Omán od 26 560 Kč
Zobrazit zájezdy

Jak platit v Ománu: měna, směna, bankomaty, platba kartou a ceny

Jak platit v Ománu: měna, směna, bankomaty, platba kartou a ceny

Chystáte se do Ománu? Pak vás jistě zajímá, čím se v zemi vlastně platí. Ománský riál je drahá a vzácná měna. Naše banky a směnárny vám ji nenabídnou. Směňujte v Ománu dolary za riály, vyberte si z bankomatu a kde to půjde, plaťte kartou.

Měna v Ománu

  • Platidlem v Ománu je ománský riál
  • Na kurzovních lístcích ho najdete pod zkratkou OMR
  • Riál se dělí na baisy (bz): 1 riál = 1000 baisa
  • Bankovky: v hodnotách 100, 50, 20, 10, 5, 2, 1, 1/5 riálů a 100, 200, 500 bais
  • Mince: v hodnotách 5, 10, 20 a 50 bais

Na bankovkách je text psán v arabštině i angličtině, nemusíte se tedy bát, že se v nich nevyznáte. Kurz ománského riálu k české koruně se pohybuje kolem 53 - 55 Kč za 1 OMR, k dolaru cca 2,5 USD / 1 OMR. Patří mezi nejdražší měny na světě.

Jak směnit peníze?

Chcete si vyměnit české koruny za riály ještě před odjezdem? Nedivte se, pokud nepochodíte, naše banky a směnárny tuto měnu většinou nemají. A když ano, nebude za příliš výhodný kurz. Je zbytečné zdržovat se pátráním po dostupnosti riálu. Stačí, když si na dovolenou vezmete americké dolary. Ty pak směníte přímo v Ománu. Zkusit můžete i eura, ale dolary jsou jistota.

Směnárny najdete na letištích a dále ve větších městech nebo nákupních centrech. Právě v obchodních domech mají směnárny nejvýhodnější kurz, naopak ty letištní využijte jen v nouzi. Ománské riály je možné také vybrat z bankomatu pomocí karet MasterCard či Visa. Bankomaty jsou dostupné v každém městě. Myslete však na to, že za výběr hotovosti v zahraničí si některé české banky účtují velké poplatky. Na zpoplatnění se raději informujte před odjezdem.

Omán a cizí měna, aneb když riály dojdou

I na dovolené se můžete dostat do situace, kdy budete potřebovat něco zaplatit, ale v kapse vám zacinká jen pár drobných. A bankomat či směnárna nikde poblíž. Ve větších obchodech a hotelech apod. byste neměli mít problém využít dolary.V Ománu je též možno platit platební kartou, hodit se vám bude Visa, MasterCard či American Express. Jen při cestování mimo město si raději udělejte zásobu hotovosti.

Kolik co stojí?

Pokud se chystáte do Ománu, počítejte s tím, že dovolená zde je o něco dražší než vedle ve Spojených arabských emirátech. Zejména ceny služeb jsou vyšší. Pokud nemáte all inclusive a chcete se stravovat v místních restauracích, doporučujeme navštěvovat coffee shop. Tam oběd včetně nápojů pořídíte od cca 2 OMR.

Příjemně překvapí cena benzinu, litr se pohybuje okolo 10 korun. Kdo do země míří spíše na vlastní pěst a chce pronajatým vozem cestovat, bude mít z levných pohonných hmot určitě radost. Denní půjčovné vozu pak přijde na cca 15 OMR.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Omán - základní informace, měna, bankomaty, datová SIM

Je tu prázdno - jako kdyby tam nikdo ještě nebyl...Potřeboval bych takové ty základní informace - měna (zda mám kupovat dolary) nebo zda budou stačit… Zobrazit více
DanaDianaNoymi
DanaDianaNoymi

Dolary či eura do Ománu?

Odlétam v lednu 2023 do Ománu , poprvé , je lépe dolary ? Euro ? Neznám tuto nádhernou zem , ale splnila jsem si sen , podívat se do Ománu .Za… Zobrazit více
DanaDianaNoymi
DanaDianaNoymi

Ceny v Ománu

Zdravim, jaké jsou ceny základních potravin v Ománu? A je dobré ubytování zajišťovat až na místě, dá se sehnat?
DonPepe
DonPepe

Vymenim 100 Omanskych rialu za lepsi kurz

dobry den, mam 100 omanskych rialu, vymenim za CZK. V pripade zajmu mi napiste nebo zavolejte 775722777. Dekuji
Hanka78
Hanka78

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce