Brazilská kuchyně – nejznámější jídla, pití a jejich ceny

Brazilská kuchyně – nejznámější jídla, pití a jejich ceny

Brazilská kuchyně je jednoduchá, čerstvá a plná exotických chutí a vynikajících pokrmů především z masa. Typickým postupem přípravy jídla je grilování nebo vaření na páře. Setkáte se i s typickými jídly z dalších koutů světa, například je zde oblíbené sushi. Užijete si mnoho druhů vynikajícího exotického ovoce, které se do Evropy ani nedováží.

Nemusíte se bát, že byste v Brazílii měli pocit hladu. Každá normální porce totiž vydá za dvě a obvykle se nejedná o zrovna lehké jídlo. Co je ale důležité, není kvantita, ale především kvalita brazilské kuchyně. Vaří jednoduše, z čerstvých kvalitních potravin a používají exotické suroviny, které se běžně do Evropy nedováží. Nejraději grilují, a to nejen maso a zeleninu, ale i ovoce jako ananas nebo banán.

V Brazílii jsou oblíbené restaurace typu churrascaria, kde se platí jednotná cena a můžete sníst, co hrdlo ráčí. Vyberete si většinou z široké nabídky kvalitních mas, zeleniny, ovoce a podobně. Pokud zavítáte do pizzerie, čekají vás netradiční slané i sladké pizzy. V každém regionu Brazílie vaří různé druhy jídel, ovšem některé jsou společné pro celou Brazílii.

Typická brazilská jídla

Brazilci milují mořské plody, zejména krevety. Zároveň nedají dopustit na klasické masové pokrmy, které jsou k dostání i na venkově. Základem je arroz a feijao, což jsou fazole s rýží, cibulí, česnekem a někdy slaninou. Vedle toho nesmí rozhodně chybět maso tzv. churrasco nebo grelhadas. Je to kuřecí, vepřové nebo hovězí maso připravované na grilu.

Pokud máte rádi k masu omáčky, zaujme vás jídlo zvané pato no tucupi, což je kachna v zelené bylinné omáčce. Ke každému jídlu dostanete vždy zeleninovou oblohu. Po hlavním chodu následuje dezert (sobremesa), nejčastěji se jedná o ovoce, pudink, zmrzlinu nebo jiné sladkosti.

Regionální speciality

Na severu země se setkáte s výborným pokrmem moqueca z mořských plodů, kokosového mléka, palmového oleje a pepře malagueta. Amazonská kuchyně si ponechává původní receptury domorodých obyvatel, typickým jídlem je caldeirada, specialita ze sladkovodních ryb.

V Riu a na jihovýchodě jsou jídla velmi chuťově výrazná, zajímavé je jídlo molho pardo, tedy kuře nakládané ve vlastní krvi se zeleninou. Ve vnitrozemí se setkáte s recepty původních indiánů, kde používají různé hlízy a ovoce. Ať už jste kdekoliv v Brazílii, všude vás překvapí nějakou dobrotou, kterou vedle nemají.

Jídla z dalších koutů světa

Brazilci milují japonské sushi, takže ho uvidíte na každém rohu. Hodně populární je i italská pizza nebo německé klobásy. Pokud se tedy řadíte mezi ty, kteří neradi ochutnávají nová jídla, v Brazílii si můžete dát i klasické pokrmy, které znáte z Evropy. Ovšem samozřejmě se špetkou jejich vlastního stylu, jako například zmiňované pizzy. Představte si takovou pizzu s čokoládou, jahodami nebo zmrzlinou.

Typické pití v Brazílii

Určitě jste již slyšeli o brazilské kávě, která má celosvětovou reputaci. Ovšem samotní Brazilci dávají přednost nápojům z guarany, která obsahuje také kofein, ale více snižuje únavu, tlumí bolesti a pomáhá při střevních potížích. Stejně jako v Argentině často pijí maté, nápoj podobný čaji. Co byste rozhodně neměli vynechat, jsou čerstvé ovocné šťávy sucos z různých druhů ovoce, které pravděpodobně uvidíte poprvé v životě. O to je to zajímavější zážitek.

Typickým alkoholickým nápojem je brazilský rum Cachaça z cukrové třtiny. Z míchaných nápojů nesmíme zapomenout Caipirinu, což je téměř národní drink Brazílie, ve kterém najdete cachaçu, drcenou limetku, led a cukr. Brazilci jsou milovníci ledově vychlazeného piva. A to doslova. Často totiž obsahuje kousky ledu. Vyzkoušejte nejoblíbenější značky jako Brahma, Bohemia, Antarctica a Cerpa.

Obvyklé ceny v restauracích

  • Cappuccino: 43 Kč
  • Čerstvá ovocná šťáva: 31 Kč
  • Jídlo v levné restauraci: 102 Kč
  • Tříchodová večeře: 224 Kč
  • Luxusní večeře s dezertem a vínem: 344 Kč
  • Míchaný nápoj: 107 Kč
  • Menu v McDonaldu: 115 Kč

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce