Kostarika od 50 189 Kč
Zobrazit zájezdy

Kostarika: očkování, zdravotní rizika a bezpečnost

Kostarika: očkování, zdravotní rizika a bezpečnost

Máte namířeno do Kostariky, ale nevíte, zda je nutné očkování a na co byste si měli dát pozor? Máme pro vás dobrou zprávu. Obejdete se bez povinných vakcín. Rozhodně se vám ale vyplatí podstoupit doporučená očkování.

Povinné očkování:

  • Žádné povinné očkování není.

Doporučená očkování:

  • žloutenka typu A – doporučuje se zejména těm, kteří se hodlají pustit do průzkumu pralesů
  • žloutenka typu B – vyplatí se vám při delším pobytu
  • břišní tyfus – bude se vám hodit v případě, že se chystáte strávit svou dovolenou v odlehlejších částech Kostariky
  • žlutá zimnice – vakcinace je povinná pro cestovatele, kteří přilétají ze země s endemickým výskytem žluté zimnice
  • vzteklina – doporučuje se při pobytu v odlehlých částech země

Zkontrolujte si také platnost všech rutinních očkování, a to hlavně proti tetanu, spalničkám, černému kašli, příušnicím a záškrtu. Nevíte si rady, která očkování podstoupit? Poraďte se odborníkem na cestovní medicínu v očkovacím centru nebo na krajské hygienické stanici.

Zdravotní rizika na Kostarice

Průjem – vzhledem k výskytu břišního tyfu a riziku cestovatelského průjmu dbejte na kvalitu vody. Nejlépe uděláte, pokud budete pít pouze balenou.

Úpal a úžeh– před přímým sluníčkem se chraňte pokrývkou hlavy a krémem s vysokým UV faktorem. Základem je samozřejmě pravidelný pitný režim.

Malárie, virus zika a horečka dengue – v posledních letech se v Kostarice objevilo několik případů těchto onemocnění. Nejvíce nakažených komárů létá v okolí města San José. Proto se na cestu vybavte tropickým repelentem, moskytiérou a oblečením s dlouhými rukávy a nohavicemi. Nic nezkazíte ani preventivními antimalariky.

Bezpečnost v Kostarice

Kriminalita – Kostarika je poměrně bezpečnou zemí. V turistických oblastech však nejsou výjimkou kapesní zloději ani ozbrojená přepadení. Nejvíce zlodějů přitom číhá na tržištích, v přeplněných ulicích a na nádražích. Pokud se chcete vyhnout rizikům, pohybujte se ve větších skupinách, v noci nevycházejte samotní do ulic a neustále si hlídejte své osobní věci a cennosti.

Sopky – sopky v Kostarice jsou všudypřítomné. Některé už jsou vyhaslé, avšak velké množství sopek je stále aktivních. Nemusíte ale mít strach, místní mají velmi dobrý systém monitorování aktivity sopek a v případě jakéhokoliv nebezpeční jejich okolí okamžitě uzavírají.

Jedovatá zvířata – Kostarika je domovem několika druhů smrtelně jedovatých pavouků, hadů a žab. Dávejte si pozor, kam šlapete a při pobytu v pralesích noste dlouhé nohavice a pevnou uzavřenou obuv.

Vodní proudy a vlny – oceán omílající břehy Kostariky je zrádný. Obzvlášť obezřetní buďte před silnými vodními proudy a vysokými vlnami. Do vody nikdy nechoďte sami a v případě zhoršeného počasí nad oceánem se koupání raději vyhněte.

Rozhodli jste se letět do Kostariky bez cestovní kanceláře? Pak neváhejte a raději se zaregistrujte do Dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí (DROZD). Pokud se v zemi dostanete do problémů, pošlou k vám zaměstnanci organizace co nejdříve pomoc.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce