Curacao – měna a ceny na ostrově

Curacao – měna a ceny na ostrově

Pojďte se seznámit s místní měnou, možnostmi platby kartou i výběrem z bankomatu. Prozradíme vám, jak je to s cenami a kde nejlépe ušetřit.

Při výletu na Curacao si můžete vybrat, jakou měnu budete používat. Akceptovaný je americký dolar i gulden Nizozemských Antil. Pojďte se o této měně dozvědět víc, a také zjistit, jaký mají měny kurz, jak je rozměnit, jak je to s platbou kartou nebo s výběrem z bankomatu. Každého, kdo cestuje na Curacao, určitě bude také zajímat, jak je to s cenami.

Měna na Curacau

  • Curacao má dvě oficiální měny – americký dolar a Gulden Nizozemských Antil
  • Speciální místní měna gulden je postupně nahrazována dolarem, zatím však stále platí a je aktivně používána
  • ISO Guldenu Nizozemských Antil je ANG a amerického dolaru USD
  • Měny jsou na sebe pevně navázány v poměru 1 USD = 1,79 ANG
  • Svůj kurz měna Guldenu Nizozemských Antil tak drží kolem 0,5 Euro
  • Dílčí jednotkou obou měn je cent a jedná se o setinové dělení
  • Bankovky Guldenu Nizozemských Antil mají hodnoty 10, 25, 50 a 100 guldenů, méně časté jsou pak 5 a 250 guldenů, americký dolar má klasicky bankovky 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů
  • Mince Guldenu Nizozemských Antil mají hodnoty 1, 5, 10, 25 a 50 centů, 1, 1 a půl a 5 guldenů, mince amerického dolaru zde obvykle nejsou používány

Možnosti směny

Když cestujete do zahraničí do exotické destinace, obvykle jednou z prvních otázek bývá, jaká měna se zde používá. V našem případě máte na výběr dokonce ze dvou – guldenu Nizozemských Antil a amerického dolaru. Je jen na vás, kterou budete chtít používat. Akceptovány jsou obě. Nicméně je pro Curacao měna guldenu používána častěji, co se týká menších obchodů. Například na tržišti vám za dolary vrátí guldeny, pokud si neřeknete, že chcete vrátit peníze opět v dolarech. Také benzínky přijímají jen místní měnu.

Nemusíte se však bát, máte u nich možnost si rozměnit nebo vybrat hotovost. V malých obchodech, na tržištích či třeba v plážových barech nemusejí mít nazpět za velké bankovky. Naopak ve velkém supermarketu, v některých restauracích a v hotelích nemají problém ani s přijímáním eur. Příležitostí, jak vyměnit peníze máte na Curacau velké množství. Lze využít služby na letišti i směnárny ve městech.

Výběr z bankomatu

Kvůli úspoře nezáleží na tom, zda budete platit guldeny nebo dolary. Curacao kurz obou měn drží v rovnováze a hodnota guldenu je závislá na hodnotě dolaru. Na místech jako benziny, kde není americký dolar akceptovaný, stojí vždy bankomaty pro možnost výběru. Ty vám vydají měnu dle vaší volby. Najdete je i na letišti a v hustěji obydlených a turisticky aktivních zónách. Stačí, když budete hledat nápisy „Bankomatiko” nebo „Geldautomaat”. Předem si u své banky ověřte, zda máte výběr z bankomatu v zahraničí povolený a jak je zpoplatněný.

Platba kartou

Stejně jako výběr z bankomatu je snadno dostupný, tak i platba kartou není na Curacau žádný problém. Akceptované jsou různé platební karty a platební terminály mají nejen v supermarketech a větších restauracích, ale také v běžných obchodech, kde byste možná v České republice tyto přístroje nečekali. Navzdory tomu u sebe vždy nějakou hotovost mějte pro případ, že byste naléhavě potřebovali například zaplatit dopravu nebo kdybyste si něco chtěli koupit na tržnici či v plážovém baru, kde karty nemusejí přijímat.

Ceny na Curacau

Dovolená v této destinaci není nejlevnější záležitostí, co se týká plateb na místě. V porovnání s Českou republikou má Curacao ceny značně vyšší, než na co jsme zvyklí. Za minimální denní náklady počítejte 1 000 Kč na osobu, a pokud se nechcete uskromňovat úplně do extrému a chcete si dovolenou užít, může to být až několikanásobek. Všechna zařízení od hotelů až po restaurace (kromě taxíků) mají spropitné v ceně, tudíž ho již není třeba dávat.

  • Ubytování: Jednou z nejdražších položek je právě hotel. Ceny ubytování jsou všeobecně vysoké, ale také se značně liší místo od místa. Nejnákladnější hotely najdete poblíž hlavních turistických letovisek. Noc v příjemném hotelu s plnou penzí i s pronájmem dopravního prostředku vás vyjde od 5 500 Kč, samotné ubytování pak o polovinu levněji. Můžete však sehnat i skromnější nocleh za 1 000 Kč v takzvaných „landhuisen“ – bývalá holandská plantážnická sídla přeměněna na pohodlné penziony, které jsou nejlevnější.
  • Doprava: Při cestování po ostrově vás vyjde nejlaciněji využívání hromadné dopravy. Autobusem se dostanete na severní část ostrova od 1,5 do 3 guldenů. Další možností je pronájem automobilu nebo skútru. Naopak cestování taxíkem patří na Curacau mezi nejdražší způsob přepravy.
  • Jídlo a potraviny: Další položkou, u níž vás možná překvapí cena, je právě strava. V porovnání s Českou republikou má Curacao ceny potravin vyšší a to i v případě, že nakupujte v menších obchodech jako místní obyvatelé. Přesto však ušetříte, když budete navštěvovat právě tam, popřípadě ve stáncích, které nabízejí rozmanité pochoutky, nebo tržnici a budete si sami vařit. Stravování v restauracích je dražší, ale také záleží na jejich typu. V některých se najíte už od 150 korun a v restauraci střední kategorie se dva lidé najedí za zhruba 1 000 korun. Za půllitr točeného piva zaplatíte zhruba 50 Kč a za běžné potraviny zaplatíte v průměru o třetinu více než v České republice.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce