě v České republice. Směnu však umožňují jen některé banky. Další možností je dovézt si na Nový Zéland americké dolary a ty poté směnit na letišti nebo v některé ze směnáren, které se nachází v každém větším městě a v turistických oblastech.

Bezhotovostní platby a bankomaty

Platby kartou i výběry z bankomatů jsou zde naprosto běžné. Platit bezhotovostně můžete v restauracích, supermarketech, hotelech i na benzínkách. Běžně tu akceptují karty VISA a MasterCard. Na bankomaty narazíte i v menších vesničkách, ale přesto je lepší u sebe mít pro všechny případy také hotovost.

Kolik stojí cesta?

Cena letenky na Nový Zéland (zpáteční) závisí na počtu přestupů a obvykle se pohybuje kolem 24.000 Kč. Při koupi s předstihem (6 měsíců a více) ušetříte až 3 000 Kč. O něco levnější bývají letenky z Mnichova, i za 17 000 Kč, což je přibližně cena letek z Prahy při dobré akci.

Ceny na Novém Zélandu

Oproti České republice je na Novém Zélandu poměrně draho. Nejvíce to pocítíte při nákupu potravin a úhradě ubytování. Za hlavní chod v běžné restauraci dáte kolem 40 NZD, láhev vody asi 3 NZD a šálek kávy zhruba 5 NZD. Ubytování se pohybuje od 20 do 180 NZD za noc pro 1 osobu.

Spropitné

Spropitné tu není tak běžné jako v Evropě, není tak ostuda dýško nedat. Pokud ale budete chtít, můžete v restauraci nebo hotelu nechat pár dolarů jako poděkování.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce