Očkování do Venezuely: Které musíte podstoupit?

Očkování do Venezuely: Které musíte podstoupit?

Před cestou do Venezuely nemusíte povinně absolvovat žádné očkování. Některé druhy vakcinací se ale rozhodně vyplatí a zajistí ochranu před možným onemocněním. Pomoci vám může i specialista z očkovacího centra, který poradí, které očkování je vhodné právě pro vás.

Povinné očkování

Není žádné povinné očkování.

Doporučená očkování

žlutá zimnice – doporučuje se všem cestovatelům s výjimkou těch, kteří se chystají pouze k pobřeží Karibského moře.

žloutenka typu A – je vhodná pro všechny cestovatele. Tuto vakcinaci však nejvíce využijí lidé, kteří hodlají navštívit odlehlejší části země. Nakazit se můžete konzumací kontaminované vody nebo jídla.

žloutenka typu B – bude se vám hodit v případě, že ve Venezuele setrváte delší dobu.

břišní tyfus – na místech se špatnou hygienou vás může nakazit nebalená voda a kontaminované jídlo.

vzteklina – jestliže se budete pohybovat ve volné přírodě v přímém kontaktu s infikovanými zvířaty, zvažte očkování proti vzteklině.

malárie – vyskytuje se v regionech Apure, Amazonas, Barinas, Bolivar, Sucre, Tachira, Delta Amacuro a Salto Ángel.

Před odletem si nechte u svého lékaře zkontrolovat platnost rutinních očkování proti záškrtu, tetanu, spalničkám a dětské obrně.

Zdravotní rizika ve Venezuele

Průjmová onemocnění – základem je pít pouze balenou nebo převařenou vodu. Nepijte vodu z kohoutku, nikdy nejezte neomyté ovoce a zeleninu (omývejte ho jen balenou vodou) a vyhýbejte se pouličnímu jídlu. Vaše lékárnička by měla obsahovat černé uhlí jako první pomoc při průjmu.

Parazité – ve Venezuele se vyhýbejte kontaktu se stojatou vodou, kde hrozí přenos schistosomózy. Ve slané mořské vodě se tohoto parazita ale bát nemusíte.

Volně pohybující se zvířata – zvýšené opatrnosti dbejte zejména při kontaktu s jedovatými hady a dalšími volně pohybujícími se zvířaty.

Infekce – hmyz ve Venezuele přenáší horečku dengue a chikungunya. Chránit se můžete kvalitními repelenty, moskytiérou a vhodným oblečením.

Horečka Zika – představuje velké nebezpečí hlavně pro těhotné ženy a také ty, které v brzké době plánují početí. Při nákaze hrozí plodu velmi vážné neurologické následky. Proto je lepší, aby nastávající maminky návštěvu rizikových zemí odložily na později.

Bezpečnost ve Venezuele

Venezuela patří z hlediska bezpečnosti mezi velmi rizikové země.

Kriminalita – zvlášť v ulicích panuje velká kriminalita. Největším rizikem jsou pro turisty krádeže a přepadení. Proto nechoďte po setmění na opuštěná místa a nenoste u sebe větší obnos peněz, šperky ani další cennosti. Hlídejte si také své osobní doklady. Nejlépe uděláte, když si vše cenné uložíte do bezpečnostní schránky v hotelu. Doporučujeme vám nosit u sebe pouze fotokopii pasů a letenek a originály schovat na zastupitelském úřadu ČR, kde budou tyto dokumenty v naprostém bezpečí. Velký pozor si dávejte i na místa s vyšší koncentrací lidí.

Demonstrace – velká shromáždění v podobě stávek a manifestací se odehrávají obvykle jen v městě Caracas. Turisticky oblíbené lokality jsou většinou v tomto ohledu bezpečné.

Před odletem do Venezuely doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR provést registraci do aplikace DROZD, která urychlí pomoc ohroženým občanům v případě nouze.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Venezuela krize aktuálně

Dobrý večer, asi teď není nejvhodnější čas na návštěvu Venezuely, že? Vzhledem k probíhající krizi. Nebo myslíte, že se to turismu netýká? Jaká je… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce