Tipy na aktivity v Srbsku – historická místa, národní parky i vinice

Tipy na aktivity v Srbsku – historická místa, národní parky i vinice

Plánujete dovolenou v Srbsku? Čtěte dál a dozvíte se, které národní parky a historická místa navštívit, kam vyrazit s dětmi a kde se pěstují a vyrábí ta nejlepší srbská vína.

Národní parky, hory a treky

Národní park Tara, ležící na bosenské hranici, nabízí to nejlepší z celého Srbska – zelené vrcholky hor, dechberoucí kaňon řeky Driny, hluboké lesy a jeskyně, tradiční horské vesničky, vodopády a jezera. Park je skvělým místem pro pěší i cyklistické výlety, kaňon řeky Driny si nejlépe užijete při jízdě na raftu, klidné vody jezer Perućac a Zaovine jsou jako stvořené pro kajak. V zimě si můžete zalyžovat v jednom z lyžařských středisek. Park je také domovem pro mnoho druhů zvířat, včetně medvědů, lišek a kamzíků.

Národní park Djerdap leží na severovýchodě země podél rumunské hranice. Dominantou parku je 100 km dlouhá soutěska Železná vrata, kterou protéká řeka Dunaj. Soutěskou je možné proplout na lodi nebo se vydat na túru po okolních kopcích a kochat se překrásnými výhledy. Oblíbený 7 km dlouhý trek vede z Pećka Bara přes vyhlídku Ploče až na vrchol Veliki Štrbac. Parkem se táhne mezinárodní dálková cyklistická trasa. V oblasti se nachází také několik archeologických nalezišť a historických památek – za návštěvu stojí středověká pevnost Golubac a pozůstatky hradu Kladovo.

Národní park Fruška gora leží jen 85 km od Bělehradu a je tak ideálním místem na výlet. Čekají vás mírné kopce, staleté lesy, zelené vinice a 16 starých klášterů. Kromě pěších a cyklistických výletů, můžete navštívit barokní město Sremski Karlovci nebo zajít na ochutnávku vína.

V národním parku Kopaonik leží jedno z nejvyšších srbských pohoří a zároveň nejznámější lyžařské středisko se 70 km sjezdovek. Najdete tu také jezero Semeteš s plovoucími ostrovy, vodopád Jelovarnik a několik klášterů. V létě vyzkoušejte paragliding, jízdu na koni nebo horolezení. Ve vesnici Jošanička Banja se můžete vykoupat v horkých léčivých minerálních lázních.

Nejvyšší srbská hora, Midžur (2 169 m), leží na východě země, v pohoří Stara planina. Výstup na vrchol z osady Babin Zub je nenáročný jednodenní trek krásnou divokou přírodou. 

Vinařství a vinice

Pěstování vína má v Srbsku dlouhou tradici. Známými vinařskými oblastmi jsou Fruška gora, Palič, Subotica a Vršac. Ve městě Sremski Karlovci a jeho okolí je na 60 vinných sklípků. Místní turistické kanceláře nabízejí výlety do vinných sklípků po celé zemi i ochutnávky vína v Bělehradě. Ceny za celodenní tour začínají na 2 000 Kč.

Historická místa

Bělehrad, hlavní město Srbska, leží na soutoku Dunaje a Sávy. Dominantou města je pevnost Kalemegdan s rozlehlým parkem a vojenským muzeem. Navštivte také rušnou pěší Knez Mihailovu třídu v centru města, lemovanou kavárnami a restauracemi. Na Náměstí Republiky nepřehlédněte budovy Národního divadla a Národního muzea. Zajímavou stavbou je také chrám sv. Sávy s kapacitou téměř 11 000 lidí.

Novi Sad je kulturním centrem severního Srbska. Hlavním lákadlem je historická pevnost Petrovaradín s rozsáhlými podzemními chodbami a katakombami. Zde se také každoročně koná hudební festival Exit.

Niš je jedním z nejstarších dochovaných měst v celém regionu. V historickém centru města stojí Nišská pevnost z 18. století, jejíž součástí jsou i turecké lázně, mešita a věž Ćele kulu s vystavenými lebkami bojovníků. V okolí leží několik archeologických nalezišť.

Významnou historickou památkou je Smederevská pevnost z 15. století, jedna z největších středověkých pevností v Evropě. Smederevo, bývalé hlavní město Srbska, leží na soutoku Dunaje a Jezavy.

Subotica, ležící na maďarské hranici, bývala důležitým centrem Rakouska-Uherska. Ve městě se nachází několik jedinečných secesních památek. Nejznámější z nich jsou zdobený palác Raichle, synagoga z roku 1903 a budova radnice, jejíž věž nabízí krásné výhledy na celé město.

Zajímají-li vás sakrální památky, navštivte kláštery Studenica a Sopočani s jedinečnými nástěnnými malbami a ženský klášter Krušedol s barokní věží a nástěnnými malbami. Klášterní komplex Manasija, obehnaný opevněním s dvanácti strážními věžemi, je skvostem srbské architektury.

Rodinné aktivity

Ekopark nedaleko Bělehradu je místem, kde se děti mohou seznámit se zvířaty a venkovským stylem života, zatímco si rodiče v klidu vychutnají sklenku vína. Přímo v centru Bělehradu můžete navštívit zoologickou zahradu a malý dinopark, o něco dále také akvárium a tropicarium. Malá zoologická zahrada je i ve městě Palić. Vstupné je 65 kč. Dinopark Zlatibor je park plný zábavních aktivit, kde si děti (i dospělí) mohou vyzkoušet lukostřelbu, jízdu na koni, zipline, lanový park, minigolf a mnoho dalšího.

V horkých letních dnech vám přijde vhod aquapark, 70 km jižně od Bělehradu. Vstupné pro dospělé je 650 / 870 Kč (pracovní den / víkend) a zahrnuje vstup do aquaparku, lázní a posilovny. Další aquaparky najdete u měst Novi Sad a Jagodina.

Spoustu zábavy s dávkou napětí zažijete při únikové hře v Bělehradu a městech Novi Sad a Niš. Bělehradské ulice můžete prozkoumat při dobrodružné honbě za pokladem. Hlavu vám zamotá Muzeum iluzí – vstupné je 130 Kč. Baví vás historická letadla a automobily? Navštivte letecké muzeum a muzeum automobilů v Bělehradě.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce