Brazílie od 34 109 Kč
Zobrazit zájezdy

Očkování do Brazílie a bezpečnost – praktické tipy pro cestování bez starostí

Očkování do Brazílie a bezpečnost – praktické tipy pro cestování bez starostí

Brazílie patří mezi země s poměrně vysokou kriminalitou a hlavně ve velkých městech, jako je Rio de Janeiro a Sao Paulo, je nutné dbát zvýšené opatrnosti. Hrozí především krádeže osobních věcí. Naopak povinné očkování Brazílie nemá a vystačíte si se základní cestovatelskou prevencí.

Očkování

 • Doporučené: vakcíny proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Samozřejmostí by mělo být platné očkování proti tetanu (přeočkovává se po 15 letech). V posledních letech se v Brazílii velmi rozšířila žlutá zimnice, proto zvažte toto očkování.
 • Ke zvážení: očkování proti žluté zimnici, horečce dengue a meningitidě v případě, že budete cestovat do amazonských oblastí. Tyto oblasti patří mezi malarické, proto zvažte i preventivní užívání antimalarik.

Do Brazílie můžete tedy odcestovat, aniž byste museli být naočkovaní. Přesto se vyplatí mít na cestách základní typy očkování, které vás ochrání před zbytečnými problémy. Jako vždy berte v potaz, do jakých částí země budete cestovat a jak dlouho budete v zemi pobývat. Úroveň lékařské péče je na velmi vysoké úrovni v soukromých zdravotnických zařízeních. V případě nehody turisty ošetří zdarma pouze ve státních veřejných nemocnicích, jejichž kvalita není příliš dobrá. V případě lékařského ošetření si musí pacient zaplatit ošetření sám a po návratu do ČR vyřešit proplacení peněz pojišťovnou.

Hygiena a lékařská péče

 • Jako obvykle se vyplatí mít vybavenou cestovní lékárničku, ve které by neměly chybět náplasti, gel na dezinfekci rukou, repelent a léky proti průjmu, bolesti a nachlazení.
 • V Brazílii můžete na většině míst úplně bez starostí konzumovat veškeré jídlo a pití včetně ovoce, zeleniny i kohoutkové vody.
 • Nezapomeňte na dobré cestovní pojištění.

Brazílie bezpečnost a praktické rady

Bezpečnostní situace se sice v Brazílii stále zlepšuje, ale pořád není na ideální úrovni. Proto je potřeba podniknout veškeré kroky ke snížení rizika, které hrozí hlavně v podobě krádeží a přepadení.

 • Pořiďte si kopie pasu, letenek a dalších dokladů a originály raději nechte v hotelovém trezoru.
 • Mějte u sebe vždy jen takovou hotovost, kterou potřebujete, ideálně v malých bankovkách. Uschovejte je v taštičkách a páscích, které lze ukrýt pod oblečení.Nenoste výrazné draze vypadající šperky. Dávejte si pozor na fotoaparáty a kamery, i ve chvíli, kdy je používáte.
 • Za žádných okolností nenechávejte svá zavazadla bez dozoru a to ani na recepci v hotelu.
 • Informujte svou rodinu či známé o plánované trase, hotelech, kde budete bydlet a přesunech po zemi. Raději se přidejte do dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí – DROZD.

Bezpečnost v Rio de Janeiru

 • Vyhýbejte se slumům a chudinským čtvrtím (favel) a nejezděte tam ani s organizovaným zájezdem. Stejně tak se vyvaruje pěšímu procházení tunelů mezi jednotlivými čtvrtěmi.
 • Ve městě a na pláži se držte ve své skupině, a pokud cestujete sami, pohybujte se s davem. V noci se přesouvejte výhradně oficiálním taxi.
 • Mějte na paměti, že k přepadením dochází i během dne a útočníci jsou často ozbrojeni.
 • Pokud máte pocit, že vás někdo sleduje, zamiřte okamžitě mezi lidi, do obchodu nebo hotelové recepce a požádejte o pomoc. Zvláště ženy by měly být obezřetné dvojnásob.
 • V případě, že jste přepadeni, nebraňte se a dejte útočníkům vše, co chtějí. Ve většině případů jde o peníze, cennosti a elektroniku. Nesnažte se utéct, útočníci často operují ve skupinách, a nenechte se zmást nízkým věkem pachatele. Krádež pasu okamžitě nahlaste na policii.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce