Čím platit v Brazílii – brazilský real, směna a ceny

Čím platit v Brazílii – brazilský real, směna a ceny

Chystáte se na dovolenou do Brazílie a zajímá vás, na kolik vás pobyt přijde? Poradíme, jaká měna je oficiální, jak vyměnit peníze, čím platit i jaké jsou ceny potravin. Co se týče financí, Brazílie se dá procestovat poměrně levně.

Měna Brazílie

  • oficiální měna v Brazílii je real, jehož dílčí jednotkou je centavo, zkratka pro real je BRL a značka R$, portugalsky se nazývá real brasileiro
  • 1 brazilský real má 100 centavos
  • kurz brazilský real: přibližně 1 BRL = 6 Kč
  • bankovky existují v hodnotě 2, 5, 10, 20, 50 a 1000, mince mají hodnotu 1, 5, 10 a 50 centavos a 1 real, zřídka se objevují i bankovky v hodnotě 1 real, které už se netisknou, ale jsou stále platné

Výměna realů

Nakoupit v ČR realy není úplně běžné, ale například Česká spořitelna v Praze je má. S ohledem na množství peněz, které budete chtít směnit, se raději dopředu ujistěte, zda banka realy mění, zda má dostatek hotovosti a jaké si účtuje poplatky. V Brazílii české koruny nevyměníte, ale se směnou především za dolary problém nebude. Ve velkých brazilských městech je řada směnáren. Doporučujeme ale hotovost směnit spíš v bankách, protože obvykle mívají lepší kurz.

Platba kartou

S kartou se dá v Brazílii zaplatit na mnoha místech, i v menších městech a někde dokonce i ve stáncích na ulici. Ve větších městech, turistických oblastech, supermarketech, luxusnějších restauracích a hotelech je platba kartou naprostou samozřejmostí.

Výběr z bankomatu

Připravte se na to, že ne všechny bankomaty akceptují zahraniční platební karty. Výběr z bankomatu má trochu jiný systém než v ČR. Vložíte kartu, zadáte PIN, kartu odeberete a pak teprve pokračujete v transakci. Vzhledem k tomu, že v Brazílii jsou hlavně ve velkých městech kapesní krádeže na denním pořádku, nenoste u sebe příliš velké množství hotovosti.

Ceny v Brazílii

Ceny v Brazílii se velmi liší podle toho, kde se nacházíte. Pokud se například ubytujete v luxusním hotelu přímo na pláži Copacabana a budete se pohybovat v centrech měst nebo v turistických oblastech, vyjde vás pobyt velmi draho. Čím budete dál od exponovaných míst, tím levněji vás dovolená vyjde, protože v Brazílii je obecně levněji než v ČR. Jako obvykle se dá nejvíce ušetřit na stravování v malých pouličních restauracích, fast foodech nebo na nákupech v supermarketech a používání MHD a veřejné dopravy.

  • Autem po Brazílii: Půjčení auta v Brazílii se příliš nedoporučuje, speciálně ne ve velkých městech, kde je hustá doprava a komplikovaná navigace. Nevyplatí se ani na velké vzdálenosti, protože síť hromadné dopravy, zvláště autobusové, je v Brazílii propracovaná, pohodlná a většinou rychlá. Pokud se přesto rozhodnete pro auto, připravte si cca 70 USD za auto střední třídy se základním pojištěním na jeden den. Situace s řidičským průkazem není úplně jasná, některým cestovatelům stačil i český ŘP. Určitě se ale vyplatí mít mezinárodní řidičský průkaz, který je nutné vyřídit před odjezdem. Podívejte se na aktuální cenu nafty a aktuální cenu benzinu. Na brazilských dálnicích se mýtné neplatí a na zprivatizovaných silnicích se platí dálniční poplatek tzv. pedágio od 4 do 14 BRL.
  • Doprava: Nejrozvinutější způsob dopravy v Brazílii je autobus. Autobusy jsou převážně velmi komfortní s dobrým doplňkovým servisem a na hlavních trasách jezdí mnoho spojů, takže sehnat jízdenku není většinou problém. Vzhledem k rozloze Brazílie se občas vyplatí cestovat letecky. V Brazílii je 5 hlavních leteckých dopravců a ceny letenek se velmi liší podle období a akčních nabídek. Dvě společnosti nabízejí také okružní letenku po hlavních turistických atrakcích po celé zemi. Doprava vlakem se u cestovatelů netěší příliš velké oblibě. Existuje jen 5 tras, kde vlaky jezdí každý den, ostatní jezdí nepravidelně a navíc jsou jízdenky na vlak poměrně drahé.
  • Letenka Praha – Rio de Janeiro: Průměrně se pohybují letenky do Ria de Janeira kolem 15 000 Kč, ale velmi záleží, od jakého dopravce a s jakým předstihem letenku koupíte. Akční ceny začínají na 10 000 Kč, ale mohou se vyšplhat i přes 20 000 Kč.
  • Cena ubytování: Ubytování v Brazílii se velmi liší podle oblasti, kde se nacházíte, a blízkosti turisticky exponovaných míst. Ve větších městech je možné najít skromné ubytování v hostelu za 200 Kč nebo hotel střední třídy poblíž centra za 600 Kč.Za luxusní hotel s výhledem na pláž zaplatíte klidně 4000 Kč.
  • Ceny jídla: Velmi lacině se dá stravovat v pouličních stáncích a ve fast foodech, kde za jídlo zaplatíte kolem 100 Kč. Jídlo pro dvě osoby v restauraci střední kategorie vychází od 400 do 800 Kč. Za půllitr piva zaplatíte stejně jako v ČR.
  • Ceny potravin: Potraviny jsou v Brazílii většinou levnější než v ČR, zvláště pokud nakupujete v supermarketech. Bochník bílého chleba stojí v přepočtu 30 Kč, půl kilové balení sýru 60 Kč a velmi levné je tu maso. Také cena cigaret je hodně nízká a za krabičku Marlboro zaplatíte necelých 50 Kč.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce