Maroko od 8 659 Kč
Zobrazit zájezdy

Jaká měna je v Maroku a jaký má kurz marocký dirham

Jaká měna je v Maroku a jaký má kurz marocký dirham

Chystáte se na dovolenou a zajímá vás, jakou má Maroko měnu a kolik vás co bude stát? Poradíme vám, jak vyměnit peníze, na kolik vyjde stravování, ubytování a další praktické informace.

Maroko měna

  • oficiální měna v Maroku je marocký dirham, mezinárodní název je MAD a kromě Maroka se používá také na Západní Sahaře
  • 1 dirham = 100 centimů (santimat)
  • aktuální kurz marockého dirhamu se pohybuje kolem 2,5 Kč za 1 MAD
  • v oběhu jsou drobné mince v hodnotě 1, 5, 10 a 20 santimat, dále ½, 1, 2, 5 a 10 dirhamů, bankovky mají hodnotu 20, 50, 100 a 200 dirhamů
  • marocký dirham se používá od roku 1960, do té doby zde platil frank

Výměna dirhamů

Marocký dirham není v českých bankách běžně dostupný, ale je možné zažádat o jeho objednání. Běžně využívanou variantou je směnit si koruny za eura, a ty v Maroku vyměnit ve směnárně nebo bance za dirhamy. Výměna ve směnárnách bývá nevýhodnější kvůli horšímu kurzu a navíc bez pasu vám peníze nevymění. Další možností je vybrat si peníze z českého účtu prostřednictvím bankomatu v Maroku. Koruny se přepočtou podle aktuálního kurzu, ale před odjezdem si zjistěte, jaký poplatek si za výběr v cizině účtuje vaše banka. Pozor, dirhamy se smí z Maroka vyvážet pouze do výše 2 000 MAD.

Platba kartou

Bezhotovostně lze obvykle platit ve většině obchodů a restaurací ve frekventovaných turistických centrech, kde by měly fungovat mezinárodní karty typu Visa, Master Card nebo Maestro. V menších obchodech nebo na tržišti kartu neužijete, platí se v hotovosti. Může se vám stát, že obchodník nebude mít platební terminál a zkopíruje si údaje z karty. V takovém případě si zkontrolujte, že se vám z účtu strhne správná částka. Vyplatí se při platbě kartou schovávat účtenky.

Výběr z bankomatu

Nejsnadnějším způsobem získání hotovosti je výběr z bankomatu, jehož jedinou nevýhodou je poplatek, který si banka účtuje. Bankomaty jsou v Maroku běžné a přijímají většinu karet. Jestli bankomat akceptuje vaši kartu, poznáte z informační nálepky.

Maroko ceny

Ceny v Maroku jsou podstatně nižší než v České republice, ale záleží na vás, jak dovolenou pojmete. Pokud budete chodit jíst do restaurací pro místní obyvatele, budete se stravovat v pouličních stáncích a základní potraviny nebo suvenýry pořídíte na trzích, vyjde vás dovolená levně. Drahou alternativou jsou luxusní restaurace a nákupy v kamenných obchodech. Na trzích neexistují pevně stanovené ceny a je potřeba důsledně smlouvat. Díky smlouvání můžete pořídit místní, ručně vyrobené suvenýry a kvalitní zboží za velmi nízké ceny. Naopak v kamenných obchodech se nesmlouvá a ceny jsou jasně dané. Ceny v Maroku jsou vyšší ve velkých letoviscích, kam jezdí turisté ze západu.

  • Doprava: Běžným způsobem přepravy jsou v Maroku autobusy, minibusy a tzv. grandtaxi. Ta jezdí po svých trasách s několika stanovišti a vždy vozí co nejvíce lidí, takže se připravte, že se budete na cestě mačkat s ostatními cestujícími. Vlaky v Maroku jsou poměrně pohodlné. O něco dražší, ale zásadně komfortnější způsob přepravy, je pronajmout si tzv. petit taxi nebo auto. I zde je možné smlouvat. Za 1 kilometr v taxíku zaplatíte zhruba 5 dirhamů a půjčení auta na den vyjde na cca 500 dirhamů. Podívejte se na aktuální cenu nafty a aktuální cenu benzinu. Na dálnicích se platí poplatky. Na trase Rabat – Casablanca zaplatíte 18 dirhamů, Rabat – Kénitra 10 dirhamů a Kénitra – Larache 30 dirhamů.
  • Ceny ubytování: Maroko nabízí širokou škálu možností ubytování a cenové rozpětí je hodně veliké. Cestovatelé s malým rozpočtem se vyspí v hostelu od 500 Kč. Dvoulůžkový pokoj v hotelu začíná přibližně na 800 Kč. S počtem hvězdiček se cena zvyšuje a za luxusní ubytování zaplatíte i 4500 Kč. Ceny ubytování se odvíjí i od konkrétního místa a jsou vždy vyšší ve frekventovaných letoviscích.
  • Ceny jídla: Nejlevněji se najíte v malých lokálních restauracích a v pouličních stáncích. Ceny začínají na 50 Kč a spropitné je na vás. Nadnárodní řetězce fast foodů nabízí menu od 100 Kč. V restauraci střední kategorie se dva lidé naobědvají za 250 až 500 Kč. Místní pivo stojí kolem 60 Kč, za kávu dáte přibližně 25 Kč.
  • Ceny potravin: Ceny potravin v Maroku nejsou nijak zásadně odlišné než v ČR a někdy jsou i nižší. Velmi výhodně nakoupíte lokální potraviny na trzích, naopak za importované zboží připlatíte.Za litr mléka zaplatíte 17 Kč, za bochník chleba asi 8 Kč, za kilo pomerančů 13 Kč. Kilo kuřecích prsou stojí přibližně 105 Kč. Cigarety jsou o něco levnější a za krabičku Marlboro dáte 80 Kč. Alkohol je naopak o trochu dražší.
  • Suvenýry: Typické suvenýry, jako jsou vyřezávané předměty ze dřeva, šperky, koření apod., nejlépe koupíte na trzích, kde musíte o dobrou cenu tvrdě smlouvat.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Zbylé dirhamy

Pokud plánujete cestu do Maroka, můžu nabídnout k odprodeji zbylé dirhamy (1800). Aktuální kurz je 2,4 Kč za 1 MAD. Ukryli jsme je tak dobře, že se… Zobrazit více
melly
melly

Ceny potravin v Maroku

Hezký den, jaké jsou prosím ceny potravin v Maroku? Kde tam dobře nakoupit, pokud si chceme vařit samy? Plus ceny alkoholu. Děkuji
Tripy
Tripy

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce