Měna v Rusku, směna a možnost platit kartou

Měna v Rusku, směna a možnost platit kartou

Rusko je největší země světa a proto se připravte na několikanásobné rozdíly v cenách na různých místech. Nejdražší je Moskva a Petrohrad, ale zase tu bez větších problémů zaplatíte kartou. Kurz rublu je nestabilní a ceny kvůli tomu kolísají.

Měna v Rusku

  • V Rusku se platí ruským rublem (RUB)
  • Jeho dílčí částí jsou kopějky. Jeden rubl má 100 kopějek.
  • Mince mají hodnoty 1, 5, 10 a 50 kopějek a 1, 2, 5 a 10 rublů.
  • Bankovky pak existují v hodnotě 5, 10, 50, 100, 500, 1000 a 5000 rublů.
  • Kurz ruského rublu je velmi nestabilní, obvykle nachází v rozmezí 100 RUB za 32 až 40 Kč.

Jakou měnu do Ruska, kde vyměnit rubly, výběry z bankomatu

V Rusku je jednoznačně nejběžnější platba hotově v rublech. Ve větších městech a luxusnějších hotelech, restauracích, obchodech apod. zaplatíte běžně i platební kartou. Rubly se dají koupit už v ČR v několika bankách (např. Moneta, Raiffka, KB), nebo až v Rusku za jinou rozšířenou měnu. Jestli máte dolary či eura v hotovosti, vyplatí se tuto variantu zvážit. Zvolit lze i variantu výběru hotovosti z ruského bankomatu, ale není to nejspolehlivější varianta, protože bankomat nemusí být vždy po ruce a mohou se objevit problémy s výběrem v zahraničí.

Jestliže povezete peníze z ČR, maximální možná částka, kterou lze dovézt i vyvézt, je 50 000 rublů. V případě, že se rozhodnete pro směnu peněz až v Rusku, doporučujeme nic neuspěchat. Směnárny často nabízejí velmi odlišné kurzy. Vyměnit si peníze lze také v bankách, přístavech, na hraničních přechodech a na letištích (zde bývají kurzy často nevýhodné). Dejte si pozor na nelegální výměnu rublů třeba na ulici, jsou za ní velké pokuty.

Ceny

Podobně jako u směny peněz i u cen v Rusku záleží na tom, kde se právě nachází kolísající kurz. Ve větších městech a turistických centrech zaplatíte poměrně vyšší částky než v ČR. Třeba ceny v Moskvě mohou být velmi vysoké. Mimo města jsou ceny srovnatelné se situací v ČR a v některých okrajových oblastech dokonce nižší.

Ceny potravin v Rusku jsou o něco vyšší nebo stejné jako v ČR. Pokud se budete stravovat v restauracích, připravte se na to, že si připlatíte, a to za ruskou i mezinárodní kuchyni, která je zde velmi oblíbená. Nejlépe vycházejí samoobslužné restaurace s typickými ruskými jídly (tzv. stolovoje) a pouliční stánky s rychlým občerstvením, jako jsou pirožky, pampušky, šašliky apod. V poslední době zažívá v Rusku velký rozmach Mc´Donalds, který je výrazně levnější než v ČR. Alkohol a tabákové výrobky se tu dají pořídit za až směšně nízké ceny (např. Marlboro kolem 40 Kč).

Nakupování v Rusku se vyplatí v nákupních centrech a supermarketech. Na velmi výhodné ceny lokálních a čerstvých surovin, jako je zelenina, ovoce a mléčné výrobky, narazíte na trzích.

Tipy na cestu

  • Mějte při sobě vždy dostatek drobných. Pokud se například budete chtít nechat popovézt pár ulic městskou dopravou, tradičním ruským minibusem či dodávkou maršrutka, může se stát, že řidič nebude mít peníze na vrácení.
  • Peníze, cenné věci a doklady mějte dobře schované.
  • Vhodné je nosit odděleně drobnější hotovost, větší hotovost, platební karty a případně cizí měnu.
  • Pokud budete vybírat z bankomatu, dbejte situace kolem vás. Známy jsou případy přepadení i podvodů s platebními kartami a krádežemi identit.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce