Cestovní doklady do Kosova

Cestovní doklady do Kosova

Do Kosova je možný vstup na občanský průkaz se strojově čitelnými údaji. Cestujete-li s dětmi, nezapomeňte i jim zajistit platný cestovní doklad.

Cestovní doklady pro dospělé

Cestu do Kosova zvládnete jen s OP, ale musí to být nový typ se strojově čitelnými údaji. Pokud máte starší typ občanky, zařiďte si cestovní pas, nebo OP vyměňte. Důležité je hlídat jak platnost pasu v Kosovu, tak i občanky. Oba doklady musí být platné po celou dobu vaší dovolené, stejně jako v dalších zemích Evropy.

Češi, kteří jedou do Kosova na dovolenou a stráví zde méně než 90 dnů, jsou osvobozeni z vízové povinnosti. Veškeré aktuální informace vám podá Velvyslanectví Kosovské republiky.

I děti potřebují vlastní doklad

Pokud cestujete do Kosova s dítětem, kterému ještě nebylo 15 let, zajistěte mu před odjezdem vlastní cestovní pas. Více informací najdete v samostatném článku o cestování s dětmi.

Ztráta cestovního dokladu

Jestliže cestovní doklad v Kosovu ztratíte nebo vám jej někdo odcizí, nahlaste situaci co nejdříve místní policii. Zde vám vydají potřebné potvrzení, se kterým zamíříte na zastupitelský úřad ČR a požádáte o vydání nového cestovního dokladu. S tímto dočasným dokladem se bez problémů vrátíte zpět do ČR.

Cesta autem - pozor, zelená karta neplatí!

Pokud pojedete přes Kosovo autem, máte o starost navíc. Kosovo je v Evropě nepříjemnou výjimkou ohledně platnosti zelené karty. Více najdete v článku o cestě autem do Kosova.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Kosovo - Srbsko

Ahoj, jak je to s prechodem z Kosova do Srbska, kdyz vstoupim do Kosova z Makedonie? Na netu pisou, ze me nepusti, ale ze to jde prubnout namisto s… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce