Srbsko autem - kudy jet a kolik vás to bude stát?

Srbsko autem - kudy jet a kolik vás to bude stát?

Chystáte se poznávat Srbsko? Nebo jím budete projíždět cestou do Řecka? Poradíme vám, jaká trasa je nejlepší, kolik zaplatíte za použití dálnic a také zda je možné vyrazit autobusem či vlakem.

Cesta autem do Srbska

Do Srbska je nejrychlejší a nejpohodlnější jet přes Slovensko a Maďarsko. Trasa z Prahy do Bělehradu trvá přibližně 10 hodin, ujedete cca 900 km. Téměř celá cesta vede po dálnicích.

Detaily trasy: Praha – Brno – Bratislava – Győr – Budapešť – Kecskemét – Segedín – Novi Sad – Bělehrad a dále podle toho, jaká je vaše cílová destinace.

Dálniční poplatky

Slovensko
Na Slovensku musíte mít na dálnicích a některých rychlostních silnicích elektronickou dálniční známku, kterou lze zakoupit i online.

Maďarsko
Maďarsko má stejný systém, jako Slovensko. I zde můžete zaplatit elektronický poplatek online. Více informací o dálniční známce pro Maďarsko zde.

Srbsko
V Srbsku jsou poplatky za dálnice vybírány prostřednictvím mýtného. Než najedete na dálnici, projedete bránou, vezmete lístek s místem vjezdu a před opuštěním placeného úseku zaplatíte příslušnou částku. Pozor, pokud byste lístek ztratili, bude vám automaticky počítána nejdelší možná placená trasa!

Platit můžete hotově v dinárech, někde i v eurech. Akceptované jsou i platební karty – Maestro, MasterCard, Visa, American Express, Dinners.

Cena se pohybuje od 3 do 5,5 EUR za ujetých 100 km. Před cestou doporučujeme si ceny spočítat na webu putevi-srbije.rs, kde stačí zadat místo vjezdu a výjezdu z dálnice.

Ceny pohonných hmot

Pohonné hmoty jsou v Srbsku o něco dražší než u nás. Rozdíl však není velký. Ceny benzinu i nafty si zjistěte před cestou.

Povinná výbava

 • občanský průkaz nebo pas, řidičský průkaz
 • zelenou kartu
 • technický průkaz vozu
 • plnou moc od vlastníka vozu, pokud nejedete svým autem
 • běžnou povinnou výbavu vozu
 • lano – je součástí povinné výbavy v Srbsku!

Nezapomeňte, že v Srbsku platí přihlašovací povinnost do 24 hodin od vstupu. Podrobnější informace najdete v článku o cestovních dokladech do Srbska.

Maximální povolená rychlost v Srbsku

 • obec: 50 km/h
 • mimo obec: 80 km/h
 • rychlostní silnice: 100 km/h
 • dálnice: 120 km/h

Užitečné tipy

 • Srbské silnice jsou v mnohem horším stavu, než ty naše – díry, výmoly apod. Je třeba s tím počítat a jízdu přizpůsobit.
 • Děti do 3 let smí cestovat na přední sedačce pouze v autosedačkách proti směru jízdy.
 • Děti od 3 do 12 let nesmí sedět na předních sedačkách, a to ani v zádržném systému!
 • Nedoporučujeme ani spaní v autě v Srbsku (stejně jako v Kosovu, Albánii, Rumunsku apod.). Nejeden dobrodruh už se probudil s prázdnou nádrží.

Autobusem do Srbska

Chtěli byste se podívat do Srbska autobusem? Je to možné, využít můžete přímé linky společnosti Eurolines. Odjíždí z Prahy. Cesta trvá 14 hodin a jednosměrná jízdenka do Bělehradu přijde na 1 400 Kč pro dospělého.

Vlakem do Srbska

V letní sezoně (od června do září) jezdí 2× týdně z Prahy přímý vlak do Bělehradu. Cesta trvá asi 15 hodin. Mimo sezónu je možné cestovat vlakem s jedním přestupem v Budapešti. Přesnou cenu jízdného vám sdělí České dráhy buď e-mailem nebo u mezinárodní pokladny.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Kosovo - Srbsko

Ahoj, jak je to s prechodem z Kosova do Srbska, kdyz vstoupim do Kosova z Makedonie? Na netu pisou, ze me nepusti, ale ze to jde prubnout namisto s… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce