Jordánsko od 12 888 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity v Jordánsku – blahodárné Mrtvé moře a pouště

Tipy na aktivity v Jordánsku – blahodárné Mrtvé moře a pouště

V Jordánsku se nachází celá řada historických památek, které připomínají starobylé kultury. Jordánci jsou potomci beduínů, což se na jejich kultuře projevuje dodnes. Objevte krásu pouštního království. Čtěte tipy na aktivity v Jordánsku.

Parky a rezervace

Přírodní krásy Jordánska jsou pro turisty vedle archeologických nalezišť a historických památek jedním z největších lákadel. Asi nejznámější je památka UNESCO skalní město Petra. Mezi chráněné krajinné oblasti patří poušť Wadi Rum, přírodní rezervace Dana (vstup možný pouze s průvodcem), korálové útesy u přístavního města Akaba, oázy Azraq a Shamwari nebo kaňony Wabi Mujib. Velké oblibě se samozřejmě těší také Mrtvé moře. 

Treking

Hornatá jordánská krajina a řada národních parků a rezervací jsou jako stvořené k trekingu. Mezi nejoblíbenější oblasti patří rezervace Dana, Wadi Rum, oblast skalního města Petra. Velké oblibě se těší čtyřdenní túra z Petry do Dany. Pokud máte s treky zkušenosti, můžete vyrazit na cestu sami.

Mějte s sebou vždy dostatečné množství vody a telefon s navigací a ideálně místní SIM kartou. Mějte na paměti, že nic podobného jako horská služba v Jordánsku není. V případě, že si na výšlap po vlastní ose netroufnete, ve městech najdete řadu agentur, které pro vás celý výlet zajistí i s průvodcem a vybavením.

Horolezectví

Pískovce a skalní věže v pouštní oblasti Wadi Rum jsou oblíbeným cílem horolezců, protože jsou zde cesty všech myslitelných náročností. Odměnou vám pak bude rozhled po impozantní krajině. Podobně jako u trekingu můžete vyrazit sami, najmout si zkušeného beduína, který oblast dokonale zná, nebo vyrazit s organizovanou skupinou. Pořádají se sem i výpravy s přespáním v poušti, jízdou na velbloudu nebo džípem.

Pláže

Jordánské pobřeží má necelých třicet kilometrů a najdete tu dva typy pláží – veřejné a soukromé, které patří k hotelům a jsou placené. Většina pláží se nachází ve městě Akaba a v oblasti na jih od něj. Z města se na ně dostanete autobusem. Veřejné pláže navštěvují místní obyvatelé, a i když zde koupání v bikinách není zakázané, může vzbuzovat nepříjemnou pozornost.

Vyplatí se proto si sebou zabalit méně odhalující plavky nebo rovnou tričko a legíny, kraťasy nebo sukni. Na placených hotelových plážích jsou téměř výhradně jen turisté a s oděvem zde problém mít nebudete.

Potápění a šnorchlování

Čisté a klidné vody rudého moře poskytují naprosto optimální podmínky pro potápění ašnorchlování. Vyhledávaným místem je chráněná rezervace Marine park v Akabě, kde se nachází korálový útes. Pod hladinou zde můžete pozorovat živý mořský život nebo třeba potopený tank. Podmínky jsou tu uzpůsobené pro začátečníky i pokročilé, a pokud si na potápění netroufnete, můžete zkusit projížďku lodí s proskleným dnem.

Nakupování

Ve městech, jako je Ammán, najdete velké obchodní domy, jaké znáte z Evropy, turistické obchody se suvenýry i malé soukromé obchůdky. V Jordánsku překvapivě není příliš velké množství bazarů a trhů, i když zde často narazíte na pouliční prodavače, hlavně v okolí turistických atrakcí. To jsou také jediní lidé, s nimiž můžete smlouvat. Všude jinde jsou ceny pevně dané.

Vzhledem k tomu, že se jedná o muslimskou zemi, zde běžně na pultech nenajdete alkohol a vepřové maso. Připravte se také na to, že mimo města najdete v obchodech jen omezený sortiment i co se potravin týče. Mezi tradiční suvenýry patří produkty od Mrtvého moře, rukodělné výrobky beduínů, koberce, rohože a ručně malovaná keramika.

Festivaly

Největším festivalem v Jordánsku je kulturní festival v Jerashi s řadou hudebních, divadelních a tanečních akcí a bohatou výzdobou města, který se koná v létě. Festival tradičního umění, kde se dají pořídit výrobky a umění beduínů, probíhá v únoru v Akabě. Po celý rok probíhá celá řada dalších festivalů a jejich aktuální přehled lze najít v místním tisku.

Rodinné aktivity

Jordánsko příliš zvláštních aktivit pro rodiny s dětmi nenabízí, naopak v letních měsících může být pro děti horké počasí velmi nepříjemné. V Ammánu najdete dětské muzeum a aquapark. Mezi rodinné aktivity lze zařadit koupání v moři nebo jízda na velbloudech.

Gastronomie

Jordánská kuchyně je typickým zástupcem blízkovýchodní gastronomie. Běžně tu narazíte na falafel, hummus, kebab a pity nebo chlebové placky. Základními surovinami je jehněčí a kuřecí maso, cizrna a luštěniny obecně, čerstvá i nakládaná zelenina, hustý bílý jogurt a samozřejmě rýže.

Oblíbeným druhem podávání pokrmů jsou takzvané mezze, tedy jakási variace předkrmů pro více osob. Tradičním beduínským pokrmem je mansaf, který se skládá z dušeného jehněčího masa, jogurtové omáčky a rýže. K jídlu se nejčastěji podává čaj v nejrůznějších variantách a příchutích. V zemi se ctí ramadán, během něhož není povoleno jíst a pít veřejně na ulicích.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce