Jordánsko od 20 092 Kč
Zobrazit zájezdy

Jaká měna je v Jordánsku a jaký má kurz jordánský dinár

Jaká měna je v Jordánsku a jaký má kurz jordánský dinár

Chystáte se na dovolenou mezi beduíny a antické památky a zajímá vás, jaká měna v Jordánsku platí a kolik v pouštní zemi co stojí? Poradíme vám, jak vyměnit peníze, na kolik vyjde stravování a ubytování a další užitečné tipy.

Jordánsko měna

  • oficiální měna v Jordánsku je jordánský dinár, jehož mezinárodní název je JOD
  • dílčí jednotky dináru jsou 10 dirhamů, 100 piastrů (qirshů) a 1000 fils
  • aktuální kurz jordánského dináru se pohybuje kolem 32 Kč za 1 JOD a měna je pevně navázána na americký dolar
  • v oběhu jsou mince v hodnotě 0,5, 1, 2, 2,5, 5, 10 a 20 piastrů, 0,25, 0,5 a 1dinár, bankovky mají hodnotu 1, 5, 10, 20 a 50 dinárů, platí zde staré i nové řady mincí a vyznat se v nich je trochu složitější, nicméně všechny jsou kromě arabštiny označené i anglicky

Výměna dinárů

Jordánské rupie v České republice nesměníte. Standardně si lidé vymění v ČR koruny za dolary (lze směnit i eura, ale dolary jsou častější) a ty pak v Jordánsku smění ve směnárně nebo bance za dináry. Směnárny najdete na letišti, na hraničních přechodech a v hotelích, kde je také ale nejméně výhodný kurz. Nejlepší řešení je vybrat si nebo směnit při příjezdu do země jen nezbytnou hotovost a peníze si vyměnit až ve větších městech.

Platba kartou

Bezhotovostně zaplatíte pouze ve velkých obchodech a lepších hotelích. Všude jinde u sebe musíte mít hotovost.

Výběr z bankomatu

Další možností je vybrat si peníze z českého účtu v bankomatech, které najdete ve všech větších městech. Koruny se přepočtou podle aktuálního kurzu, ale před odjezdem si zjistěte, jaký poplatek si za výběr v cizině účtuje vaše banka. Nevýhodou výběru z místních automatů je, že mají často limit na velmi nízkých částkách a k tomu zaplatíte vysoké poplatky.

Jordánsko ceny

Ceny V Jordánsku jsou ve srovnání s Českou republikou poměrně vysoké a často i přesahují částky, které za adekvátní služby nebo zboží zaplatíte v západní Evropě. Zvláště všechny turistické atrakce a služby jsou hodně drahé. Cenově dostupné jsou pouze potraviny a veřejná doprava.

Pokud se budete stravovat v restauracích pro místní obyvatele nebo v pouličních stáncích, vyjde to také relativně dobře. Dejte si pozor na to, že v restauracích a hotelích jsou ceny často uváděny bez daně a spropitného, které dohromady tvoří zhruba 25 % ceny.

V Jordánsku se téměř nesmlouvá a o ceně můžete debatovat jen s průvodci, řidiči vámi pronajatých aut a s prodejci suvenýrů. Za každou prokázanou službu, jako je typické pozvání na čaj od místních, se očekává drobná finanční odměna. Výjimkou nejsou ani dvojí ceny pro turisty a místní.

  • Doprava: Po Jordánsku se lze velmi dobře pohybovat autem nebo autobusem. Dobrý poměr ceny, možnosti zajet, kam chcete, a ušetřeného času představuje pronájem osobního auta. Půjčoven je v Jordánsku celá řada v různých kvalitách nabízených služeb a najdete je hlavně ve větších městech. Ty mezinárodní jsou poměrně drahé a soukromí pronajímatelé zase půjčují auta v nepříliš dobrém stavu. Nezapomeňte si nechat udělat před odjezdem mezinárodní řidičský průkaz a počítejte s tím, že i když se zde smí řídit od 18 let, v půjčovnách často auto nepůjčí lidem pod 21 roků.
    Rozhodně nepodceňujte dobré pojištění. Podívejte se na aktuální cenu nafty a aktuální cenu benzinu. Autobusy jsou cenově velmi dostupné, ale jezdí bez pevných jízdních řádů a na jejich trasu se musíte zeptat místních. O něco dražší jsou soukromé autobusy, tzv. servíse. Na delších trasách jezdí luxusní dálkové autobusy určené především turistům.
  • Ceny ubytování: Jordánsko nabízí širokou škálu možností ubytování a cenové rozpětí je hodně veliké. Skromní cestovatelé si vystačí s lůžkem ve společném pokoji v hostelu od 250 Kč. Cena dvoulůžkového pokoje v hotelu střední kvality začíná přibližně na 1200 Kč. S počtem hvězdiček se cena zvyšuje a za luxusní ubytování s pěti hvězdami zaplatíte i kolem 3000 Kč. Ceny ubytování se odvíjí i od konkrétního místa a jsou vždy vyšší v turisticky frekventovaných lokalitách.
  • Ceny jídla: Nejlevněji se najíte v malých lokálních restauracích a jídelnách, kde se stravují místní. Ceny začínají na 30 až 60 Kč. Nadnárodní řetězce fast foodů nabízí menu od 160 Kč. V restauraci střední kategorie se dva lidé naobědvají za 600 až 1500 Kč. Místní pivo stojí kolem 130 Kč, za kávu dáte přibližně 50 Kč. Téměř všude se očekává spropitné a vždy se ujistěte, zda už nebylo předem započítáno do celkové částky.
  • Ceny potravin: Ceny potravin v Jordánsku jsou stejné nebo lehce vyšší než v ČR. Za litr mléka zaplatíte 36 Kč, za bochník chleba asi 10 Kč, za kilo pomerančů 30 Kč. Kilo kuřecích prsou stojí přibližně 140 Kč. Cigarety jsou srovnatelné nebo i levnější než u nás a za krabičku Marlboro dáte zhruba 80 Kč. Alkohol je naopak výrazně dražší.
  • Suvenýry: Mezi typické suvenýry patří tradiční šály, ručně malovaná keramika, čokoláda, sladkosti a koření nebo produkty z Mrtvého moře. Ceny hodně záleží na tom, jestli je pořídíte od pouličního prodejce nebo v luxusním obchodě pro turisty. U pouličních prodejců můžete zkusit smlouvat.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce