Očkování na Nový Zéland, zdravotní rizika a bezpečnost

Očkování na Nový Zéland, zdravotní rizika a bezpečnost

Před cestou na Nový Zéland nemusíte absolvovat žádná povinná očkování. Některé očkovací vakcíny se vám přesto budou hodit.

Očkování

Povinné očkování na NZ neexistuje. Pouze v případě, že přiletíte z rizikových oblastí Afriky nebo Jižní Ameriky, bude po vás vyžadováno očkování proti žluté zimnici.

Doporučená očkování:

  • Žloutenka typu A i B
  • Břišní tyfus

Před cestou doporučujeme také kontrolu platnosti pravidelných očkování, hlavně proti tetanu (přeočkovává se každých 15 let). Dobrou zprávou je, že NZ patří, stejně jako ČR, na seznam zemí s vymýcenou vzteklinou, ale stejně se raději nenechte pokousat :-)

Zdravotní rizika na Novém Zélandu

  • Cestovatelský průjem – na většině míst je voda pitná, ale ptejte se místních a v případě pochybností dejte přednost balené vodě a dodržujte základní hygienická pravidla. Před střevními potížemi vás může ochránit i preventivní užívání probiotik.
  • Mušky sandflies – nepříjemný hmyz, jehož štípnutí velmi svědí, se vyskytuje hlavně na západním pobřeží jižního ostrova během léta. Na mušky platí jen silný repelent.
  • Úpal a úžeh – v letních měsících hrozí při delším pobytu na přímém slunci spáleniny, dehydratace a žaludeční nevolnost. Nezapomínejte na pitný režim, opalovací krém s UV faktorem, pokrývku hlavy, sluneční brýle a kolem poledne se zdržujte ve stínu.
  • Kousnutí jedovatými zvířaty – asi nemusíme připomínat, že někteří hadi, hmyz nebo mořští živočichové mohou být jedovatí, tak se s nimi moc nemazlete.

Bezpečnost na Novém Zélandu

  • Zemětřesení – citelné otřesy společně se sopečnou aktivitou patří mezi běžné jevy. Riziko ohrožení života či zdraví je však minimální.
  • Silné spodní proudy – při koupání a surfování dávejte pozor na opravdu silné spodní proudy. Držte se blízko břehu a raději nechoďte do vody sami.
  • Kriminalita – Nový Zéland patří mezi nejbezpečnější země na světě a kriminalita je tu výjimečná. Ve větších městech si přesto dávejte pozor na kapesní krádeže.
  • Změny počasí – pozor při delším hiku, počasí se může změnit z minuty na minutu, takže teplé a nepromokavé oblečení vždy s sebou!

Před cestou na Nový Zéland doporučujeme registraci do databáze DROZD, která usnadňuje státem organizovanou pomoc v případě nouze.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce