Bezpečnost a očkování do Portorika – rady a tipy

Bezpečnost a očkování do Portorika – rady a tipy

Porovnáme-li Portoriko v oblasti kriminality s ostatními zeměmi z Karibiku, jedná se o bezpečné území a ani ve srovnání s Českem si nevede špatně. Díky poloze se zde v určitém časovém období mohou častěji vyskytovat bouřky. Riziko nákazy zde nehrozí a není vyžadováno žádné speciální očkování. Doporučený je však, stejně jako při každém výjezdu za hranice, cestovatelský vakcinační základ.

Povinné očkování do Portorika

Jedete do Portorika a nevíte, jestli je nutné očkování? Máme pro vás dobrou zprávu. Není zde žádné povinné očkování a nehrozí ani riziko nákazy. Doporučený je však cestovatelský základ, který se skládá z vakcíny proti žloutence typu A, B a břišnímu tyfu. Také si zkontrolujte, zda máte platné očkování proti tetanu. Vždy je dobré si s sebou brát pro případ potřeby očkovací průkaz.

Přesto že zde není žádné zvýšené riziko nákazy a neexistuje předepsané očkování do Portorika, je dobré brát ohled na to, že se jedná o exotickou zemi a přizpůsobit tomu své chování. Stejně jako v jiných částech USA by měla být voda označená jako „pitná“ zdravotně nezávadná, přesto se doporučuje pít balenou.

Potraviny, stejně jako kdekoliv na světě, je vhodné před konzumací omýt. V rámci hygieny není doporučováno si v zemi nechávat dělat tetování, piercing nebo akupunkturu. Dobrou investicí do zdraví jsou v Portoriku repelenty a sítě proti hmyzu. Komáři a jiný bodavý hmyz mohou přenášet nepříjemné, byť ne život ohrožující nemoci a také způsobovat alergické reakce.

Doporučení ohledně zdravotní péče:

 • Úroveň zdravotnictví je nižší než v České republice, ale v případě komplikací lékařské ošetření seženete.
 • Vezměte si na cestu lékárničku se základním vybavením jako je náplast, obvaz, léky na nevolnost, střevní potíže, bolest hlavy, desinfekce apod.
 • Nezapomeňte na dobré cestovní pojištění.

Bezpečnost v Portoriku a praktické rady

V Portoriku budete mít občas pocit, že se nacházíte ve Spojených státech, se kterými má mnoho společného. Na rozdíl od jiných karibských zemí tomu odpovídá i míra kriminality, která je výrazně nižší než v ostatních ostrovních státech v tomto regionu. Celkově bezpečnost v Portoriku je na takové úrovni, že nijak neomezuje turismus. Přesto je opatrnost namístě, zejména při pohybu na ulicích po setmění. V noci není doporučeno chodit samostatně mimo centrum.

Také nenoste viditelně drahé nebo draze vypadající předměty, jako jsou šperky a elektronika. Na ostrově je za největší problém považován obchod s drogami, to však na běžného turistu nemá žádný dopad. Riziko výskytu přírodních katastrof není s ohledem na lokalitu příliš vysoké. V období hurikánové sezóny, která trvá od července do října, je vydáno varování před větším výskytem bouří. Ty však málokdy napáchají větší škody.

 • Pořiďte si kopii svého pasu, letenek a dalších důležitých dokladů. Originály raději nechte uschované na bezpečném místě (trezor v hotelu, popřípadě vnitřní kapsy).
 • Noste u sebe vždy jen potřebnou hotovost.
 • Dávejte při pohybu městem pozor na své cennosti.
 • Hlídejte si svá zavazadla a nenechávejte je nikde položená bez dozoru.
 • Mějte zaznamenané aktuální možnosti kontaktu v případě problému na složky jako je policie a honorární konzulát / velvyslanectví České republiky.
 • V Portoriku jsou používány stejné zásuvky jako v USA a Kanadě – dvojice plochých kolíků.
 • Elektrická síť je stabilní a za běžných okolností nedochází k výpadkům proudu.
 • Pokrytí Wi-Fi je v centru měst na dobré úrovni – připojíte se téměř v každé kavárně, restauraci a v hotelích. Vlastní internet je třeba si zařídit jen při cestování napříč ostrovem.
 • Pro lepší pokrytí sítě je možné si zakoupit zdejší SIM kartu.
 • V Portoriku se jezdí vpravo. Zdejší silnice jsou kvalitně udržované a dobře značené i v menších městech.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce