Jordánsko od 18 716 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity v Jordánsku – blahodárné Mrtvé moře a pouště

Tipy na aktivity v Jordánsku – blahodárné Mrtvé moře a pouště

V Jordánsku se nachází celá řada historických památek, které připomínají starobylé kultury. Jordánci jsou potomci beduínů, což se na jejich kultuře projevuje dodnes. Objevte krásu pouštního království. Čtěte tipy na aktivity v Jordánsku.

Parky a rezervace

Přírodní krásy Jordánska jsou pro turisty vedle archeologických nalezišť a historických památek jedním z největších lákadel. Asi nejznámější je památka UNESCO skalní město Petra. Mezi chráněné krajinné oblasti patří poušť Wadi Rum, přírodní rezervace Dana (vstup možný pouze s průvodcem), korálové útesy u přístavního města Akaba, oázy Azraq a Shamwari nebo kaňony Wabi Mujib. Velké oblibě se samozřejmě těší také Mrtvé moře. 

Treking

Hornatá jordánská krajina a řada národních parků a rezervací jsou jako stvořené k trekingu. Mezi nejoblíbenější oblasti patří rezervace Dana, Wadi Rum, oblast skalního města Petra. Velké oblibě se těší čtyřdenní túra z Petry do Dany. Pokud máte s treky zkušenosti, můžete vyrazit na cestu sami.

Mějte s sebou vždy dostatečné množství vody a telefon s navigací a ideálně místní SIM kartou. Mějte na paměti, že nic podobného jako horská služba v Jordánsku není. V případě, že si na výšlap po vlastní ose netroufnete, ve městech najdete řadu agentur, které pro vás celý výlet zajistí i s průvodcem a vybavením.

Horolezectví

Pískovce a skalní věže v pouštní oblasti Wadi Rum jsou oblíbeným cílem horolezců, protože jsou zde cesty všech myslitelných náročností. Odměnou vám pak bude rozhled po impozantní krajině. Podobně jako u trekingu můžete vyrazit sami, najmout si zkušeného beduína, který oblast dokonale zná, nebo vyrazit s organizovanou skupinou. Pořádají se sem i výpravy s přespáním v poušti, jízdou na velbloudu nebo džípem.

Pláže

Jordánské pobřeží má necelých třicet kilometrů a najdete tu dva typy pláží – veřejné a soukromé, které patří k hotelům a jsou placené. Většina pláží se nachází ve městě Akaba a v oblasti na jih od něj. Z města se na ně dostanete autobusem. Veřejné pláže navštěvují místní obyvatelé, a i když zde koupání v bikinách není zakázané, může vzbuzovat nepříjemnou pozornost.

Vyplatí se proto si sebou zabalit méně odhalující plavky nebo rovnou tričko a legíny, kraťasy nebo sukni. Na placených hotelových plážích jsou téměř výhradně jen turisté a s oděvem zde problém mít nebudete.

Potápění a šnorchlování

Čisté a klidné vody rudého moře poskytují naprosto optimální podmínky pro potápění ašnorchlování. Vyhledávaným místem je chráněná rezervace Marine park v Akabě, kde se nachází korálový útes. Pod hladinou zde můžete pozorovat živý mořský život nebo třeba potopený tank. Podmínky jsou tu uzpůsobené pro začátečníky i pokročilé, a pokud si na potápění netroufnete, můžete zkusit projížďku lodí s proskleným dnem.

Nakupování

Ve městech, jako je Ammán, najdete velké obchodní domy, jaké znáte z Evropy, turistické obchody se suvenýry i malé soukromé obchůdky. V Jordánsku překvapivě není příliš velké množství bazarů a trhů, i když zde často narazíte na pouliční prodavače, hlavně v okolí turistických atrakcí. To jsou také jediní lidé, s nimiž můžete smlouvat. Všude jinde jsou ceny pevně dané.

Vzhledem k tomu, že se jedná o muslimskou zemi, zde běžně na pultech nenajdete alkohol a vepřové maso. Připravte se také na to, že mimo města najdete v obchodech jen omezený sortiment i co se potravin týče. Mezi tradiční suvenýry patří produkty od Mrtvého moře, rukodělné výrobky beduínů, koberce, rohože a ručně malovaná keramika.

Festivaly

Největším festivalem v Jordánsku je kulturní festival v Jerashi s řadou hudebních, divadelních a tanečních akcí a bohatou výzdobou města, který se koná v létě. Festival tradičního umění, kde se dají pořídit výrobky a umění beduínů, probíhá v únoru v Akabě. Po celý rok probíhá celá řada dalších festivalů a jejich aktuální přehled lze najít v místním tisku.

Rodinné aktivity

Jordánsko příliš zvláštních aktivit pro rodiny s dětmi nenabízí, naopak v letních měsících může být pro děti horké počasí velmi nepříjemné. V Ammánu najdete dětské muzeum a aquapark. Mezi rodinné aktivity lze zařadit koupání v moři nebo jízda na velbloudech.

Gastronomie

Jordánská kuchyně je typickým zástupcem blízkovýchodní gastronomie. Běžně tu narazíte na falafel, hummus, kebab a pity nebo chlebové placky. Základními surovinami je jehněčí a kuřecí maso, cizrna a luštěniny obecně, čerstvá i nakládaná zelenina, hustý bílý jogurt a samozřejmě rýže.

Oblíbeným druhem podávání pokrmů jsou takzvané mezze, tedy jakási variace předkrmů pro více osob. Tradičním beduínským pokrmem je mansaf, který se skládá z dušeného jehněčího masa, jogurtové omáčky a rýže. K jídlu se nejčastěji podává čaj v nejrůznějších variantách a příchutích. V zemi se ctí ramadán, během něhož není povoleno jíst a pít veřejně na ulicích.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Nevybrali jste si?

Podívejte se na

Další akční nabídky

Nebo si nastavte hlídač akcí, výhodné nabídky Vám neuniknou

Hlídač akcí

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce