Cestovní doklady do Srbska 2020/2021 - OP stačí, pas ani vízum nepotřebujete

Cestovní doklady do Srbska 2020/2021 - OP stačí, pas ani vízum nepotřebujete

Potřebuji pas do Srbska? To je asi nejčastější otázka cestovatelů, kteří se sem chystají. Srbsko totiž není typickou dovolenkovou destinací. Pro mnoho turistů je jen zemí, kterou projíždí při cestě do Řecka. A tak tápou, jaký doklad zvolit. Máme dobrou zprávu, žádné speciální doklady ani vízum není třeba.

Doklady pro dospělé

Země sice není členem Evropské unie, pas do Srbska přesto nepotřebujete. Od roku 2010 můžete vstoupit na srbské území i na platný občanský průkaz. Ten musí platit po celou dobu pobytu v zemi. Pozor jen na doklad s ustřiženým rohem, s tím cestovat nedoporučujeme. S občankou a bez víza můžete v Srbsku pobývat až 90 dnů.

Než se na cestu vydáte, ověřte si pro jistotu aktuální informace o vstupu do země na stránkách MZV.

Doklady pro děti

Při cestě do Srbska musí mít vlastní doklad i děti mladší 15 let. Dětem můžete zřídit jak občanku, tak pas. Oba doklady jsou platné po dobu 5 let, za předpokladu, že dítě nezmění zásadně svoji podobu. Více informací o dětských dokladech najdete v našem článku o cestování s dětmi.

Přihlašovací povinnost

V Srbsku platí přihlašovací povinnost do 24 hodin od vstupu. Znamená to, že každý cestovatel se musí přihlásit na policejním oddělení, které spadá pod místo jeho přechodného pobytu. V případě, že jedete do kempu nebo hotelu, povinnost přihlásit vás má právě ubytovací zařízení.

Pokud jedete například k příbuzným, musí vás přihlásit majitel domu, ve kterém budete bydlet. K přihlášení bude potřebovat váš cestovní doklad, vy osobně přítomni být nemusíte.

Po přihlášení dostanete bílou kartu. Tu noste vždy s sebou. Může ji po vás požadovat jak policejní hlídka při pohybu v zemi, tak pasová kontrola při odjezdu ze země. Pokuta za nesplnění přihlašovací povinnosti se může vyšplhat až na cca 5 500 Kč.

Více najdete na stránkách srbského ministerstva vnitra.

Ztratil jsem doklady, co dál?

Ztráta dokladů je nepříjemná věc. Musíte ji řešit co nejrychleji. Jak? Kontaktujte zastupitelský úřad ČR v Bělehradě. Pracovníci vám pomohou zařídit náhradní doklady potřebné pro cestu do ČR.

Doklady pro zvířecí mazlíčky

Jedete do Srbska se psem? Pak nezapomeňte, že:

  • zvíře musí mít čip, případně tetování,
  • s sebou musíte mít pas psa - průkaz zvířete v zájmovém chovu (vydá veterinář),
  • zvíře musí být očkováno proti vzteklině alespoň 3 týdny před vstupem do země.

Cestuji do Srbska autem. Co potřebuji?

Kdo cestuje do Srbska autem, nesmí zapomenout na platný řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu. V případě, že nejste majitelem vozu, musíte mít plnou moc (v angličtině) od vlastníka nebo autopůjčovny. Více si přečtěte v článku o cestě autem do Srbska.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce