Očkování do Malajsie a bezpečnostní situace

Očkování do Malajsie a bezpečnostní situace

Před cestou do Malajsie nemusíte absolvovat žádná povinná očkování. Některé vakcíny se vám však při delším pobytu budou hodit. Opatrní byste měli být hlavně v deštném pralese a při pobytu na slunci.

Povinné očkování:

  • Žádné povinné očkování není.

Doporučená očkování:

  • žloutenka typu A
  • žloutenka typu B – je vhodná při delším pobytu
  • břišní tyfus – pokud se chystáte do odlehlých oblastí, bude se vám vakcinace hodit
  • vzteklina – vyplatí se v případě, že se chystáte do oblastí s výskytem divokých zvířat
  • žlutá zimnice – očkování je požadované pouze v případě, že přilétáte ze země s endemickým výskytem žluté zimnice

Zkontrolujte si také platnost všech rutinních očkování, a to hlavně proti tetanu, spalničkám, černému kašli, příušnicím a záškrtu. S očkováním vám poradí odborník na cestovní medicínu. Vydat se můžete do nejbližšího očkovacího centra nebo na krajskou hygienickou stanici.

Zdravotní rizika v Malajsii

Cestovatelský průjem – ke střevním potížím můžete přijít velmi snadno. Abyste se jim vyhnuli, pijte pouze balenou vodu a odmítejte veškeré nápoje s ledem i zmrzlinu. Do kufru si přibalte zásobu rostlinného uhlí, které vám v případě potřeby pomůže zažívání zklidnit.

Úpal, úžeh a spáleniny – slunce má v Malajsii velkou sílu. Proto se chraňte pokrývkou hlavy a krémy s vysokým UV faktorem. Kolem poledne raději zůstávejte ve stínu a dodržujte pravidelný pitný režim.

Malárie a horečka dengue – v tropických deštných pralesích narazíte na množství komárů, které mohou přenášet nebezpečné nemoci. Proto se raději dopředu domluvte s odborným lékařem, který vám může preventivně předepsat antimalarika. Nejlepší ochranou jsou však dlouhé nohavice a rukávy, moskytiéra a tropický repelent.

Bezpečnost v Malajsii

Kriminalita – Malajsie je velmi bezpečnou zemí. Přesto si vždy chraňte peníze, doklady i další cennosti a nikdy nenechávejte své osobní věci bez dozoru. Drobná kriminalita ze strany kapsářů hrozí hlavně ve větších městech a v turisticky vytížených oblastech.

Přírodní katastrofy – v období dešťů hrozí potopy. Občas je Malajsie zasažena také zemětřesením. Před cestou raději sledujte aktuální stav v zemi a na možná rizika se předem připravte.

Terorismus – na východním pobřeží ostrova Borneo a blízkých ostrovech došlo několikrát k únosům i útokům ze strany teroristů a kriminálních skupin. Proto buďte při cestě do této oblasti opatrní a zdržujte se raději ve větších letoviscích, která jsou lépe chráněná. 

Místní zvyky – Malajsie je islámskou zemí. Respektujte místní zvyky a dejte si pozor, abyste svým chováním neuráželi místní kulturu a náboženství. Pokud se rozhodnete navštívit mešitu, vhodně se oblečte. Muži by si měli vzít dlouhé kalhoty. Ženy nesmí mít odhalená ramena, břicho, nohy a ani hluboký výstřih. Před vstupem do mešity je zvykem vyzout si boty.

Letíte do Malajsie bez cestovky a víte, že se budete pohybovat mimo turistické destinace? Pak se raději zapište do Dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí (DROZD). Pokud se v zemi dostanete do problémů, bude k vám co nejdříve vyslána pomoc.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce