Cesta do Andorry autem: Kudy se vydat a kolik vás to bude stát

Cesta do Andorry autem: Kudy se vydat a kolik vás to bude stát

Pokud se chystáte autem do Andorry nebo chcete navštívit oblíbené Španělsko, které leží hned vedle. Čtěte naše tipy, které vám pomůžou naplánovat celou vaši cestu.

Vzdálenost z Prahy do hlavního města Andorra la Vella je 1 700 km. Nejrychlejší je cesta autem, můžete ale jet také autobusem. Cesta vede přes Německo a Francii nebo Německo, Francii a Španělsko.

Cesta autem do Andorry

Autem vám cesta do Andorry bude trvat přibližně 16 hodin. V Německu využijte dálnice a rychlostní silnice, které jsou pro osobní auta prozatím zdarma. Ve Francii se na většině silnic platí mýtné, platit můžete v hotovosti v eurech nebo platební kartou.

V průběhu cesty minete spoustu čerpacích stanic, WC, umýváren a odpočívadel. Pokud si budete chtít odpočinout, můžete se na jednu noc ubytovat v některém z levnějších hotelů poblíž Lyonu a vychutnat si zdejší přírodu.

Trasa z Prahy vede přes Rozvadov. V Německu pojedete po dálnici A5, která vede kolem Norimberku, Heilbronnu, Karlsruhe a stále na jih. Odbočíte směrem na Mulhouse a projedete napříč Francií kolem Lyonu, Montpellier až k hranicím se Španělskem. Odtud vám do cíle zbývá ujet už jen 70 km. Benzín vás vyjde nejlevněji v Čechách a pak v Německu.

Dálniční poplatky

Německo
Osobní automobily mohou cestovat po německých dálnicích zdarma.

Francie
Ve Francii je zpoplatněna drtivá většina silnic a dálnic. Poplatky se vybírají u mýtných bran a jejich výše je závislá na typu vozidla a ujeté vzdálenosti. Na této stránce jednoduše zjistíte, jakými městy bude nejlepší jet, jaká vás čekají po cestě rychlostní omezení i kolik celkem zaplatíte na poplatcích. Za mýtné dáte při jednosměrném průjezdu Francií 73 euro (1 868 Kč) a můžete jej platit v hotovosti i pomocí platební karty.

Španělsko
Mýtné se platí i ve Španělsku, kde se cena vypočítává podle ujeté vzdálenosti (9 – 10 euro/100 km).

Autem po Andoře

Nejlepší způsob, jak se po Andoře pohybovat, je vlastním autem. Silnice jsou v dobrém stavu, v zimě ale mohou být některé z nich kvůli sněhu uzavřené. V Andoře vám stačí český řidičský průkaz. Zde můžete najít aktuální ceny benzínu a nafty.

Rychlostní limity v Andoře

 • obec: 40 km/h
 • mimo obec: 90 km/h
 • dálnice: nejsou zde dálnice

Povinná výbava

 • 2 výstražné trojúhelníky
 • reflexní vesta
 • lékárnička
 • rezervní kolo, náhradní žárovky a nářadí pro výměnu

Autem po Španělsku - co se bude hodit

Zkontrolujte si pečlivě svůj řidičský průkaz a technický průkaz, zelenou kartu i mezinárodní SPZ. Vezměte si s sebou dostatek hotovosti a nezapomeňte pro všechny případy i na platební kartu.

 • Každé vozidlo musí být povinně vybaveno sadou náhradních žárovek.
 • Děti do 12 let a 135 cm musí používat autosedačku.
 • Radarové detektory a varovné signály mezi řidiči jsou zakázány.
 • Ceny pohonných hmot: podívejte se na aktuální cenu benzínu a aktuální cenu nafty.

Andorra autobusem

Cesta autobusem do Andorry je poměrně zdlouhavá a drahá. Při cestě z Prahy musíte jet s přestupem v Barceloně nebo Toulouse, odkud pokračujete dalším autobusem do Andorry. Trasa přes Barcelonu trvá 32 hodin a vyjde na 3 000 kč za jednosměrnou jízdenku.

Dostat se vlakem do Andorry není možné, protože v Andoře není železniční síť. Můžete ale dojet do L’Hospitalet-près-l’Andorre na hranici Francie a Andorry a dál pokračovat autobusem. Nejjednodušší je cesta s přestupem v Paříži.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Road Trip Španělsko Portugalsko duben 2024

Jsme 3 (2 muži a 1 žena) a hledáme 1 ženu, ideálně 25-60 let pro road trip v dubnu 2024.Pojedeme velký okruh Španělsko, Portugalsko (s jednodenními… Zobrazit více
anonym
anonym

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce