Jordánsko od 18 716 Kč
Zobrazit zájezdy

Bezpečnost a očkování do Jordánska – praktické rady

Bezpečnost a očkování do Jordánska – praktické rady

I přes komplikovanou situaci na Blízkém východě je Jordánsko považováno za relativně bezpečnou zemi. V Jordánsku nemusíte mít žádné povinné očkování, ale doporučuje se cestovatelské minimum. Také hygiena je tu na dobré úrovni, i když se samozřejmě vyplatí dodržovat základní hygienické návyky.

Povinné očkování do Jordánska

Pokud nevíte, jestli je nutné očkování v Jordánsku, odpověď zní ne. Vždycky je ale dobré se chránit doporučenými vakcínami a mít s sebou očkovací průkaz (není to ale povinnost). Doporučené jsou vakcíny proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Zkontrolujte si, zda máte platné očkování proti tetanu (přeočkovává se po 15 letech). Vzteklina se v Jordánsku sice vyskytuje, ale pokud se budete vyhýbat kontaktu s volně pobíhajícími zvířaty, žádné nebezpečí vám nehrozí.

V Jordánsku tak můžete pobývat bez preventivního očkování, ale doporučuje se být naočkovaný základními cestovatelskými vakcínami, které vám mohou ušetřit spoustu problémů a starostí. Úroveň lékařské péče je zde poměrně obstojná, ale poměrně drahá a ne vždy je zde možné platit kartou. Návštěvu lékaře nebo nemocnice si musíte na místě zaplatit sami, často ještě před ošetřením a po návratu do ČR řešit proplacení nákladů u zdravotní pojišťovny nebo poskytovatele cestovního pojištění.

Hygiena a lékařská péče

  • Jako obvykle se vyplatí mít vybavenou cestovní lékárničku, ve které by neměly chybět náplasti, gel na dezinfekci rukou, repelent a léky proti průjmu, bolesti a nachlazení. Léky uchovejte v originálním obalu.
  • Voda v Jordánsku by měla být nezávadná, ale doporučuje se pít vodu balenou, syrové ovoce a zeleninu omýt nebo oloupat a dávat si pozor na konzumaci ledu a zmrzliny.
  • Nezapomeňte na dobré cestovní pojištění.

Bezpečnost v Jordánsku a praktické rady

Jordánsko je poměrně bezpečná země, vstupy do památek a atrakcí a lepších hotelů jsou vybaveny bezpečnostními rámy a na silnicích se pohybují vojenské kontroly. Pouze v turisticky exponovaných místech si dejte pozor na kapesní krádeže a vyhněte se oblastem u hranic se Sýrií a Irákem. Vzhledem k tomu, že se situace často mění, zjistěte si před odjezdem aktuální informace.

Myslete na to, že jste v muslimské zemi. Nepřijatelné jsou kraťasy a sukně nad kolena, odhalené paže, ramena a velké výstřihy, zvláště u žen. Výjimkou jsou pláže, kde můžete být bez problémů v plavkách. Nevhodné jsou také projevy intimity. Homosexualita je v Jordánsku legální, ale společensky není uznávána. Ženy by neměly cestovat samy a považuje se za neslušnost, pokud žena sedí vedle cizího muže. Ve městech je situace uvolněnější než na venkově.

Nepříjemnostem se dá předejít, pokud budete dodržovat několik základních pravidel.

  • Pořiďte si kopie pasu, letenek a dalších dokladů a originály raději nechte v hotelovém trezoru.
  • Mějte u sebe vždy jen takovou hotovost, kterou potřebujete, ideálně v malých bankovkách. Uschovejte je v taštičkách a páscích, které lze ukrýt pod oblečení.
  • Nenoste výrazné draze vypadající šperky. Dávejte si pozor na fotoaparáty a kamery, i ve chvíli, kdy je používáte.

Za žádných okolností nenechávejte svá zavazadla bez dozoru a to ani na recepci v hotelu. Raději se přidejte do dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí – DROZD.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Nevybrali jste si?

Podívejte se na

Další akční nabídky

Nebo si nastavte hlídač akcí, výhodné nabídky Vám neuniknou

Hlídač akcí

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce