Maroko od 8 669 Kč
Zobrazit zájezdy

Očkování a bezpečnost v Maroku – praktické rady

Očkování a bezpečnost v Maroku – praktické rady

Maroko je považováno za jednu z nejbezpečnějších afrických zemí a bezpečnostní situace v zemi je stabilně dobrá. Do Maroka nemusíte mít žádné povinné očkování, ale doporučuje se cestovatelské minimum. Hygiena v Maroku není příliš dobrá, a proto je potřeba dodržovat základní hygienické návyky.

Povinné očkování do Maroka

Pokud váháte, jestli je nutné očkování do Maroka, odpověď zní ne. Vždycky je dobré se ale chránit doporučenými vakcínami a mít s sebou očkovací průkaz. Doporučené jsou vakcíny proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Zkontrolujte si, zda máte platné očkování proti tetanu (přeočkovává se po 15 letech).

V Maroku tak můžete pobývat bez preventivního očkování, ale doporučuje se být naočkovaný základními cestovatelskými vakcínami, které vám mohou ušetřit spoustu problémů a starostí. Úroveň lékařské péče je výrazně nižší než v ČR, ale ve státních zdravotnických zařízeních vám dají první pomoc zdarma. Při vážnějších obtížích zamiřte raději do soukromé kliniky, které jsou na mnohem lepší úrovni. Bohužel jsou ale velmi drahé a většinou je možné platit jen v hotovosti. Návštěvu lékaře nebo nemocnice si musíte na místě zaplatit sami a po návratu do ČR řešit proplacení nákladů u zdravotní pojišťovny nebo poskytovatele cestovního pojištění.

Hygiena a lékařská péče

 • Jako obvykle se vyplatí mít vybavenou cestovní lékárničku, ve které by neměly chybět náplasti, gel na dezinfekci rukou, repelent a léky proti průjmu, bolesti a nachlazení. Vzhledem ke špatné hygieně volte silnější léky proti zvracení a průjmu. Léky uchovejte v originálním obalu.
 • Rozhodně nepijte nebalenou vodu (to se týká i ledu v nápojích, zmrzliny či koktejlů) a nejezte neomyté ovoce, zeleninu a tepelně nezpracované pokrmy.
 • Lékárny jsou v Maroku pouze ve městech a turistických letoviscích. Léky je možné platit jen hotově.
 • Nezapomeňte na dobré cestovní pojištění.

Bezpečnost v Maroku a praktické rady

Maroko je poměrně bezpečná země a zvláště v přímořských střediscích a turisticky vyhledávaných místech je situace velmi dobrá. Obezřetnost se doporučuje na území Západní Sahary, kde panuje složitá geopolitická situace. Pokud cestujete po vlastní ose, v rámci vlastní bezpečnosti nestopujte a nepřespávejte ve volné přírodě. Největší riziko pro turisty představují kapsáři a drobní zlodějové. Nepříjemnostem se dá předejít, pokud budete dodržovat několik
základních pravidel.

 • Pořiďte si kopie pasu, letenek a dalších dokladů a originály raději nechte v hotelovém trezoru.
 • Mějte u sebe vždy jen takovou hotovost, kterou potřebujete, ideálně v malých bankovkách. Uschovejte je v taštičkách a páscích, které lze ukrýt pod oblečení.
 • Nenoste výrazné a draze vypadající šperky. Dávejte si pozor na fotoaparáty a kamery, i ve chvíli, kdy je používáte.
 • Dávejte si pozor na falešné průvodce, kteří za své často špatné služby požadují přehnané sumy. Oficiální průvodce by měl mít doklad.
 • Za žádných okolností nenechávejte svá zavazadla bez dozoru a to ani na recepci v hotelu. Raději se přidejte do dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí – DROZD.

Další tipy:

 • Pozemní hranice mezi Marokem a Alžírskem je uzavřená a lze ji překonat pouze letecky z Casablanky.
 • V oblasti Západní Sahary hrozí ojedinělé riziko nášlapných min. Nejezděte ani nechoďte mimo silnice a vyznačené trasy.
 • V Maroku je velmi vysoká nehodovost na silnicích, silnice jsou špatně značené a běžně se po nich pohybují neoznačení chodci. Buďte proto při řízení velmi opatrní.
 • Maroko je islámská země, a i přesto, že se jedná o velmi umírněnou formu islámu, od turistů se předpokládá, že budou respektovat místní zvyky. Například vhodné oblečení při návštěvě památek, zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, respekt k ramadánu apod.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Bezpečnost v Maroku

Dobrý den,prosím vás co si myslíte o Maroku - co se týká bezpečnosti? Tato země mně velice láká, ale nejsem si jistá, jestli jet raději s CK nebo si… Zobrazit více
anonym
anonym

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce