Vyhledejte dovolenou

Dovolená Kosovo 2020/2021

Kosovo je území na Balkáně. Dříve bylo součástí Jugoslávie, poté Srbska, v roce 2008 vyhlásilo nezávislost, ale dosud nebylo uznané všemi státy – problém přetrvává hlavně na straně Srbska. Z těchto důvodů všude stále hlídkují mírové jednotky KFOR. V zemi se platí eurem. Pro vstup je potřeba pas nebo OP se strojově čitelnými údaji.

Kosovo nejvíce láká přírodou a památkami. Povrch je kopcovitý, na východě jsou i vyšší hory (až 2600 m). Pohoří Prokletije (s nejvyšší horou Džeravica), Metohije a Šar planina jsou vhodné pro vysokohorské treky a toulání téměř liduprázdnou krajinou. Krásné jsou vodopády na řece Miruša a mramorová krápníková jeskyně Gadimë. Najdeme zde i menší lyžařské středisko Brezovica.

Navštívit můžeme také množství kulturních a hudebních festivalů, hospůdek a restaurací nebo starých klášterů (Peja, Visoki Dečani, Gračanica). Jídlo je chutné a velmi levné, k pití dostanete rakiji, víno, pivo nebo výbornou tureckou kávu.

Zobrazit Skrýt

Recenze cestovatelů

Přidat recenzi Přidat recenzi

Prozatím nikdo nevložil recenzi. Buďte první.


Mapa míst v Kosovu

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Kosovo - Srbsko

Ahoj, jak je to s prechodem z Kosova do Srbska, kdyz vstoupim do Kosova z Makedonie? Na netu pisou, ze me nepusti, ale ze to jde prubnout namisto s… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Bezpečnostní situace Kosovo

Chceme si trochu procestovat Balkán, plánujeme Srbsko, Bosnu, Makedonii a docela by jsme to spojili i s Kosovem. Mám ho ale stále spojené s… Zobrazit více
Arne1
Arne1

Byl jste někdo v Kosovu?

Byl jste někdo v Kosovu? Máte osobní zkušenost? Moc by mě to zajímalo, mám rád místa, kam se běžně úplně nejezdí. Přijde mi, že kosovo je určitě… Zobrazit více
anonym
anonym

Časté otázky před dovolenou v Kosovu

Časté otázky

Jaké cestovní doklady potřebuji do Kosova?

Zobrazit Skrýt

Do Kosova je možné cestovat pouze na občanský průkaz. Musí to být ovšem nový typ se strojově čitelnými údaji. Případně si pořiďte cestovní pas. Nezapomeňte, že i děti do 15 let musí mít svůj cestovní doklad. Více o dokladech.

Časté otázky

Jakou měnu s sebou?

Zobrazit Skrýt

Přesto, že Kosovo není členskou zemí EU, jedinou využívanou a zároveň oficiální měnou je zde euro. Více o měně a cenách.

Časté otázky

Jak se dostat do Kosova?

Zobrazit Skrýt

Existuje několik možností, jak se z České republiky dostat do Kosova. Můžete jet autem, autobusem, nebo využít leteckou dopravu. Více o cestě autem.

Časté otázky

Potřebuji do Kosova očkování?

Zobrazit Skrýt

Do Kosova není potřeba žádné povinné očkování.

Časté otázky

Jakým jazykem se mluví v Kosovu?

Zobrazit Skrýt

Kosovo má dva úřední jazyky – albánštinu a srbštinu. Na mnoha místech je možné se domluvit anglicky, německy a někde dokonce i česky.

Časté otázky

Jaké zásuvky jsou v Kosovu?

Zobrazit Skrýt

Zásuvky jsou podobné jako v České republice, problém s adaptéry není tedy třeba řešit. Více o zásuvkách.


Destinace v Kosovu Zobrazit Skrýt