Čím a jak platit v Portoriku

Čím a jak platit v Portoriku

Plánujete dovolenou v Portoriku? A víte, jak je to zde s cenami, měnou a na kolik vás výlet vyjde? My to máme všechno spočítané. Známe nejvýhodnější způsoby platby a víme, co kolik stojí. Prozradíme vám, že měnou v Portoriku je klasický americký dolar a také vás seznámíme s odlišnostmi v jeho používání v porovnání s USA nebo s našimi zvyklostmi.

Portoriko měna:

  • Portoriko patří pod USA a proto má i stejnou měnu.
  • Americký dolar má symbol „$“ a znak USD.
  • Svůj kurz americký dolar drží dlouhodobě mezi 20 – 25 Kč.
  • Dílčí jednotka dolaru je 1 cent a jedná se o setinové dělení.
  • Mince mají nominální hodnoty 1, 5, 10, 25, 50 centů, 1 dolar.
  • Bankovky mají nominální hodnoty 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 dolarů.

Směna je díky dolaru bez obtíží

Pokaždé, když cestujete do exotické země, je jednou z hlavních otázek, jaká měna je zde používaná. V tomto případě vás nečekají žádné komplikace. Stejně jako ve zbytku Spojených států, i zde je používán americký dolar. Díky tomu je možné před odletem peníze bez obtíží získat v každé směnárně. Výměna amerického dolaru za koruny se doporučuje již v České republice a to v dostatečném množství. V případě potřeby lze však snadno na místě vybrat hotovost z bankomatu nebo platit kartou. České koruny do země nevozte, nebude je tam mít jak vyměnit.

Výběr z bankomatu a platba kartou

Nejjednodušším způsobem platby je používání karty mezinárodního typu (například Visa, Master Card, Maestro, American Express nebo Diners Club), která je všeobecně přijímána ve větších obchodech. Dobré je však u sebe mít vždy i hotovost, protože rodinné hotely, drobní obchodníci na tržnicích či plážové bary nemusejí mít zařízení pro přijímání kreditních a debetních karet.

V Portoriku není obvyklé platit bankovkami vyšší nominální hodnoty (50 a 100 USD), protože obchodníci jsou k nim značně nedůvěřiví a mnohdy ani nemají na vrácení. Dolar, jakožto měna v Portoriku, lze bez obtíží vybrat z jakéhokoliv bankomatu, jejichž síť je zde dostatečná. Před cestou si však zjistěte informace o poplatcích, které si vaše banka může za výběr účtovat, a také zda nemáte omezené poskytování služeb v zahraničí.

Ceny v Portoriku

Postavíme-li proti sobě ceny ve Spojených státech amerických a ceny v Portoriku, nenajdeme příliš rozdílů. Mezi karibskými zeměmi patří Portoriko stále mezi ty levnější. Ve srovnání s Českou republikou již však určité odlišnosti můžeme vidět. Důležité je, že nelze přepočítávat korunu na dolar a následně srovnávat cenu zboží a služeb, protože jejich hodnota se zde velice liší.Některé věci všeobecně nakoupíme dráže než v České republice a v tomto ohledu jsou typické pro Portoriko ceny potravin, jež mohou dosahovat i více než dvojnásobku. Značkové oblečení naopak vyjde až překvapivě lacině.

  • Doprava: Hromadná doprava funguje v Portoriku jen velice sporadicky a pouze ve velkých městech. Autobusy jsou zde však navzdory malému využívání velice levné a bezpečné. Lístky se prodávají přímo u řidiče. Zastávky ani časy příjezdů a odjezdů nejsou úplně přesné a přizpůsobují se spíše zákazníkům. V podstatě jedinou možností, jak cestovat napříč celým Portorikem, je půjčení automobilu a tato možnost se nabízí hned na letišti. Vypůjčení vozu vychází levněji než přeprava taxíkem. Pro návštěvu blízkých ostrovů lze využít trajekt nebo leteckou přepravu. Podívejte se na aktuální ceny nafty a ceny benzínu.
  • Ceny ubytování: V Portoriku seženete ubytování především ve formě hotelů. Na výběr máte z malých rodinných, které jsou nejlevnější a přitom v dobré kvalitě, i z velkých komplexů různé úrovně a různého počtu hvězdiček. Ceny ubytování jsou o něco vyšší než v České republice. Hostel vychází v přepočtu na zhruba 600 Kč za noc, pokoj v lacinějším hotelu na 1000 Kč a za luxus v pětihvězdičkovém hotelu zaplatíte klidně i přes 7000 korun.
  • Ceny jídla a potravin: Ve srovnání s Českou republikou má Portoriko ceny potravin značně vyšší. Pokud chcete na jídle šetřit, finančně se vám vyplatí si vařit ze zakoupených surovin jednoduchá jídla nebo navštěvovat fast foody, kde pořídíte menu za zhruba 150 korun s tím, Coca-Cola vás vyjde laciněji než voda. Pro srovnání, stejnou sumu zaplatíte v Portoriku také za jedno velké točené pivo. Z alkoholu na místní poměry vychází cenově obstojně rum Bacardi z místní produkce a za 1 litr dáte cca 200 Kč. Při obědě v levnější restauraci si připravte minimálně 300 až 1000 Kč. V obchodech je nejvyšší rozdíl mezi místní a českou cenou u ovoce, zeleniny a mléčných výrobků. Za bochník chleba dáte 60 Kč, za balení sýru 80 Kč a láhev vody vyjde na 40 Kč. Alkohol i cigarety jsou o dost dražší než v ČR a za krabičku cigaret Marlboro zaplatíte kolem 200 korun.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce