Jordánsko od 19 649 Kč
Zobrazit zájezdy

Bezpečnost a očkování do Jordánska – praktické rady

Bezpečnost a očkování do Jordánska – praktické rady

I přes komplikovanou situaci na Blízkém východě je Jordánsko považováno za relativně bezpečnou zemi. V Jordánsku nemusíte mít žádné povinné očkování, ale doporučuje se cestovatelské minimum. Také hygiena je tu na dobré úrovni, i když se samozřejmě vyplatí dodržovat základní hygienické návyky.

Povinné očkování do Jordánska

Pokud nevíte, jestli je nutné očkování v Jordánsku, odpověď zní ne. Vždycky je ale dobré se chránit doporučenými vakcínami a mít s sebou očkovací průkaz (není to ale povinnost). Doporučené jsou vakcíny proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Zkontrolujte si, zda máte platné očkování proti tetanu (přeočkovává se po 15 letech). Vzteklina se v Jordánsku sice vyskytuje, ale pokud se budete vyhýbat kontaktu s volně pobíhajícími zvířaty, žádné nebezpečí vám nehrozí.

V Jordánsku tak můžete pobývat bez preventivního očkování, ale doporučuje se být naočkovaný základními cestovatelskými vakcínami, které vám mohou ušetřit spoustu problémů a starostí. Úroveň lékařské péče je zde poměrně obstojná, ale poměrně drahá a ne vždy je zde možné platit kartou. Návštěvu lékaře nebo nemocnice si musíte na místě zaplatit sami, často ještě před ošetřením a po návratu do ČR řešit proplacení nákladů u zdravotní pojišťovny nebo poskytovatele cestovního pojištění.

Hygiena a lékařská péče

  • Jako obvykle se vyplatí mít vybavenou cestovní lékárničku, ve které by neměly chybět náplasti, gel na dezinfekci rukou, repelent a léky proti průjmu, bolesti a nachlazení. Léky uchovejte v originálním obalu.
  • Voda v Jordánsku by měla být nezávadná, ale doporučuje se pít vodu balenou, syrové ovoce a zeleninu omýt nebo oloupat a dávat si pozor na konzumaci ledu a zmrzliny.
  • Nezapomeňte na dobré cestovní pojištění.

Bezpečnost v Jordánsku a praktické rady

Jordánsko je poměrně bezpečná země, vstupy do památek a atrakcí a lepších hotelů jsou vybaveny bezpečnostními rámy a na silnicích se pohybují vojenské kontroly. Pouze v turisticky exponovaných místech si dejte pozor na kapesní krádeže a vyhněte se oblastem u hranic se Sýrií a Irákem. Vzhledem k tomu, že se situace často mění, zjistěte si před odjezdem aktuální informace.

Myslete na to, že jste v muslimské zemi. Nepřijatelné jsou kraťasy a sukně nad kolena, odhalené paže, ramena a velké výstřihy, zvláště u žen. Výjimkou jsou pláže, kde můžete být bez problémů v plavkách. Nevhodné jsou také projevy intimity. Homosexualita je v Jordánsku legální, ale společensky není uznávána. Ženy by neměly cestovat samy a považuje se za neslušnost, pokud žena sedí vedle cizího muže. Ve městech je situace uvolněnější než na venkově.

Nepříjemnostem se dá předejít, pokud budete dodržovat několik základních pravidel.

  • Pořiďte si kopie pasu, letenek a dalších dokladů a originály raději nechte v hotelovém trezoru.
  • Mějte u sebe vždy jen takovou hotovost, kterou potřebujete, ideálně v malých bankovkách. Uschovejte je v taštičkách a páscích, které lze ukrýt pod oblečení.
  • Nenoste výrazné draze vypadající šperky. Dávejte si pozor na fotoaparáty a kamery, i ve chvíli, kdy je používáte.

Za žádných okolností nenechávejte svá zavazadla bez dozoru a to ani na recepci v hotelu. Raději se přidejte do dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí – DROZD.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce