Čím a jak platit v Kosovu – měna, směnárny a ceny potravin

Čím a jak platit v Kosovu – měna, směnárny a ceny potravin

Jakou měnou se platí v Kosovu a jak jsou na tom v této zemi s bezhotovostními platbami? Máme pro vás odpovědi na všechny otázky týkající se peněz v Kosovské republice.

Měna v Kosovu

Přesto, že Kosovo není členskou zemí EU, jedinou využívanou a zároveň oficiální měnou je zde euro. Vyměňte si peníze už v ČR, ať máte na místě o starost méně.

Bezhotovostní platby

Placení kartou v Kosovu není tak běžné jako v jiných evropských zemích. Mimo hlavní město a v menších obchodech a restauracích proto s možností bezhotovostní platby raději nepočítejte a mějte vždy připravenou hotovost.

Směnárny a bankomaty

Bankomaty najdete ve městech po celém Kosovu. Ve větších městech se nachází i směnárny a pobočky bank, ale vyměnit zde můžete jenom pár hlavních evropských a světových měn, nikoliv české koruny (nebo jen velmi ojediněle).

Ceny potravin

Ceny zboží i služeb jsou v Kosovu nižší než u nás. Největší rozdíly se týkají cen potravin, alkoholu a hromadné dopravy. Záleží samozřejmě i na tom, jaké ubytování zvolíte a které restaurace se rozhodnete navštívit. Za 1, 5 l balené vody dáte přibližně 0,30 EUR, kostka másla stojí asi 1,40 EUR a hlavní jídlo v levnější restauraci kolem 2,50 EUR.

Ceny pohonných hmot

Cestujete do Kosova po vlastní ose nebo si chcete na místě vypůjčit automobil? Dobrá zpráva - ceny pohonných hmot jsou tam o pár korun nižší než v ČR.

Smlouvání

Za zkoušku nic nedáte. Smlouvejte, ale jen v adekvátních situacích (tržiště, taxi). Na řidiče taxi pozor, jak vidí cizince, mohou cenu nadsadit. Také je dobré se na ceně domluvit předem, abyste se vyhnuli nemilému překvapení.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce