Kapverdské ostrovy od 16 290 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity na Kapverdských ostrovech – pláže, památky a treky

Tipy na aktivity na Kapverdských ostrovech – pláže, památky a treky

Pokud se chystáte na dovolenou na Kapverdské ostrovy, čtěte dál, vybrali jsme pro vás krásné písčité pláže, zajímavé historické památky, nejlepší místa pro potápění a windsurfing a tipy na treky s překrásnými výhledy.

Pláže

Nejoblíbenější pláž Kapverdských ostrovů, Santa Maria, leží na ostrově Sal v zátoce s jemným pískem a průzračnou klidnou vodou. Teplota vody se během roku pohybuje mezi 21–28 °C. Podél pláže vede promenáda, kde najdete hotely, bary a restaurace.

Poklidná 9 km dlouhá pláž Santa Monica leží na méně rozvinutém jihozápadním pobřeží ostrova Boa Vista. Jemný bílý písek, azurové moře a panenská příroda přímo vyzývají k romantickým procházkám při západu slunce. Na západním pobřeží můžete navštívit téměř liduprázdnou pláž Praia de Chaves s kilometry písečných dun.

Pláž Sao Pedro, ležící na ostrově Sao Vicente, je oblíbená především mezi vyznavači vodních sportů. Jen pár kilometrů severně, u města Mindelo, najdete malou písčitou pláž Laginha s výběrem barů a restaurací.

Potápění

Podvodní svět Kapverd láká potápěče bohatou faunou a flórou, několika vraky, příjemnou teplotou vody a viditelností až 30 m. Mezi korálovými útesy se tu prohání pestrobarevná hejna ryb, delfíni, žraloci a rejnoci. Některá místa jsou díky silným proudům vhodná jen pro zkušené potápěče. Na severu ostrova Sal se nacházejí krásné podvodní jeskyně Palmira a oblíbený ponor The Blue Eye. Zkušení potápěči se mohou vydat k vraku lodi Tchouklassa. Na ostrovech se nachází několik potápěčských center. Cena za ponor je asi 1 200 Kč.

Surfing a windsurfing

Příznivci windsurfingu a kitesurfingu jezdí na ostrovy Sal a Boa Vista z celého světa. Začátečníci se mohou vydat za menšími vlnami na konec pláže Santa Maria. Největší výzvou je pak oblíbená, ale záludná vlna Ponta Preta. Místní centra nabízejí jak lekce tak zapůjčení veškerého vybavení. Nejlepším obdobím pro návštěvu jsou zimní měsíce, především pak leden až březen.

Také surfování se stává stále populárnějším sportem, především na ostrově Sal. Oblíbená místa jsou Monte Leão a Alibaba nebo pláž Santa Maria, která je vhodná pro začátečníky. Cena za soukromou lekci včetně zapůjčení vybavení je asi 1 200 Kč (s velkými slevami při zakoupení více lekcí).

Památky

Hlavní město Praia leží na ostrově Santiago. Mezi zajímavé stavby patří prezidentský palác, nedaleká budova Quartel Jaime Mota, kostel Igreja de Nossa Senhora da Graça nebo maják Farol Dona Maria Pia z roku 1881, který najdete 3,5 km od města. Za nákupy vyrazte na barevný trh Mercado de Sucupira. Pokud vás zajímá historie Kapverd nenechte si ujít návštěvu malého etnografického muzea.

Mindelo je přístavní městečko na severozápadě ostrova São Vicente. Dominantou města je věž Torre de Belém (kopie Lisabonské věže), která leží na pobřeží nedaleko přístavu. Za zmínku stojí také narůžovělý palác Palácio do Povo nebo budova radnice. Pravou místní atmosféru pocítíte na rybím trhu a v budově tržnice Mercado Municipal z roku 1784.

Každoročně se zde koná pompézní několikadenní karneval, který je přehlídkou svůdných tanečnic v pestrobarevných kostýmech, alegorických vozů a bujaré hudby, která rozvíří celé město. Pozor, ubytování je potřeba si zamluvit v dostatečném předstihu, na místě si pak dávejte pozor na přítomné kapsáře.

Maják Morro Nero pocházející z roku 1930, značí nejvýchodnější cíp ostrova Boa Vista a nabízí překrásné výhledy na oceán.

Historické centrum městečka Cidade Velha je na seznamu světového dědictví UNESCO. Původní osada ležící na jihu ostrova Santiago vznikla v roce 1462 a je nejstarším kapverdským osídlením. Kromě starých uliček a budov v centru navštivte také královskou pevnost São Filipe nebo sloup Pelourinho stojící na hlavním náměstí, který připomíná hrůznou historii obchodování s otroky. Nedaleko centra leží také klášter a kostel São Francisco.

Koncentrační tábor Tarrafal na ostrově Santiago sloužil k vyslýchání a popravám politických vězňů během španělské občanské války. Dnes je zde muzeum, vstupné je 25 Kč.

Treky

Nejvyšší vrchol Kapverdských ostrovů je aktivní sopka Pico de Fogo (2 829 m n. m.), ležící na ostrově Fogo. Výstup začíná ve vesničce Cha de Caldeiras, která byla částečně zničena při erupci v roce 1995. Cesta na vrchol vede přes lávová pole a trvá asi 5–6 hodin.

Zajímavá 4,5 km procházka vede měsíční krajinou kolem solného jezera Salinas na ostrově Sal. Voda a bahno, které se nachází na jeho dně mají léčivé účinky a lákají ke koupeli každého, kdo zdejší ostrov navštíví. Dojít můžete také do nedaleké rybářské vesnice Pedra de Lume.

Ostrov Santo Antão se svými zelenými vrcholky a hlubokými údolími je skvělým místem pro treky. Nejoblíbenější z nich vede podél divokého severozápadního pobřeží z městečka Ponta do Sol do vesnice Cha de Igreja. Cesta vede přes útesy, údolí a také krásnou vesnici Fontainhas a trvá asi 6 hodin.

Další populární turistickou destinací je hornatý ostrov São Nicolau. Z nejvyššího vrcholku Monte Gordo (1 312 m) můžete za jasného počasí vidět všechny okolní ostrovy. Cesta trvá asi 3 hodiny a na jejím začátku se platí malé vstupné do parku.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce