Jordánsko od 18 716 Kč
Zobrazit zájezdy

Jaká měna je v Jordánsku a jaký má kurz jordánský dinár

Jaká měna je v Jordánsku a jaký má kurz jordánský dinár

Chystáte se na dovolenou mezi beduíny a antické památky a zajímá vás, jaká měna v Jordánsku platí a kolik v pouštní zemi co stojí? Poradíme vám, jak vyměnit peníze, na kolik vyjde stravování a ubytování a další užitečné tipy.

Jordánsko měna

 • oficiální měna v Jordánsku je jordánský dinár, jehož mezinárodní název je JOD
 • dílčí jednotky dináru jsou 10 dirhamů, 100 piastrů (qirshů) a 1000 fils
 • aktuální kurz jordánského dináru se pohybuje kolem 32 Kč za 1 JOD a měna je pevně navázána na americký dolar
 • v oběhu jsou mince v hodnotě 0,5, 1, 2, 2,5, 5, 10 a 20 piastrů, 0,25, 0,5 a 1dinár, bankovky mají hodnotu 1, 5, 10, 20 a 50 dinárů, platí zde staré i nové řady mincí a vyznat se v nich je trochu složitější, nicméně všechny jsou kromě arabštiny označené i anglicky

Výměna dinárů

Jordánské rupie v České republice nesměníte. Standardně si lidé vymění v ČR koruny za dolary (lze směnit i eura, ale dolary jsou častější) a ty pak v Jordánsku smění ve směnárně nebo bance za dináry. Směnárny najdete na letišti, na hraničních přechodech a v hotelích, kde je také ale nejméně výhodný kurz. Nejlepší řešení je vybrat si nebo směnit při příjezdu do země jen nezbytnou hotovost a peníze si vyměnit až ve větších městech.

Platba kartou

Bezhotovostně zaplatíte pouze ve velkých obchodech a lepších hotelích. Všude jinde u sebe musíte mít hotovost.

Výběr z bankomatu

Další možností je vybrat si peníze z českého účtu v bankomatech, které najdete ve všech větších městech. Koruny se přepočtou podle aktuálního kurzu, ale před odjezdem si zjistěte, jaký poplatek si za výběr v cizině účtuje vaše banka. Nevýhodou výběru z místních automatů je, že mají často limit na velmi nízkých částkách a k tomu zaplatíte vysoké poplatky.

Jordánsko ceny

Ceny V Jordánsku jsou ve srovnání s Českou republikou poměrně vysoké a často i přesahují částky, které za adekvátní služby nebo zboží zaplatíte v západní Evropě. Zvláště všechny turistické atrakce a služby jsou hodně drahé. Cenově dostupné jsou pouze potraviny a veřejná doprava.

Pokud se budete stravovat v restauracích pro místní obyvatele nebo v pouličních stáncích, vyjde to také relativně dobře. Dejte si pozor na to, že v restauracích a hotelích jsou ceny často uváděny bez daně a spropitného, které dohromady tvoří zhruba 25 % ceny.

V Jordánsku se téměř nesmlouvá a o ceně můžete debatovat jen s průvodci, řidiči vámi pronajatých aut a s prodejci suvenýrů. Za každou prokázanou službu, jako je typické pozvání na čaj od místních, se očekává drobná finanční odměna. Výjimkou nejsou ani dvojí ceny pro turisty a místní.

 • Doprava: Po Jordánsku se lze velmi dobře pohybovat autem nebo autobusem. Dobrý poměr ceny, možnosti zajet, kam chcete, a ušetřeného času představuje pronájem osobního auta. Půjčoven je v Jordánsku celá řada v různých kvalitách nabízených služeb a najdete je hlavně ve větších městech. Ty mezinárodní jsou poměrně drahé a soukromí pronajímatelé zase půjčují auta v nepříliš dobrém stavu. Nezapomeňte si nechat udělat před odjezdem mezinárodní řidičský průkaz a počítejte s tím, že i když se zde smí řídit od 18 let, v půjčovnách často auto nepůjčí lidem pod 21 roků.
  Rozhodně nepodceňujte dobré pojištění. Podívejte se na aktuální cenu nafty a aktuální cenu benzinu. Autobusy jsou cenově velmi dostupné, ale jezdí bez pevných jízdních řádů a na jejich trasu se musíte zeptat místních. O něco dražší jsou soukromé autobusy, tzv. servíse. Na delších trasách jezdí luxusní dálkové autobusy určené především turistům.
 • Ceny ubytování: Jordánsko nabízí širokou škálu možností ubytování a cenové rozpětí je hodně veliké. Skromní cestovatelé si vystačí s lůžkem ve společném pokoji v hostelu od 250 Kč. Cena dvoulůžkového pokoje v hotelu střední kvality začíná přibližně na 1200 Kč. S počtem hvězdiček se cena zvyšuje a za luxusní ubytování s pěti hvězdami zaplatíte i kolem 3000 Kč. Ceny ubytování se odvíjí i od konkrétního místa a jsou vždy vyšší v turisticky frekventovaných lokalitách.
 • Ceny jídla: Nejlevněji se najíte v malých lokálních restauracích a jídelnách, kde se stravují místní. Ceny začínají na 30 až 60 Kč. Nadnárodní řetězce fast foodů nabízí menu od 160 Kč. V restauraci střední kategorie se dva lidé naobědvají za 600 až 1500 Kč. Místní pivo stojí kolem 130 Kč, za kávu dáte přibližně 50 Kč. Téměř všude se očekává spropitné a vždy se ujistěte, zda už nebylo předem započítáno do celkové částky.
 • Ceny potravin: Ceny potravin v Jordánsku jsou stejné nebo lehce vyšší než v ČR. Za litr mléka zaplatíte 36 Kč, za bochník chleba asi 10 Kč, za kilo pomerančů 30 Kč. Kilo kuřecích prsou stojí přibližně 140 Kč. Cigarety jsou srovnatelné nebo i levnější než u nás a za krabičku Marlboro dáte zhruba 80 Kč. Alkohol je naopak výrazně dražší.
 • Suvenýry: Mezi typické suvenýry patří tradiční šály, ručně malovaná keramika, čokoláda, sladkosti a koření nebo produkty z Mrtvého moře. Ceny hodně záleží na tom, jestli je pořídíte od pouličního prodejce nebo v luxusním obchodě pro turisty. U pouličních prodejců můžete zkusit smlouvat.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Nevybrali jste si?

Podívejte se na

Další akční nabídky

Nebo si nastavte hlídač akcí, výhodné nabídky Vám neuniknou

Hlídač akcí

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce