Vietnam od 38 690 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity ve Vietnamu – moderní města i tradiční kultura

Tipy na aktivity ve Vietnamu – moderní města i tradiční kultura

Vietnam je pestrá všehochuť od pohoří na severu země, přes pláže převážně na jihu, exotickou kuchyni, bohatou a dramatickou historii, která je velmi dobře vidět ve městech, po tradiční kulturu a náboženství. Přečtěte si naše tipy na aktivity ve Vietnamu.

Města

Hanoj představuje fascinující kombinaci historie a moderního světa. Právě tady najdete to nejlepší pouliční jídlo a domácí pivo Bia Hoi. Mezi nejzajímavější památky patří Chrám literatury, labyrint ulic Staré čtvrti, Ho Či Minovo mauzoleum a oblíbenou atrakcí je i vodní loutkové divadlo.

Hue je bývalé císařské město, jehož vnitřní centrum tvoří opevněná citadela a císařský areál, které jsou zapsané na seznamu UNESCO. Projet se zde můžete tradiční lodí po Vonící řece.

Hoi An má pověst nejpříjemnějšího města ve Vietnamu. Do historického centra s koloniálními budovami nesmějí jezdit auta a uličky jsou plné krejčovství, stylových restaurací, čínských chrámů a nad tím vším se večer rozsvítí barevné lampiony.

Dalat je horské město, kterému se přezdívá Petit Paris nebo „město věčného jara“. Je vyhlášené svými květinovými zahradami, vynikajícím vínem a ze všeho nejvíc romantickou atmosférou, která je zde braná opravdu vážně.

Ho Či Minovo Město nebo také Saigon je jedno z nejživějších a nejrušnějších vietnamských měst, ve kterém se snoubí tradiční a moderní životní styl. Dalo by se říct, že je to Vietnam v kostce.

Národní parky, rezervace a treky

Hoang Lien je pohoří, v němž se nachází nejvyšší hora Vietnamu Fansipan, která je oblíbeným cílem zkušenějších příznivců trekingu. Fansipan se nachází necelých 20 kilometrů od vyhlášeného města Sapa, které se proslavilo okolními kaskádovitými rýžovými políčky a vesničkami, kde žijí vietnamská etnika.

Sedmý div světa Zátoka Halong nabízí úchvatnou podívanou v podobě více než 2000 tisíc vápencových ostrůvků, které obklopuje tyrkysová voda Tokinského zálivu. Oblíbený je také ostrov Cat Ba, který je ideální pro pěší turistiku a cyklistiku.

Malé městečko Tam Coc nedaleko Nin Binh představuje bránu do národního parku Cuc Phuong. Vyhlášené jsou zde projížďky na loďkách mezi rýžovými políčky a treky po buddhistických památkách.

V národním parku Phong Nga Ke-Bang se kromě největší jeskyně světa nachází řada dalších vápencových jeskyní, podzemních řek a krasových útvarů. Pozoruhodný park je na seznamu UNESCO.

Národní park Cat Tien zčásti pokrývá tropický prales, kde žije řada ohrožených druhů zvířat. Místo má optimální podmínky pro pěší túry, cyklistiku, kempování a kanoistiku.

Výlety na motorkách

Motorky a skútry jsou pro Vietnam typické a výhodou je, že si motorku můžete na jednom místě půjčit a na druhém vrátit. Většina hotelů zajistí i přesun větších zavazadel. Průsmyk Hai Van, tedy cesta z Hue do Danangu nebo Hoi Anu je vyhlášená jako nejkrásnější příbřežní motorkářská cesta.

Motorky a skútry se ale dají půjčit úplně všude a je jen otázkou času si zvyknout na zdánlivě chaotický provoz. Platí zde zlaté pravidlo nikdy nezastavovat, stačí jet pomalu a ostatní se přizpůsobí. Pokud si sami na řízení netroufnete, není problém si najmout zkušené řidiče, kterým se přezdívá easy riders.

Pláže a vodní sporty

Nejvyhledávanější pláže jsou Mui Ne, které naplňují představy o tropickém ráji. Jsou zde ideální podmínky pro kiteboarding a surfování. Pláže v letoviscích Nha Trang a Danang nejsou tak idylické, ale zato je zde živý noční život a řada nejrůznějších večírků. Nha Trang je také pomyslným potápěčským centrem, i když Vietnam není typickou destinací pro potápěče.

Šnorchlování je lepší u břehů vietnamských ostrovů, jako je například Phu Quoc nebo Con Dao. Con Dao je mezi potápěči nejoblíbenější díky dobré viditelnosti, podmořskému životu a k vidění je tu dokonce i lodní vrak.

Nakupování

Vietnam je ráj nakupování a místní se vám budou snažit prodat i vzduch. Oděvním centrem, kde si můžete nechat ušít na míru cokoli z jakéhokoli materiálu, je jednoznačně Hoi An. Téměř na všech trzích narazíte na značkové oblečení za poloviční ceny. Při nákupech na trzích je možné smlouvat a dejte si pozor na podvodníky a kapesní zloděje.

V Hanoji a Saigonu najdete luxusní galerie s uměním. V Sapě je možné zakoupit rukodělné výrobky lokálních etnik. Po celém Vietnamu koupíte za pár korun vynikající kávu a zelený čaj.

Gastronomie

Vietnamská kuchyně je bohatá, fascinující a pro milovníky street-food je to doslova ráj. Ve většině pokrmů se kombinuje sladkokyselá chuť, kombinace křupavého a jemného, smaženého a dušeného a hlavně k nim neodmyslitelně patří plné hrsti čerstvých bylinek. Naprostou klasikou je polévka pho bo na mnoho způsobů, grilované vepřové s nudlemi bun cha nebo smažené pečivo s vepřovým banh ghoi.

V pobřežních oblastech určitě vyzkoušejte čerstvé ryby a plody moře. Pokud chcete vegetariánské jídlo, dejte si com chay. Ve větších městech je řada barů, hospod, vináren a evropských restaurací. O oblibě vietnamské kuchyně svědčí také nepřeberné množství kurzů vaření.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Tipy na pláže ve Vietnamu

Dobrý den, máme vybranou dovolenou do oblasti Danang (Vietnam). Mohu se zeptat, je to hezké místo na koupání? Nebo jaké jiné pláže ve Vietnamu mi… Zobrazit více
LenkaGazdova
LenkaGazdova

Vietnam rybaření

Dobrý den, máte někdo zkušenost s rybařením ve Vietnamu? Tipy na nějaká místa? Rád bych jen tak koukal na vodu a trochu si zalovil. Díky
anonym
anonym

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce