Kosovo autem: kudy jet, kde koupit dálniční známky a jaké jsou poplatky

Kosovo autem: kudy jet, kde koupit dálniční známky a jaké jsou poplatky

Chystáte se vyrazit do Kosova po vlastní ose? Nejpohodlnější a zároveň nejrychlejší cesta vede přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko. Prozradíme vám, kolik vás budou stát dálniční poplatky a pohonné hmoty i co si vzít s sebou do auta.

Cesta autem do Kosova

Nejoptimálnější trasa, jak se dostat do Kosova z České republiky, je přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko. Z Prahy se vydejte směr Brno a odtud na Slovensko směrem na Bratislavu. Dále pokračujte přes Budapešť, Segedín, Novi Sad, Bělehrad a Niš. U Niše se vydejte směrem k městu Prokuplje a následně k hraničnímu přechodu s Kosovem – Merdare.

Jakmile budete na území Kosova, zvolte směr na město Besianë a odtud již do hlavního města Kosova – Prištiny. Celá cesta zabere přibližně 14 hodin a měří 1 300 km.

Při cestě z Kosova si dejte pozor na to, že nelze vycestovat přes Srbsko, pokud jste do Kosova přes Srbsko nevstoupili. Pokud byste tedy zvolili trasu například přes Makedonii či Černou Horu, nebudete vpuštěni na území Srbska. Srbská vláda totiž považuje vstupy do Kosova z třetích stran za ilegální. Tento zákaz se na vás vztahuje v případě, když na hranicích se Srbskem policisté zjistí, že máte razítko některé z třetích zemí, kterému v průběhu posledních max. 90 dnů nepředchází srbské razítko. Možností, jak toto obejít, je prokázání se platným občanským průkazem, který je při cestě do Srbska dostačujícím dokladem.

Dálniční poplatky

Slovensko
Na Slovensku musíte mít na dálnicích a některých rychlostních silnicích elektronickou dálniční známku, kterou lze zakoupit i online.

Maďarsko
Maďarská dálniční známka existuje pouze v elektronické podobě. Můžete si ji tedy velmi snadno pořídit z domova už před odjezdem prostřednictvím SMS nebo online.

Srbsko
Srbské dálnice jsou zpoplatněny formou mýtných bran. Jakmile vjedete na placený úsek, vezmete si vytištěný lístek s místem a časem vjezdu a při opuštění placeného úseku částku zaplatíte. Mýtné můžete uhradit v hotovosti (srbský dinár nebo v případě vyšších částek euro) nebo pomocí platební karty. Za průjezd 100 km osobním automobilem vám bude účtováno přibližně 3 – 5,50 EUR. Po dálnici pojedete téměř celou dobu, asi 400 km.

Kosovo
Veškeré silnice v Kosovu jsou osvobozeny od jakýchkoliv poplatků. Ale pozor, neplatí zde zelená karta, a jste tak povinni hned při vstupu zaplatit pojištění odpovědnosti. Více informací (v AJ) najdete zde. Pro ČR platí ceny uvedené v modré tabulce. Cena za osobní automobil je 15 EUR / 15 dní nebo 20 EUR / měsíc.

Pohonné hmoty

Než se vydáte na cestu, zjistěte si aktuální ceny benzínu a nafty ve všech zemích, kterými budete projíždět. Získáte tak přehled o tom, kde se vyplatí tankovat. Nejvýhodněji vás vyjdou pohonné hmoty pravděpodobně v Maďarsku a Kosovu.

Povinná výbava

  • platný řidičský průkaz
  • technický průkaz
  • zelená karta (doklad o platném mezinárodním pojištění vozu – pro tranzitní země ji potřebujete)
  • lékárnička a další povinná výbava automobilu
  • hotovost (eura a případně srbské dináry kvůli mýtnému)

Maximální povolená rychlost v Kosovu

  • obec: 50 km/h
  • mimo obec: 80 km/h
  • rychlostní silnice: 100 km/h
  • dálnice: 130 km/h

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce